Լուրեր | 2026/07/10 21:38
Հայաստանի ֆոնդային բորսայում (AMX) հուլիսի 8-ին կայացած ավանդական զանգի հնչեցման արարողությամբ ազդարարվել է հայաստանյան կառուցապատման ոլորտի առաջատարներից մեկի՝ «ՌԵՆՇԻՆ»-ի պարտատոմսերի պաշտոնական ցուցակումը։ Սա նշանավորում է ընկերության զարգացման նոր ինստիտուցիոնալ փուլը կապիտալի շուկայում՝ հիմնված թափանցիկության, հաշվետվողականության և ներդրումային նոր հնարավորությունների ստեղծման սկզբունքների վրա։
«Ռենշին»-ի պարտատոմսերը ցուցակվել են AMX-ում
Ներդրողների և կապիտալի շուկայի մասնակիցների համար հատկանիշ է թողարկված արժեթղթերի դիվերսիֆիկացված բնույթը։ Մասնավորապես, ընկերության անվանական, արժեկտրոնային պարտատոմսերը բորսայի երկրորդային (Bbond) ցուցակում շրջանառվելու են 3 տարբեր թողարկումներով․
• Դրամային թողարկում (36 ամիս): 2,3 մլրդ ՀՀ դրամ ընդհանուր ծավալով, 1 մլն ՀՀ դրամ անվանական արժեքով և տարեկան 12.00% եկամտաբերությամբ (2,300 հատ)։
• Դոլարային թողարկում (36 ամիս): 10 մլն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր ծավալով, 10,000 ԱՄՆ դոլար անվանական արժեքով և տարեկան 8.00% եկամտաբերությամբ (1,000 հատ)։
• Դոլարային թողարկում (60 ամիս): 10 մլն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր ծավալով, 10,000 ԱՄՆ դոլար անվանական արժեքով և տարեկան 8.50% եկամտաբերությամբ (1,000 հատ)։
Արժեթղթերի տեղաբաշխումն իրականացվել է «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի միջոցով։ Ընդ որում, դրամային պարտատոմսերի տեղաբաշխումը կայացել է 2026 թվականի փետրվարի 2-ից մինչև մայիսի 5-ը, իսկ դոլարայիններինը՝ մինչև մայիսի 29-ը։ Ամերիաբանկի Կապիտալի շուկաների բաժնի ղեկավար Շուշանիկ Հովսեփյանը տեղեկացրել է, որ բանկը հանդես է գալու նաև որպես այս պարտատոմսերի շուկա ստեղծող՝ նպատակ ունենալով ձևավորել խորը և ակտիվ երկրորդային շուկա։ Նա ընդգծել է, որ այս թողարկումն ապահովեց տնտեսության համար առանցքային ոլորտի մուտքը բորսա, իսկ տարբեր ժամկետայնությունն ու արժույթները ներդրողներին պորտֆելների դիվերսիֆիկացման գերազանց հնարավորություն են տալիս։
«Ռենշինի» մուտքը կապիտալի շուկա բարձր է գնահատել նաև Հայաստանի ֆոնդային բորսայի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եգանյանը՝ նշելով, որ իրական հատվածի ընկերությունների ակտիվ ներգրավվածությունը նպաստում է տնտեսության կայուն զարգացմանն ու շուկայի խորացմանը։ «Պարտատոմսերի ցուցակումը հնարավորություն է տալիս ընկերությանը ներգրավել երկարաժամկետ ֆինանսական ռեսուրսներ՝ իր ռազմավարական ծրագրերի իրականացման համար՝ միաժամանակ բարձրացնելով ընկերության թափանցիկությունը և ճանաչելիությունը», – հավելել է նա։
Շուրջ 25 տարվա պատմություն ունեցող և 1 միլիոն քմ բարձրակարգ կառուցապատում իրականացրած «Ռենշին»-ի համար սա զարգացման օրինաչափ փուլ է։ Ընկերության ֆինանսական տնօրեն Քրիստինա Չիչյանի խոսքով՝ այս ցուցակումը նշանավորում է «Ռենշինի» ֆինանսական զարգացման նոր փուլը։ Նա ընդգծել է, որ սա ընկերության առաջին թողարկումն էր, որն ամբողջությամբ տեղաբաշխվել է՝ փաստելով ներդրողների բարձր վստահությունը ընկերության ռազմավարության նկատմամբ։ «Կապիտալի շուկա մուտքը մեզ համար նաև պարտավորություն է՝ գործել թափանցիկ, հետևել միջազգային լավագույն փորձին և պահպանել կորպորատիվ կառավարման բարձր չափանիշներ։ Վստահ ենք, որ առաջիկայում ևս հանդես կգանք նոր թողարկումներով»,- նշել է նա՝ շնորհակալություն հայտնելով գործընկերներին։

Лидер реального сектора экономики выходит на рынок капитала
8 июля на фондовой бирже Армении (AMX) состоялся традиционный звонок, в ходе которого было официально объявлено о листинге облигаций одной из ведущих компаний в сфере строительства в Армении — «РЕНШИН». Это знаменует собой новый институциональный этап развития компании на рынке капитала, основанный на принципах прозрачности, подотчетности и создания новых инвестиционных возможностей.
Для инвесторов и участников рынка капитала характерен диверсифицированный характер выпускаемых ценных бумаг. В частности, номинальные, купонные облигации компании будут обращаться на вторичном рынке (Bbond) в 3 различных выпусках:
- Драмовые облигации (36 месяцев): общий объем 2,3 млрд драм, номинальная стоимость 1 млн драм и годовая доходность 12.00% (2,300 штук).
- Долларовые облигации (36 месяцев): общий объем 10 млн долларов США, номинальная стоимость 10,000 долларов США и годовая доходность 8.00% (1,000 штук).
- Долларовые облигации (60 месяцев): общий объем 10 млн долларов США, номинальная стоимость 10,000 долларов США и годовая доходность 8.50% (1,000 штук).
Распределение ценных бумаг было осуществлено через «Америабанк» ОАО. При этом распределение драмовых облигаций проходило с 2 февраля 2026 года по 5 мая, а долларовых — до 29 мая. Руководитель отдела капиталовложений «Америабанка» Шушаник Геворкян сообщила, что банк также выступит в качестве создателя рынка для этих облигаций, с целью формирования глубокого и активного вторичного рынка. Она подчеркнула, что этот выпуск обеспечил выход ключевого сектора экономики на биржу, а различные сроки и валюты предоставляют инвесторам отличные возможности для диверсификации портфелей.
Вход «Реншина» на рынок капитала также высоко оценил генеральный директор фондовой биржи Армении Гайк Еганян, отметив, что активное вовлечение компаний реального сектора способствует устойчивому развитию экономики и углублению рынка. «Листинг облигаций предоставляет компании возможность привлечь долгосрочные финансовые ресурсы для реализации своих стратегических программ, одновременно повышая прозрачность и узнаваемость компании», — добавил он.
Для компании «Реншин», имеющей более 25-летнюю историю и реализовавшей 1 миллион квадратных метров высококачественного строительства, это закономерный этап развития. Финансовый директор компании Кристина Чичян отметила, что этот листинг знаменует собой новый этап финансового развития «Реншина». Она подчеркнула, что это был первый выпуск, который был полностью распределен, что подтверждает высокую степень доверия инвесторов к стратегии компании. «Вход на рынок капитала для нас также является обязательством действовать прозрачно, следовать международным лучшим практикам и поддерживать высокие стандарты корпоративного управления. Мы уверены, что в ближайшее время также представим новые выпуски», — отметила она, поблагодарив партнеров.