Ուկրաինան հարվածեց երկու ռուսական վառելիքի تانկերներին, Մոսկվայի վառելիքի ճգնաժամը խորանում է
Ուկրաինան երեկ գիշեր հարվածեց երկու վառելիքի تانկերների, որոնք գտնվում էին Ռուսաստանի հարավային ափին, ինչը խորացնում է Ռուսաստանի վառելիքի ճգնաժամը: Տանգերները հարվածի են ենթարկվել Տագանրոգի ծոցում, որը գտնվում է Ազովի ծովի հյուսիս-արևելյան մասում:
Ռոստովի մարզի նահանգապետ Յուրի Սլյուսարն իր Telegram-յան էջում հայտնել է, որ տանգերները ստացել են «մեխանիկական վնաս» և բռնկվել են, սակայն ռուսական իշխանությունները չեն հաղորդել վիրավորների կամ զոհերի մասին:
Այս հարվածները, որոնք ուղղված էին վառելիքի մատակարարման ուղիներին, ցույց են տալիս Ուկրաինայի հարձակման ընդլայնվող շրջանակը ռուսական վառելիքի ենթակառուցվածքների նկատմամբ:
Ուկրաինան այժմ թիրախավորում է վառելիքի մատակարարման ուղիները և նավերը, ինչպես նաև շարունակական հարձակումներ է իրականացնում ռուսական ռեֆիների վրա, որպեսզի ստիպի դրանք դադարեցնել աշխատանքը:
Այս շաբաթ Ուկրաինան հարվածել է Ռուսաստանի ամենամեծ ռեֆիներին՝ «Գազպրոմ Նեֆտի» Օմսկի ռեֆիներին, որը կանգնեցրել է իր աշխատանքը Ուկրաինայի անօդաչու թռչող սարքի հարվածից հետո:
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը վերջերս ընդունել է, որ երկրում վառելիքի ճգնաժամ կա, և նշել է, որ նախատեսում են լիակատար արգելք կիրառել դիզելային վառելիքի արտահանման նկատմամբ:

Украина нанесла удар по двум танкерам с топливом, находящимся у южного побережья России, что углубляет топливный кризис в России. Танкер был поражен в Таганрогском заливе, северо-восточной части Азовского моря в Ростовской области России.
Губернатор Ростовской области Юрий Слюсарь сообщил в Telegram, что два танкера были поражены в Таганрогском заливе. Судна получили «механические повреждения» и загорелись, при этом российские власти не сообщили о пострадавших или жертвах.
Удары по двум танкерам, которые направлялись для доставки топлива в южную Россию, которая страдает от нехватки, свидетельствуют о расширении атак Украины на российскую топливную инфраструктуру.
Теперь Украина нацеливается на маршруты и суда поставок топлива, наряду с постоянной кампанией по ударам по российским НПЗ и принуждением их к остановке.
На этой неделе Украина нанесла удар по крупнейшему НПЗ России, Оmsk, который остановил работу после удара беспилотника Украины, повредившего ключевые перерабатывающие единицы на заводе мощностью 440 000 баррелей в сутки.