Պուտինը ստորագրել է վառելիքի ներքին շուկայի խթանմանն ուղղված օրենք
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ստորագրել է Հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենք, որոնք ուղղված են վառելիքի ներքին շուկայի խթանմանը, հայտնել է ՏԱՍՍ-ը:
Հիմնական դրույթներից մեկն ակցիզային կարգավորման ներդրումն է ավտոմոբիլային բենզինի համար, որն արտադրվում է ուղիղ թորման բենզինն այլ բաղադրիչների հետ խառնելու միջոցով: Բարձրօկտանային վառելիքի արտադրության նման եղանակն այժմ հավասարեցվում է բենզինի լիարժեք արտադրությանը:
Նավթահումքի վերամշակման վկայագիր ունեցող հարկատուների համար նախատեսվում է ակցիզային նվազեցում, ներառյալ խառնման մեթոդով բենզինի արտադրության դեպքերը:
Օրենքը նաև ընդլայնում է արդիականացման հզորությունների վերաբերյալ համաձայնագրերին մասնակցող նավթավերամշակող ձեռնարկությունների հնարավորությունները: Ավելի վաղ պարտադիր պայման էր համարվում առնվազն 60 միլիարդ ռուբլի արժեքով սարքավորումների գործարկումը 2014 թվականի հուլիսի 1-ից մինչև 2026 թվականի հունվարի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում: Այժմ ժամկետը երկարաձգվել է մինչև 2026 թվականի դեկտեմբերի 31-ը, ընդ որում՝ ներդրումների նվազագույն ծավալը բարձրացվել է մինչև 100 միլիարդ ռուբլի:
Փոփոխությունների առանձին բաժինը վերաբերում է ներքին շուկա արտասահմանյան արտադրության բենզին մատակարարող կազմակերպությունների համար դեմպֆերային մեխանիզմի ճշգրտմանը:
Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) երկրներում արտադրված և լիազորված ընկերությունների կողմից ներմուծված վառելիքի համար փոխհատուցման գործակիցը 2026 թվականի հունիսի 1-ից սահմանվել է 0,9 մակարդակում:
ԵԱՏՄ-ից դուրս գտնվող երկրներից բենզինի համար ներդրվում է դեմպֆերի հաշվարկման առանձին կարգ: Հաստատվելու դեպքում այն կսահմանվի ներմուծման պարիտետի հիման վրա, որը կհաշվարկվի՝ ելնելով հնդկական շուկայում բենզինի ինդիկատիվ գնից և Հնդկաստանի ծովային նավահանգիստներից դրա առաքման արժեքից:
Նոր նորմերն ուժի մեջ են մտնում այսօրվանից և տարածվում են 2026 թվականի հունիսի 1-ից ծագած իրավահարաբերությունների վրա:

Путин подписал закон, направленный на стимулирование внутреннего рынка топлива
Президент России Владимир Путин подписал закон о внесении изменений в Налоговый кодекс, направленный на стимулирование внутреннего рынка топлива, сообщает ТАСС.
Одним из основных положений является введение акцизного регулирования для автомобильного бензина, который производится путем смешивания прямогонного бензина с другими компонентами. Такой способ производства высокооктанового топлива теперь приравнивается к полноценному производству бензина.
Для налогоплательщиков, имеющих свидетельство о переработке углеводородного сырья, предусмотрено снижение акциза, включая случаи производства бензина методом смешивания.
Закон также расширяет возможности нефтеперерабатывающих предприятий, участвующих в соглашениях по модернизации мощностей. Ранее обязательным условием было введение оборудования стоимостью не менее 60 миллиардов рублей в период с 1 июля 2014 года по 1 января 2026 года. Теперь срок продлен до 31 декабря 2026 года, при этом минимальный объем инвестиций увеличен до 100 миллиардов рублей.
Отдельная часть изменений касается корректировки демпферного механизма для организаций, поставляющих бензин иностранного производства на внутренний рынок.
Коэффициент возмещения для топлива, импортируемого компаниями, производимыми и уполномоченными в странах Евразийского экономического союза (ЕАЭС), установлен на уровне 0,9 с 1 июня 2026 года.
Для бензина из стран, не входящих в ЕАЭС, вводится отдельный порядок расчета демпфера. В случае его установления он будет определяться на основе паритета импорта, который будет рассчитываться исходя из индикативной цены бензина на индийском рынке и стоимости его доставки из морских портов Индии.
Новые нормы вступают в силу с сегодняшнего дня и распространяются на правоотношения, возникшие с 1 июня 2026 года.