Երևանում գործող փաստաբան, Ռուբեն Վարդանյանի ներկայացուցիչը, ով բանտում է Ադրբեջանում, ուրբաթ օրը հայտարարեց, որ պատրաստվում է դիմել Եվրոպական մարդու իրավունքների դատարան (ԵՄԻԴ)՝ այս տարվա սկզբին տրված 20 տարվա ազատազրկման դատավճռի դեմ:
«Մենք նախապատրաստական փուլում ենք, գործը կներկայացվի մի քանի շաբաթվա ընթացքում», - ասաց Սիրանուշ Սահակյանը:
«Մենք կցուցադրենք, որ մեղադրանքը քաղաքական է, որ Վարդանյանի կողմից երբևէ անհատական հանցագործություն չի կատարվել», - ասաց նա: «[Կարաբախի հայերի] համատեղ ինքնորոշման իրավունքը Բաքվի կողմից ապօրինի կերպով որակվել է որպես ահաբեկչություն»:
Վարդանյանը, ով ՆԳԿ ղեկավարության երկրորդ բարձր պաշտոնը զբաղեցրել է 2022 թվականի նոյեմբերից մինչև 2023 թվականի փետրվարը, ձերբակալվել է սեպտեմբերի 2023-ին, երբ փորձում էր փախչել տարածաշրջանից:
Նրա դեմ հարուցված դատական գործը, որը Amnesty International-ը որակել է որպես «թալան», ավարտվել է 20 տարվա ազատազրկմամբ:
Վարդանյանը, սակայն, որոշել է չդիմել դատական ակտի դեմ, ասելով, որ չի ցանկանում օրինականացնել «քաղաքականորեն մոտեցված և ապօրինի» գործը:
Սահակյանը նշեց, որ ադրբեջանական իշխանությունները վերջապես տրամադրել են Վարդանյանի իրավաբանական թիմին դատավճռի ամբողջ տեքստը, ինչը հնարավորություն է տվել դիմելու ԵՄԻԴ:
«Ես կարծում եմ, որ նրանք փորձում են խոչընդոտել միջազգային դիմումների ներկայացման գործընթացը», - ասաց փաստաբանը:
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու այլ պաշտոնյաներ պնդում են, որ Երևանը անում է ամեն ինչ՝ հայ բանտարկյալների ազատ արձակման համար:
Վարդանյանը բազմիցս մեղադրել է հայկական կառավարությանը բանտարկյալների ճակատագրի նկատմամբ անտարբերության մեջ:

Адвокат Рубена Варданяна подаст жалобу в Европейский суд
Адвокат, представляющий Рубена Варданяна, известного армянского бизнесмена, заключенного в Азербайджане, в пятницу заявила, что готовит жалобу в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) на 20-летний срок заключения, назначенный ему в начале этого года.
«Мы находимся на стадии подготовки, дело будет подано через несколько недель», - сказала Сираноуш Сахакян.
«Мы продемонстрируем, что обвинение является политическим, что никакого индивидуального уголовного деяния Варданяном никогда не совершалось», - добавила она. «Коллективное право [армян Карабаха] на самоопределение было незаконно квалифицировано [Баку] как терроризм».
Варданян, который занимал вторую по значимости должность в руководстве Нагорного Карабаха с ноября 2022 года по февраль 2023 года, был арестован на азербайджанском контрольно-пропускном пункте в коридоре Лачин в сентябре 2023 года, когда он покидал регион вместе с практически всем этническим армянским населением.
Пять из них были приговорены к пожизненному заключению, в то время как двое других, включая Варданяна, получили 20-летние тюремные сроки в феврале по итогам годовых судебных процессов, которые Amnesty International назвала «позором». Все они отрицали длинный список обвинений, выдвинутых против них.
В отличие от них, Варданян решил не обжаловать свой приговор, заявив, что не хочет легитимизировать «политически мотивированное и незаконное» дело.
Сахакян сообщила, что азербайджанские власти сделали возможным обращение в ЕСПЧ, наконец предоставив юридической команде Варданяна полный текст обвинительного приговора против него.
«Я думаю, что они пытаются препятствовать процессу подачи международных жалоб», - заявила адвокат.
Премьер-министр Никол Пашинян и другие армянские чиновники настаивают на том, что Ереван делает все возможное, чтобы добиться освобождения армянских заключенных. Их критики отвергают эти заверения. Варданян также неоднократно обвинял армянское правительство в безразличии к судьбе заключенных.