ՊԵԿ-ը բացահայտել է 2.6 մլրդ դրամի թաքցված շրջանառություն
Պետական եկամուտների կոմիտեի հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչության աշխատակիցների իրականացրած համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել է առանձնապես խոշոր չափերի հարկերից խուսափելու դեպք:
Օպերատիվ տվյալներ էին ստացվել, որ Երևանում գործող մարզաառողջարարական համալիրներից մեկը համակարգված կերպով թերհայտարարագրում է իր գործունեությունից ստացված եկամուտները՝ էականորեն նվազեցնելով պետական բյուջե վճարման ենթակա հարկային պարտավորությունները:
Ստացված տեղեկությունների իրացման նպատակով Պետական եկամուտների կոմիտեի հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչության աշխատակիցների կողմից մշակվել, ձեռնարկվել և իրականացվել են համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ: Ուսումնասիրվել են ընկերության գործունեությանն առնչվող էլեկտրոնային տվյալները, ներքին հաշվառման փաստաթղթերը և գործունեության իրական ծավալներն արտացոլող տեղեկատվությունը:
Ձեռք բերված տվյալների համալիր ուսումնասիրության, վերլուծության և հարկային մարմնի տեղեկատվական բազաներում առկա տվյալների հետ համադրման արդյունքում բացահայտվել են ընկերության հարկային հաշվառման և գործունեության իրական ծավալների միջև էական անհամապատասխանություններ:
Պարզվել է, որ 2023-2024 թվականներին ընկերությունը հարկային հաշվարկներում չի արտացոլել շուրջ 2.6 միլիարդ դրամի շրջանառություն, ինչի հետևանքով պետական բյուջե չի հաշվարկվել և չի վճարվել ավելի քան 832 միլիոն դրամի հարկային պարտավորություն:
Սակայն բացահայտված փաստերն այսքանով չեն սահմանափակվել: Օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների ընթացքում պարզվել է նաև, որ հարկային բեռը նվազեցնելու նպատակով ընկերության գործունեության մի մասը ձևականորեն իրականացվել է նախկին աշխատակիցների անուններով գրանցված իրավաբանական անձանց միջոցով, որոնք գործել են հարկման հատուկ համակարգում:
Այսպիսով, նախնական հաշվարկներով, բացահայտված խախտումների հետևանքով պետությանը պատճառված ընդհանուր վնասը կազմել է շուրջ 849 միլիոն դրամ:
Պետական եկամուտների կոմիտեի հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչությունը հետևողականորեն շարունակում է պայքարը ստվերային տնտեսության բոլոր դրսևորումների դեմ:

News | 2026/07/09 12:01
As a result of complex operational and investigative measures carried out by the Investigation and Operational Intelligence Department of the State Revenue Committee, a significant case of tax evasion has been uncovered.
Operational data indicated that one of the sports and wellness complexes operating in Yerevan systematically underreported its income, significantly reducing its tax obligations to the state budget.
In order to implement the received information, the employees of the Investigation and Operational Intelligence Department developed, initiated, and carried out comprehensive operational and investigative measures. They examined electronic data related to the company's activities, internal accounting documents, and information reflecting the actual volumes of operations.
Through a comprehensive study and analysis of the obtained data, as well as cross-referencing with the information available in the tax authority's databases, significant discrepancies were revealed between the company's tax registration and the actual volumes of its operations.
It was found that in 2023-2024, the company did not reflect approximately 2.6 billion drams in its tax calculations, resulting in more than 832 million drams in tax obligations not being calculated and paid to the state budget.
However, the uncovered facts do not stop there. During the operational and investigative measures, it was also revealed that part of the company's activities was formally carried out through legal entities registered in the names of former employees, which operated under a special taxation system.
Thus, preliminary estimates show that the total damage caused to the state as a result of the identified violations amounts to approximately 849 million drams.
Based on the obtained factual data, a report of the crime has been submitted to the prosecuting authority, where a criminal case has been initiated and an investigation is underway.