Պուտինը ստորագրել է վառելիքի ներքին շուկայի խթանմանն ուղղված օրենք
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ստորագրել է Հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենք, որոնք ուղղված են վառելիքի ներքին շուկայի խթանմանը, հայտնել է ՏԱՍՍ-ը:
Հիմնական դրույթներից մեկն ակցիզային կարգավորման ներդրումն է ավտոմոբիլային բենզինի համար, որն արտադրվում է ուղիղ թորման բենզինն այլ բաղադրիչների հետ խառնելու միջոցով: Բարձրօկտանային վառելիքի արտադրության նման եղանակն այժմ հավասարեցվում է բենզինի լիարժեք արտադրությանը:
Նավթահումքի վերամշակման վկայագիր ունեցող հարկատուների համար նախատեսվում է ակցիզային նվազեցում, ներառյալ խառնման մեթոդով բենզինի արտադրության դեպքերը:
Օրենքը նաև ընդլայնում է արդիականացման հզորությունների վերաբերյալ համաձայնագրերին մասնակցող նավթավերամշակող ձեռնարկությունների հնարավորությունները: Ավելի վաղ պարտադիր պայման էր համարվում առնվազն 60 միլիարդ ռուբլի արժեքով սարքավորումների գործարկումը 2014 թվականի հուլիսի 1-ից մինչև 2026 թվականի հունվարի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում: Այժմ ժամկետը երկարաձգվել է մինչև 2026 թվականի դեկտեմբերի 31-ը, ընդ որում՝ ներդրումների նվազագույն ծավալը բարձրացվել է մինչև 100 միլիարդ ռուբլի:
Փոփոխությունների առանձին բաժինը վերաբերում է ներքին շուկա արտասահմանյան արտադրության բենզին մատակարարող կազմակերպությունների համար դեմպֆերային մեխանիզմի ճշգրտմանը:
Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) երկրներում արտադրված և լիազորված ընկերությունների կողմից ներմուծված վառելիքի համար փոխհատուցման գործակիցը 2026 թվականի հունիսի 1-ից սահմանվել է 0,9 մակարդակում:
ԵԱՏՄ-ից դուրս գտնվող երկրներից բենզինի համար ներդրվում է դեմպֆերի հաշվարկման առանձին կարգ: Հաստատվելու դեպքում այն կսահմանվի ներմուծման պարիտետի հիման վրա, որը կհաշվարկվի՝ ելնելով հնդկական շուկայում բենզինի ինդիկատիվ գնից և Հնդկաստանի ծովային նավահանգիստներից դրա առաքման արժեքից:
Նոր նորմերն ուժի մեջ են մտնում այսօրվանից և տարածվում են 2026 թվականի հունիսի 1-ից ծագած իրավահարաբերությունների վրա:

News | 2026/07/05 08:03
Russian President Vladimir Putin has signed a law amending the Tax Code aimed at stimulating the domestic fuel market, TASS reports.
One of the main provisions is the introduction of excise regulation for automotive gasoline produced by mixing straight-run gasoline with other components. This method of producing high-octane fuel is now equated with the full production of gasoline.
Taxpayers with a certificate for hydrocarbon processing are set to receive an excise reduction, including cases of gasoline production via the mixing method.
The law also expands the capabilities of oil refining enterprises participating in modernization agreements. Previously, a mandatory condition was the commissioning of equipment worth at least 60 billion rubles from July 1, 2014, to January 1, 2026. Now, the deadline has been extended to December 31, 2026, and the minimum investment volume has been raised to 100 billion rubles.
A separate section of the changes pertains to the adjustment of the damping mechanism for organizations supplying foreign-produced gasoline to the domestic market.
The reimbursement coefficient for fuel imported by companies produced and authorized in the Eurasian Economic Union (EAEU) has been set at 0.9 starting June 1, 2026.
A separate procedure for calculating the damping for gasoline from countries outside the EAEU is being introduced. If established, it will be determined based on the import parity calculated from the indicative price of gasoline in the Indian market and the cost of its delivery from Indian seaports.