Ոսկու գները կայուն են եղել երեքշաբթի օրը, երբ շուկաները գնահատել են Մերձավոր Արևելքի հակամարտության զարգացումները և տոկոսադրույքների սպասումները՝ նախքան ԱՄՆ-ի կարևոր ինֆլյացիայի տվյալները:
Ոսկին փոխել է ուղղությունը, երբ երկուշաբթի օրը հասել է երկու շաբաթվա բարձրության, քանի որ ԱՄՆ դոլարը բարձրացել է՝ սպասելով Ֆեդերալ պահուստի վերջին քաղաքականության նիստի արձանագրություններին, որոնք սպասվում են այս շաբաթ:
Spot ոսկին նվազել է 0.6%-ով՝ հասնելով $4,148.73 մեկ ունցիայի համար, այն բանից հետո, երբ հասել էր $4,202.13, որը վերջին անգամ գրանցվել էր հունիսի 22-ին:
ԱՄՆ-ի ոսկու ֆյուչերսները օգոստոսի համար բարձրացել են 0.8%-ով՝ հասնելով $4,160.40 մեկ ունցիայի համար:
ԱՄՆ դոլարը բարձրացել է 0.2%-ով, ինչը նշանակում է, որ դոլարով գինը բարձրանում է այլ արժույթների համար:
Saxo Bank-ի վերլուծաբան Օլե Հանսենը նշել է, որ ոսկին գտնվում է կոնսոլիդացման փուլում, քանի որ անցյալ շաբաթ աճել է 2%-ով, ընդհատելով չորս շաբաթվա անկումը, երբ թույլ ԱՄՆ աշխատանքի աճի տվյալները նվազեցրել են տոկոսադրույքների բարձրացման կանխատեսումները:
Առևտրականները տեսնում են, որ սեպտեմբերին տոկոսադրույքների բարձրացման հավանականությունը կազմում է մոտ 56%, ինչը նվազել է 60%-ից:
Հաջորդ փուլում պետք է նվազեցվեն տոկոսադրույքների բարձրացման սպասումները, որպեսզի աջակցեն ոսկուն, որը ներկայումս շարունակում է կոնսոլիդացվել:
Բարձր տոկոսադրույքները սովորաբար ճնշում են ոչ եկամտաբեր մետաղը:
«Ոսկին փորձում է կառուցել հիմք $3,900-$4,000 միջակայքում, մինչդեռ բազմաթիվ դիմադրության մակարդակներ սպասում են առաջ, որոնցից մեկը 200-օրյա շարժական միջինն է՝ $4,485»,- ասել է Հանսենը:
Ֆեդերալ պահուստի հունիսի 16-17-ի նիստի արձանագրությունները, որը առաջին անգամ նախագահում էր Քևին Ուարշը, սպասվում են չորեքշաբթի:
J.P. Morgan-ը նշել է, որ ոսկու պահանջարկը հիմնական ոլորտներից չի լինի այնքան ուժեղ, որքան սպասվում էր, իսկ գները սահմանափակվելու են $4,300/ ունցիա երրորդ եռամսյակում և $4,500 չորրորդ եռամսյակում:
Այլ մետաղների մեջ, spot արծաթը նվազել է 0.7%-ով՝ հասնելով $61.96 մեկ ունցիայի համար:
Պլատինը նվազել է 0.2%-ով՝ հասնելով $1,635.47 մեկ ունցիայի համար, իսկ պալադիումը բարձրացել է 0.1%-ով՝ հասնելով $1,275.21 մեկ ունցիայի համար:

Gold slips from two-week high on firmer dollar
Gold prices were steady on Tuesday, as markets weighed developments in the Middle East conflict and interest rate expectations ahead of key U.S. inflation data.
Gold reversed course after hitting a two-week high earlier on Monday, as the U.S. dollar ticked up in anticipation of the Federal Reserve's last policy meeting minutes due later this week.
Spot gold was down 0.6% at $4,148.73 an ounce, after hitting $4,202.13, its highest since June 22 earlier in the session.
U.S. gold futures for August delivery rose 0.8% to $4,160.40 per ounce.
The U.S. dollar gained 0.2%, making greenback-priced bullion more expensive for holders of other currencies.
Saxo Bank analyst Ole Hansen said bullion is in a consolidation phase after having risen more than 2% last week, snapping a four-week slide after weak U.S. job growth data reduced bets for rate hikes.
Traders see about a 56% chance of a rate increase in September, down from more than 60% before the data, according to the CME FedWatch tool.
A further easing in rate hike expectations is needed to support bullion, which for now continues to consolidate, said Hansen.
Higher interest rates tend to pressure the non-yielding metal. "Gold is trying to build a base with support in the $3,900-$4,000 range, while numerous levels of resistance await ahead of the big one, which remains the 200-day moving average at $4,485," said Hansen.
The Fed's June 16-17 meeting minutes, the first chaired by Kevin Warsh, due on Wednesday, could give traders further insights into policymakers' rate outlook.
J.P. Morgan, in a note on Friday, said that demand for gold from key sectors would not be as strong as expected, with prices limited to $4,300/oz in the third quarter and $4,500 in the fourth quarter of this year.