Ռուբեն Վարդանյանի գործով իրավապաշտպանը կդիմի Եվրոպական դատարան
Ռուբեն Վարդանյանի գործով իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը կդիմի Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ): Նա նշել է, որ վերջապես հաջողվել է ստանալ Վարդանյանի դատավճիռը, ինչը անհրաժեշտ է ՄԻԵԴ-ում գործընթաց սկսելու համար:
«Մենք ցույց կտանք, որ մեղադրանքը քաղաքական է, և որ Վարդանյանի կողմից որևէ անհատական հանցավոր արարք չի իրականացվել», – ասաց Սահակյանը:
Բաքվում Կարմիր խաչի գրասենյակի փակվելուց հետո, Հայաստանի քաղաքացիները 8 ամիս է, զրկված են իրենց դատավճիռներին ծանոթանալու հնարավորությունից:
ՄԻԵԴ-ը միջանկյալ որոշում է կայացրել, համաձայն որի մինչև օգոստոսի 31-ը Ադրբեջանի իշխանությունները պետք է ներկայացնեն Հայաստանի 15 քաղաքացիների դատավճիռները:

Адвокат Рубена Варданяна Сираниш Сахакян обратится в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ). Она отметила, что им наконец удалось получить приговор Варданяну, что необходимо для начала процесса в ЕСПЧ.
«Мы покажем, что обвинение является политическим, и что никакие индивидуальные преступные действия со стороны господина Варданяна не имели места», – сказала Сахакян.
После закрытия офиса Красного Креста в Баку, граждане Армении уже 8 месяцев лишены возможности ознакомиться с их приговорами.
ЕСПЧ принял промежуточное решение, согласно которому до 31 августа власти Азербайджана должны представить приговоры 15 гражданам Армении.