Ռուսաստանի անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը նշել է, որ պատժամիջոցների տակ գտնվող պետությունների գործողությունների համակարգման համար միջազգային հարթակի ստեղծումը կարող է օգնել հակազդել անօրինական սահմանափակող միջոցներին:
Մեդվեդևի խոսքով, նման հարթակը կարող է միավորել Ռուսաստանին, Իրանին, Չինաստանին և այլ երկրներին՝ համատեղ մոտեցումներ մշակելու նպատակով:
«Մենք կարող ենք քննարկել պայմանագրի կամ առնվազն հարթակի ստեղծման գաղափարը, որտեղ պատժամիջոցների ենթարկված պետությունները կարող են ընդհանուր դիրքորոշումներ մշակել», - ասել է նա:
Նա հիշեցրել է, որ նման միավորում ստեղծելու գաղափարն առաջին անգամ հնչել է Սանկտ Պետերբուրգի միջազգային իրավաբանական համաժողովում:
Մեդվեդևը նաև նշել է, որ ԱՄՆ-ի և Եվրամիության կողմից սահմանափակող միջոցներ են կիրառվել մի շարք այլ պետությունների նկատմամբ, և նրա կարծիքով, նման պատժամիջոցները անօրինական են:

Dmitry Medvedev, Deputy Chairman of the Security Council of Russia, stated that the creation of an international platform for coordinating the actions of countries under sanctions could help counter illegal restrictive measures:
According to Medvedev, such a platform could unite Russia, Iran, China, and other countries to develop joint approaches:
"We can discuss the idea of creating some kind of agreement or at least a platform where countries subjected to sanctions can formulate common positions," he said:
He recalled that the idea of creating such a union was first voiced at the international legal forum in St. Petersburg:
Medvedev also noted that restrictive measures have been imposed by the US and the European Union against several other countries, and in his view, such sanctions are illegal.