ՊԵԿ-ը բացահայտել է 2.6 մլրդ դրամի թաքցված շրջանառություն
Պետական եկամուտների կոմիտեի հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչության աշխատակիցների իրականացրած համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել է առանձնապես խոշոր չափերի հարկերից խուսափելու դեպք:
Օպերատիվ տվյալներ էին ստացվել, որ Երևանում գործող մարզաառողջարարական համալիրներից մեկը համակարգված կերպով թերհայտարարագրում է իր գործունեությունից ստացված եկամուտները՝ էականորեն նվազեցնելով պետական բյուջե վճարման ենթակա հարկային պարտավորությունները:
Ստացված տեղեկությունների իրացման նպատակով Պետական եկամուտների կոմիտեի հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչության աշխատակիցների կողմից մշակվել, ձեռնարկվել և իրականացվել են համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ: Ուսումնասիրվել են ընկերության գործունեությանն առնչվող էլեկտրոնային տվյալները, ներքին հաշվառման փաստաթղթերը և գործունեության իրական ծավալներն արտացոլող տեղեկատվությունը:
Ձեռք բերված տվյալների համալիր ուսումնասիրության, վերլուծության և հարկային մարմնի տեղեկատվական բազաներում առկա տվյալների հետ համադրման արդյունքում բացահայտվել են ընկերության հարկային հաշվառման և գործունեության իրական ծավալների միջև էական անհամապատասխանություններ:
Պարզվել է, որ 2023-2024 թվականներին ընկերությունը հարկային հաշվարկներում չի արտացոլել շուրջ 2.6 միլիարդ դրամի շրջանառություն, ինչի հետևանքով պետական բյուջե չի հաշվարկվել և չի վճարվել ավելի քան 832 միլիոն դրամի հարկային պարտավորություն:
Սակայն բացահայտված փաստերն այսքանով չեն սահմանափակվել: Օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների ընթացքում պարզվել է նաև, որ հարկային բեռը նվազեցնելու նպատակով ընկերության գործունեության մի մասը ձևականորեն իրականացվել է նախկին աշխատակիցների անուններով գրանցված իրավաբանական անձանց միջոցով, որոնք գործել են հարկման հատուկ համակարգում:
Այսպիսով, նախնական հաշվարկներով, բացահայտված խախտումների հետևանքով պետությանը պատճառված ընդհանուր վնասը կազմել է շուրջ 849 միլիոն դրամ:
Պետական եկամուտների կոմիտեի հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչությունը հետևողականորեն շարունակում է պայքարը ստվերային տնտեսության բոլոր դրսևորումների դեմ:

ГКНБ выявил скрытый оборот в 2.6 миллиарда драмов
В результате комплексных оперативно-розыскных мероприятий, проведенных сотрудниками Управления расследования и оперативного контроля Государственного доходного комитета, было выявлено крупное уклонение от уплаты налогов.
Оперативные данные указывали на то, что один из спортивно-оздоровительных комплексов, действующий в Ереване, систематически занижает свои доходы, полученные от деятельности, существенно уменьшая налоговые обязательства перед государственным бюджетом.
В целях реализации полученной информации сотрудники Управления расследования и оперативного контроля разработали, предприняли и провели комплекс мероприятий. Были изучены электронные данные, касающиеся деятельности компании, внутренние учетные документы и информация, отражающая реальные объемы деятельности.
В результате комплексного анализа полученных данных и сопоставления с данными, имеющимися в информационных базах налоговых органов, были выявлены существенные несоответствия между налоговой отчетностью компании и реальными объемами ее деятельности.
Выяснилось, что в 2023-2024 годах компания не отразила в налоговых расчетах около 2.6 миллиарда драмов оборота, в результате чего более 832 миллионов драмов налоговых обязательств не были рассчитаны и уплачены в государственный бюджет.
Однако выявленные факты не ограничиваются этим. В ходе оперативно-розыскных мероприятий также было установлено, что часть деятельности компании формально осуществлялась через зарегистрированные на имена бывших сотрудников юридические лица, которые действовали в специальной налоговой системе.
Таким образом, по предварительным расчетам, общий ущерб, причиненный государству в результате выявленных нарушений, составил около 849 миллионов драмов.
На основании собранных фактических данных в правоохранительные органы было подано сообщение о преступлении, возбуждено уголовное дело и проводится предварительное расследование.