Ռուսաստանի անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը նշել է, որ պատժամիջոցների տակ գտնվող պետությունների գործողությունների համակարգման համար միջազգային հարթակի ստեղծումը կարող է օգնել հակազդել անօրինական սահմանափակող միջոցներին:
Մեդվեդևի խոսքով, նման հարթակը կարող է միավորել Ռուսաստանին, Իրանին, Չինաստանին և այլ երկրներին՝ համատեղ մոտեցումներ մշակելու նպատակով:
«Մենք կարող ենք քննարկել պայմանագրի կամ առնվազն հարթակի ստեղծման գաղափարը, որտեղ պատժամիջոցների ենթարկված պետությունները կարող են ընդհանուր դիրքորոշումներ մշակել», - ասել է նա:
Նա հիշեցրել է, որ նման միավորում ստեղծելու գաղափարն առաջին անգամ հնչել է Սանկտ Պետերբուրգի միջազգային իրավաբանական համաժողովում:
Մեդվեդևը նաև նշել է, որ ԱՄՆ-ի և Եվրամիության կողմից սահմանափակող միջոցներ են կիրառվել մի շարք այլ պետությունների նկատմամբ, և նրա կարծիքով, նման պատժամիջոցները անօրինական են:

Заместитель председателя Совета безопасности России Дмитрий Медведев заявил, что создание международной платформы для координации действий стран, находящихся под санкциями, может помочь противостоять незаконным ограничительным мерам:
По словам Медведева, такая платформа может объединить Россию, Иран, Китай и другие страны для разработки совместных подходов:
«Мы можем обсудить идею создания какого-либо договора или, по крайней мере, платформы, где страны, подвергшиеся санкциям, смогут выработать общие позиции», - сказал он:
Он напомнил, что идея создания такого объединения впервые была озвучена на международном юридическом форуме в Санкт-Петербурге:
Медведев также отметил, что ограничительные меры были введены США и Европейским Союзом против ряда других стран, и по его мнению, такие санкции являются незаконными.