Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ստորագրել է Ռուսաստանում բջջային սարքերի նույնականացնող համարների (IMEI) միասնական տվյալների բազա ստեղծելու մասին օրենք:
Օրենքի համաձայն, այս համակարգը կպարունակի տեղեկատվություն Ռուսաստանում օգտագործման համար թույլատրված և արգելված IMEI կոդերի մասին:
Օրերս Հայաստանի կառավարությունը ևս հավանություն է տվել մի նախագծի, որով նախատեսվում է ներդնել բջջային հեռախոսների IMEI-ների վերահսկման մեխանիզմներ:
Տեղեկատվական անվտանգության փորձագետների շրջանում կան մտահոգություններ: Cyberhub.am-ի համահիմնադիր Արթուր Պապյանը գրում է․ «Ստեղծվելու է մի հսկա բազա, որտեղ կապվելու են ձեր անձնագիրն ու անձնական տվյալները, ձեր հեռախոսի կոդը և ձեր բոլոր SIM/eSIM քարտերը: Սա պարզապես հարկային գործիք չէ, սա պետությանը հնարավորություն է տալիս ցանկացած պահի տեսնել, թե ով, որ սարքով և երբ է ակտիվանում ցանցում»։

Путин подписал закон о создании единой базы IMEI в России
Президент России Владимир Путин подписал закон о создании единой базы данных идентификационных номеров мобильных устройств (IMEI) в России:
Согласно закону, эта система будет содержать информацию о разрешенных и запрещенных IMEI-кодах для использования в России:
На днях правительство Армении также одобрило проект, который предполагает внедрение механизмов контроля IMEI мобильных телефонов:
Среди экспертов по информационной безопасности есть опасения. Соучредитель Cyberhub.am Артур Папян пишет: «Создается огромная база данных, в которой будут связаны ваш паспорт и личные данные, код вашего телефона и все ваши SIM/eSIM-карты. Это не просто налоговый инструмент, это дает государству возможность в любой момент видеть, кто, с каким устройством и когда активируется в сети».