Փաշինյանը անտարբեր է Իրանի մտահոգությունների նկատմամբ 'Թրամփի ճանապարհի' շուրջ
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հստակեցրել է, որ պատրաստվում է բացել ԱՄՆ-ի կողմից կառավարվող տրանսպորտային միջանցք Ադրբեջանի համար, որը կանցնի Հայաստանի սահմանով Իրանի հետ, «ինչքան հնարավոր է շուտ», չնայած Թեհրանի շարունակական մտահոգություններին:
«Մենք այս հարցում թափանցիկ ենք և պատրաստ ենք պատասխանել ցանկացած հարցի», - ասաց Փաշինյանը լրագրողներին հուլիսի 9-ին: «Մենք պարզապես պետք է հասկանալ, թե ինչ է հենց մտահոգությունը, և այն պետք է վերացվի»:
«Սա գլոբալ նախագիծ է... և մենք ցանկանում ենք սկսել դրա իրականացմանը որքան հնարավոր է շուտ», - ավելացրեց նա:
Փաշինյանը պատասխանել է Իրանի դեսպան Խալիլ Շիրխոլամիին, ով ասել էր, որ Հայաստանի կառավարությունը պետք է լուծի իր երկրի «շատ օրինական և տրամաբանական» մտահոգությունները՝ «Թրամփի միջազգային խաղաղության և繁荣 ճանապարհի» (TRIPP) շուրջ, որը կապելու է Ադրբեջանին նրա Նախիջևանի էքսկլավի հետ՝ Հայաստանի ռազմավարական Սյունիք մարզով:
Շիրխոլամին կոչ արեց ստեղծել «մեխանիզմ», որը կառավարման «պոտենցիալ ռիսկերն ԱՄՆ-ի ներկայության և Իրանի համար սպառնալիքների» շուրջ:
Թեհրանը մտավախություն ունի, որ այս տրանսպորտային arrangement-ը կարող է վտանգել իր սահմանը Հայաստանի հետ և հանգեցնել ԱՄՆ-ի անվտանգության ներկայության այնտեղ:
Փաշինյանը, ով հանդիպել էր Իրանի նախագահ Մասուդ Պեզեշկյանին Թեհրանում հուլիսի 3-ին, ասաց, որ Իրանը պետք է հակառակը հետաքրքրված լինի նախագծի իրականացման մեջ:
«TRIPP նախագծի իրականացման հետ մենք կբացենք երկաթուղային կապ Պարսից ծոցից դեպի Սև ծով, ինչի արդյունքում Հայաստանի և Իրանի միջև առևտրային և տնտեսական հարաբերությունները զգալիորեն կ genişանան», - ասաց նա:
ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը ստորագրել են TRIPP-ի գործնական ձևաչափերի վերաբերյալ երկկողմանի շրջանակային համաձայնագիր:
ԱՄՆ դեսպանությունը Երևանում հաղորդել է, որ ԱՄՆ խորհրդատվական ընկերության AECOM-ի ինժեներների թիմը կրկին այցելել է Հայաստան և «TRIPP կայքի ուսումնասիրություն է անցկացրել երկաթուղային և այլ ենթակառուցվածքների զարգացման համար»:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян ясно дал понять, что он нацелен на открытие транзитного коридора для Азербайджана, управляемого США, вдоль границы Армении с Ираном «как можно скорее», несмотря на продолжающиеся опасения Тегерана.
«Мы прозрачны в этом вопросе и готовы ответить на любые вопросы», - сказал Пашинян журналистам 9 июля. «Нам просто нужно понять, в чем именно заключается беспокойство, и оно должно быть развеяно».
«Это глобальный проект... и мы хотим начать его реализацию как можно скорее», - добавил он.
Пашинян ответил иранскому послу в Ереване Халилу Ширголами, который сказал, что армянское правительство должно учесть «очень законные и логичные» опасения своей страны по поводу запланированного «Маршрута Трампа для международного мира и процветания» (TRIPP), который соединит Азербайджан с его Нахичеванским эксклавом через стратегический регион Сюник в Армении.
Ширголами призвал создать «механизм» для управления «потенциальными рисками присутствия США и угрозами для Ирана», исходящими от TRIPP.
Тегеран опасается, что эта транзитная схема может поставить под угрозу его границу с Арменией и привести к присутствию американской безопасности там.
Пашинян, который встретился с президентом Ирана Масудом Пезешкианом в Тегеране 3 июля, сказал, что Иран, наоборот, должен быть заинтересован в реализации проекта.
«С реализацией проекта TRIPP мы откроем железнодорожное сообщение от Персидского залива до Черного моря, в результате чего возможности для торговых и экономических отношений между Арменией и Ираном значительно расширятся», - сказал он.
Госсекретарь США Марко Рубио и министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян подписали двустороннее рамочное соглашение о практических модальностях TRIPP.
Посольство США в Ереване сообщило, что команда инженеров из американской консалтинговой фирмы AECOM снова посетила Армению и «провела обследование участка TRIPP для разработки железнодорожной и другой инфраструктуры» на прошлой неделе.