Պաշինյան - Ցարուկյանի գործի մասին. սա քաղաքական հետապնդում չէ, այլ «քաղաքական հետապնդման» ավարտ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 հուլիսի. Новости-Армения. Պремьер-министр Հայաստանի Նիկոլ Պաշինյանը հերքել է քաղաքական հետապնդման մեղադրանքները «Ծաղիկ Հայաստան» կուսակցության ղեկավար, գործարար Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ:
Պաշինյանը հայտարարել է, որ իրավապահ մարմինները գործում են իրենց լիազորությունների և օրենքի շրջանակներում: «Հայաստանի Հանրապետությունը գործում է իր լիազորությունների շրջանակներում, այդ թվում՝ ժողովրդի կողմից տրված մանդատի շրջանակներում», - ասել է նա չորեքշաբթի օրը կայացած մամուլի ասուլիսում:
Նա նշել է, որ մտադիր է իրականացնել իր նախընտրական խոստումները, մասնավորապես՝ վերադարձնել պետությանը ապօրինաբար ձեռք բերված գույքը և պատասխանատվության ենթարկել 2008 թվականի մարտի 1-ի իրադարձությունների մեղավորներին:
Պաշինյանը նաև պատասխանել է հարցին, թե ինչու Ծառուկյանի նկատմամբ հետաքննություն չի իրականացվել ավելի վաղ (հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրություններից առաջ), նշելով, որ ութ տարի դիմակայել է դատական համակարգի դիմադրությանը:
«Սա կոչվում է քաղաքական հետապնդում, իսկ ես ասում եմ հակառակը՝ մինչև վերջերս տեղի էր ունենում քաղաքական հետապնդման բացակայություն: Որովհետև պետական համակարգում գործող "թևերը" ստեղծել էին պաշտպանական պայմաններ շատերի համար: Այսինք, այսինք, այսինք պետք է ավարտվի», - ասել է նա:
Պաշինյանը նաև տեղեկացրել է, որ Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ քրեական գործը հարուցվել է դեռ 2025 թվականին օտար ներդրողի հայտարարության հիման վրա:
Գագիկ Ծառուկյանը ձերբակալվել է հուլիսի 6-ին խարդախության և մեծ չափերի գումարների լեգալիզացման (լվացման) գործի շրջանակներում:
Հետաքննության վարկածով, Ծառուկյանի կողմից կազմակերպված խումբը 2022-2024 թվականներին իբր առևտրային կապերի զարգացումով զբաղվել է գույքի գողությամբ, որի արժեքը գերազանցում է 8.1 միլիարդ դրամ (մոտ $21 միլիոն) և հետագայում լեգալիզացրել է ստացված միջոցները:

ЕРЕВАН, 9 июля. Новости-Армения. Премьер-министр Армении Никол Пашинян отверг обвинения в политическом преследовании лидера партии «Процветающая Армения», бизнесмена Гагика Царукяна.
Говоря об уголовном деле против Царукяна, премьер заявил, что правоохранительные органы действуют в рамках своих полномочий и закона. «Республика Армения действует в рамках своих полномочий, в том числе в рамках мандата, данного народом», — сказал Пашинян на брифинге в четверг.
Он отметил, что намерен добиваться исполнения своих предвыборных обещаний, в частности, по линии возвращения государству незаконно приобретенного имущества и привлечения к ответственности виновных в событиях 1 марта 2008 года.
Комментируя вопрос о том, почему расследование в отношении Царукяна не велось раньше (до выборов в парламент 7 июня 2026 года - ред.), Пашинян заявил, что в течение восьми лет сталкивался с сопротивлением судебно-правовой системы.
«Это называют политическим преследованием, а я говорю наоборот — до последних пор имело место политическое непреследование. Потому что "щупальца", действующие в государственной системе, создавали протекционистские условия для многих. Этому должен быть положен конец», — сказал он.
Пашинян также сообщил, что уголовное дело против Царукяна было возбуждено еще в 2025 году на основании заявления иностранного инвестора.
Гагик Царукян был задержан 6 июля в рамках уголовного дела о мошенничестве и легализации (отмывания) денежных средств в особо крупных размерах.
По версии следствия, организованная Царукяном группа граждан в 2022–2024 годах под видом развития торговых связей с Ираном похитила имущество стоимостью свыше 8,1 млрд драмов (около $21 млн) и впоследствии легализовала полученные средства.