Փաշինյանը անտարբեր է Իրանի մտահոգությունների նկատմամբ 'Թրամփի ճանապարհի' շուրջ
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հստակեցրել է, որ պատրաստվում է բացել ԱՄՆ-ի կողմից կառավարվող տրանսպորտային միջանցք Ադրբեջանի համար, որը կանցնի Հայաստանի սահմանով Իրանի հետ, «ինչքան հնարավոր է շուտ», չնայած Թեհրանի շարունակական մտահոգություններին:
«Մենք այս հարցում թափանցիկ ենք և պատրաստ ենք պատասխանել ցանկացած հարցի», - ասաց Փաշինյանը լրագրողներին հուլիսի 9-ին: «Մենք պարզապես պետք է հասկանալ, թե ինչ է հենց մտահոգությունը, և այն պետք է վերացվի»:
«Սա գլոբալ նախագիծ է... և մենք ցանկանում ենք սկսել դրա իրականացմանը որքան հնարավոր է շուտ», - ավելացրեց նա:
Փաշինյանը պատասխանել է Իրանի դեսպան Խալիլ Շիրխոլամիին, ով ասել էր, որ Հայաստանի կառավարությունը պետք է լուծի իր երկրի «շատ օրինական և տրամաբանական» մտահոգությունները՝ «Թրամփի միջազգային խաղաղության և繁荣 ճանապարհի» (TRIPP) շուրջ, որը կապելու է Ադրբեջանին նրա Նախիջևանի էքսկլավի հետ՝ Հայաստանի ռազմավարական Սյունիք մարզով:
Շիրխոլամին կոչ արեց ստեղծել «մեխանիզմ», որը կառավարման «պոտենցիալ ռիսկերն ԱՄՆ-ի ներկայության և Իրանի համար սպառնալիքների» շուրջ:
Թեհրանը մտավախություն ունի, որ այս տրանսպորտային arrangement-ը կարող է վտանգել իր սահմանը Հայաստանի հետ և հանգեցնել ԱՄՆ-ի անվտանգության ներկայության այնտեղ:
Փաշինյանը, ով հանդիպել էր Իրանի նախագահ Մասուդ Պեզեշկյանին Թեհրանում հուլիսի 3-ին, ասաց, որ Իրանը պետք է հակառակը հետաքրքրված լինի նախագծի իրականացման մեջ:
«TRIPP նախագծի իրականացման հետ մենք կբացենք երկաթուղային կապ Պարսից ծոցից դեպի Սև ծով, ինչի արդյունքում Հայաստանի և Իրանի միջև առևտրային և տնտեսական հարաբերությունները զգալիորեն կ genişանան», - ասաց նա:
ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը ստորագրել են TRIPP-ի գործնական ձևաչափերի վերաբերյալ երկկողմանի շրջանակային համաձայնագիր:
ԱՄՆ դեսպանությունը Երևանում հաղորդել է, որ ԱՄՆ խորհրդատվական ընկերության AECOM-ի ինժեներների թիմը կրկին այցելել է Հայաստան և «TRIPP կայքի ուսումնասիրություն է անցկացրել երկաթուղային և այլ ենթակառուցվածքների զարգացման համար»:

Prime Minister Nikol Pashinian has made clear that he remains committed to opening a U.S.-run transit corridor for Azerbaijan along Armenia’s border with Iran “as soon as possible” despite Tehran’s lingering concerns.
“We are transparent in this matter and are ready to answer any questions,” Pashinian told reporters on Thursday. “We just need to understand what exactly the concern is about, and it must be dispelled.”
“This is a global project … and we want to start its implementation as soon as possible,” he said.
Pashinian responded to the Iranian ambassador in Yerevan, Khalil Shirgholami. The latter said on Wednesday that the Armenian government must address his country’s “very legitimate and logical” concerns over the planned Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP) that would connect Azerbaijan to its Nakhichevan exclave through Armenia’s strategic Syunik region.
Shirgholami called for the creation of a “mechanism” to manage “potential risks of U.S. presence and threats to Iran” emanating from the TRIPP.
Tehran fears that the transit arrangement could endanger its border with Armenia and lead to U.S. security presence there.
Pashinian, who met with Iranian President Massoud Pezeshkian in Tehran on July 3, said that it should on the contrary be interested in the project’s implementation.
“With the implementation of the TRIPP project, we will open a railway connection from the Persian Gulf to the Black Sea, as a result of which opportunities for trade and economic relations between Armenia and Iran will significantly expand,” he said.
U.S. Secretary of State Marco Rubio and Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan signed a bilateral framework agreement on practical modalities of the TRIPP in the run-up to Armenia’s June 7 parliamentary elections in which Washington openly supported Pashinian.
The U.S. Embassy in Yerevan reported on Friday that a team of engineers from the U.S. consulting firm AECOM again visited Armenia and “surveyed the TRIPP site for rail and other infrastructure development” last week.