Ռոսսելխոզնադզոր»-ը Իրանից պահանջում է դադարեցնել Ռուսաստան արտահանվող ծաղիկների հավաստագրումը
«Ռոսսելխոզնադզոր»-ը դիմել է Իրանի բույսերի պաշտպանության կազմակերպությանը՝ դադարեցնելու դեպի Ռուսաստան արտահանվող ծաղիկների հավաստագրումը։ Ռուսական կողմը պնդում է, թե այս տարի Իրանից ներմուծվող ապրանքների ծավալը «զգալիորեն գերազանցել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը»։
«Բուսասանիտարական հավաստագրերում որպես արտադրանքի ծագման վայր նշված է Իրանը, սակայն արտադրանքի արտաքին բնութագրերը և փաթեթավորումը նույնական են Հայաստանից նախկինում ներմուծվածներին», - հայտարարել է ռուսական դաշնային ծառայությունը, հավելելով, թե մինչ այս Իրանին տեղեկացրել էր, որ մայիսի 22-ից արգելել է հայկական ծաղկի ներմուծումը։
«Իրանական կողմից պատասխան չստանալու պատճառով ծառայությունը խնդրել է դադարեցնել տեղական ծաղկային արտադրանքի հավաստագրումը մինչև երկկողմ բանակցությունների անցկացումը և այս հարցի պարզաբանումը», - հայտարարել է «Ռոսսելխոզնադզոր»-ը։
Դաշնային ծառայությունը վաղվանից ժամանակավորապես սահմանափակել է նաև թուրքական հինգ արտահանողներից կորիզավոր մրգերի ներմուծումը Ռուսաստան, պատճառաբանելով, թե «խմբաքանակներում պարբերաբար հայտնաբերվել են ԵԱՏՄ անդամ պետությունների համար կարանտինային համարվող վնասակար տարրեր»։ Թե որ արտահանողների նկատմամբ է գործելու արգելքը և որքան ժամանակով, չի նշվում։

«Россельхознадзор» требует от Ирана прекратить сертификацию цветов, экспортируемых в Россию
«Россельхознадзор» обратился в иранскую организацию по защите растений с требованием прекратить сертификацию цветов, экспортируемых в Россию. Российская сторона утверждает, что объем товаров, импортируемых из Ирана в этом году, «значительно превысил показатели аналогичного периода прошлого года».
«В фитосанитарных сертификатах в качестве места происхождения продукции указана Иран, однако внешние характеристики и упаковка продукции идентичны ранее импортированным из Армении», - заявила российская федеральная служба, добавив, что ранее уведомила Иран о запрете на импорт армянских цветов с 22 мая.
«В связи с отсутствием ответа со стороны Ирана служба попросила приостановить сертификацию местной цветочной продукции до проведения двусторонних переговоров и разъяснения данного вопроса», - заявила «Россельхознадзор».
Федеральная служба также временно ограничила импорт косточковых фруктов из пяти турецких экспортеров в Россию, объяснив это тем, что «в партиях регулярно обнаруживаются вредные элементы, считающиеся карантинными для стран-членов ЕАЭС». Не уточняется, к каким экспортерам будет применяться запрет и на какой срок.