Պաշինյան - Ցարուկյանի գործի մասին. սա քաղաքական հետապնդում չէ, այլ «քաղաքական հետապնդման» ավարտ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 հուլիսի. Новости-Армения. Պремьер-министр Հայաստանի Նիկոլ Պաշինյանը հերքել է քաղաքական հետապնդման մեղադրանքները «Ծաղիկ Հայաստան» կուսակցության ղեկավար, գործարար Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ:
Պաշինյանը հայտարարել է, որ իրավապահ մարմինները գործում են իրենց լիազորությունների և օրենքի շրջանակներում: «Հայաստանի Հանրապետությունը գործում է իր լիազորությունների շրջանակներում, այդ թվում՝ ժողովրդի կողմից տրված մանդատի շրջանակներում», - ասել է նա չորեքշաբթի օրը կայացած մամուլի ասուլիսում:
Նա նշել է, որ մտադիր է իրականացնել իր նախընտրական խոստումները, մասնավորապես՝ վերադարձնել պետությանը ապօրինաբար ձեռք բերված գույքը և պատասխանատվության ենթարկել 2008 թվականի մարտի 1-ի իրադարձությունների մեղավորներին:
Պաշինյանը նաև պատասխանել է հարցին, թե ինչու Ծառուկյանի նկատմամբ հետաքննություն չի իրականացվել ավելի վաղ (հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրություններից առաջ), նշելով, որ ութ տարի դիմակայել է դատական համակարգի դիմադրությանը:
«Սա կոչվում է քաղաքական հետապնդում, իսկ ես ասում եմ հակառակը՝ մինչև վերջերս տեղի էր ունենում քաղաքական հետապնդման բացակայություն: Որովհետև պետական համակարգում գործող "թևերը" ստեղծել էին պաշտպանական պայմաններ շատերի համար: Այսինք, այսինք, այսինք պետք է ավարտվի», - ասել է նա:
Պաշինյանը նաև տեղեկացրել է, որ Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ քրեական գործը հարուցվել է դեռ 2025 թվականին օտար ներդրողի հայտարարության հիման վրա:
Գագիկ Ծառուկյանը ձերբակալվել է հուլիսի 6-ին խարդախության և մեծ չափերի գումարների լեգալիզացման (լվացման) գործի շրջանակներում:
Հետաքննության վարկածով, Ծառուկյանի կողմից կազմակերպված խումբը 2022-2024 թվականներին իբր առևտրային կապերի զարգացումով զբաղվել է գույքի գողությամբ, որի արժեքը գերազանցում է 8.1 միլիարդ դրամ (մոտ $21 միլիոն) և հետագայում լեգալիզացրել է ստացված միջոցները:

Pashinyan on Tsarukyan's case: this is not political persecution, but the end of 'political non-persecution'
News | 2026/07/09 13:16
Pashinyan rejected allegations of political persecution
YEREVAN, July 9. News-Armenia. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan rejected allegations of political persecution against the leader of the Prosperous Armenia party, businessman Gagik Tsarukyan.
Speaking about the criminal case against Tsarukyan, the Prime Minister stated that law enforcement agencies are acting within their powers and the law. "The Republic of Armenia acts within its powers, including within the mandate given by the people," Pashinyan said at a briefing on Thursday.
He noted that he intends to fulfill his electoral promises, particularly regarding the return of illegally acquired property to the state and holding accountable those responsible for the events of March 1, 2008.
Commenting on why the investigation against Tsarukyan was not conducted earlier (before the parliamentary elections on June 7, 2026), Pashinyan stated that he had faced resistance from the judicial system for eight years.
"This is called political persecution, and I say the opposite — until recently, there was political non-persecution. Because the 'tentacles' operating in the state system created protective conditions for many. This must come to an end," he said.
Pashinyan also reported that the criminal case against Tsarukyan was initiated back in 2025 based on a statement from a foreign investor.
Gagik Tsarukyan was detained on July 6 as part of a criminal case involving fraud and large-scale money laundering.
According to the investigation, a group organized by Tsarukyan allegedly stole property worth over 8.1 billion drams (about $21 million) under the guise of developing trade relations with Iran between 2022 and 2024 and subsequently legalized the obtained funds.