Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ստորագրել է Ռուսաստանում բջջային սարքերի նույնականացնող համարների (IMEI) միասնական տվյալների բազա ստեղծելու մասին օրենք:
Օրենքի համաձայն, այս համակարգը կպարունակի տեղեկատվություն Ռուսաստանում օգտագործման համար թույլատրված և արգելված IMEI կոդերի մասին:
Օրերս Հայաստանի կառավարությունը ևս հավանություն է տվել մի նախագծի, որով նախատեսվում է ներդնել բջջային հեռախոսների IMEI-ների վերահսկման մեխանիզմներ:
Տեղեկատվական անվտանգության փորձագետների շրջանում կան մտահոգություններ: Cyberhub.am-ի համահիմնադիր Արթուր Պապյանը գրում է․ «Ստեղծվելու է մի հսկա բազա, որտեղ կապվելու են ձեր անձնագիրն ու անձնական տվյալները, ձեր հեռախոսի կոդը և ձեր բոլոր SIM/eSIM քարտերը: Սա պարզապես հարկային գործիք չէ, սա պետությանը հնարավորություն է տալիս ցանկացած պահի տեսնել, թե ով, որ սարքով և երբ է ակտիվանում ցանցում»։

Putin Signs Law to Create Unified IMEI Database in Russia
Russian President Vladimir Putin has signed a law to create a unified database of mobile device identification numbers (IMEI) in Russia:
According to the law, this system will contain information about permitted and prohibited IMEI codes for use in Russia:
Recently, the Armenian government also approved a project that aims to implement mechanisms for controlling mobile phone IMEIs:
There are concerns among information security experts. Arthur Papyan, co-founder of Cyberhub.am, writes: “A huge database will be created, linking your passport and personal data, your phone's code, and all your SIM/eSIM cards. This is not just a tax tool; it gives the state the ability to see at any moment who is activating the network with what device and when.”
The first reading of the project is scheduled for September, and it has only received government approval so far.