Ոսկու գները կայուն են եղել երեքշաբթի օրը, երբ շուկաները գնահատել են Մերձավոր Արևելքի հակամարտության զարգացումները և տոկոսադրույքների սպասումները՝ նախքան ԱՄՆ-ի կարևոր ինֆլյացիայի տվյալները:
Ոսկին փոխել է ուղղությունը, երբ երկուշաբթի օրը հասել է երկու շաբաթվա բարձրության, քանի որ ԱՄՆ դոլարը բարձրացել է՝ սպասելով Ֆեդերալ պահուստի վերջին քաղաքականության նիստի արձանագրություններին, որոնք սպասվում են այս շաբաթ:
Spot ոսկին նվազել է 0.6%-ով՝ հասնելով $4,148.73 մեկ ունցիայի համար, այն բանից հետո, երբ հասել էր $4,202.13, որը վերջին անգամ գրանցվել էր հունիսի 22-ին:
ԱՄՆ-ի ոսկու ֆյուչերսները օգոստոսի համար բարձրացել են 0.8%-ով՝ հասնելով $4,160.40 մեկ ունցիայի համար:
ԱՄՆ դոլարը բարձրացել է 0.2%-ով, ինչը նշանակում է, որ դոլարով գինը բարձրանում է այլ արժույթների համար:
Saxo Bank-ի վերլուծաբան Օլե Հանսենը նշել է, որ ոսկին գտնվում է կոնսոլիդացման փուլում, քանի որ անցյալ շաբաթ աճել է 2%-ով, ընդհատելով չորս շաբաթվա անկումը, երբ թույլ ԱՄՆ աշխատանքի աճի տվյալները նվազեցրել են տոկոսադրույքների բարձրացման կանխատեսումները:
Առևտրականները տեսնում են, որ սեպտեմբերին տոկոսադրույքների բարձրացման հավանականությունը կազմում է մոտ 56%, ինչը նվազել է 60%-ից:
Հաջորդ փուլում պետք է նվազեցվեն տոկոսադրույքների բարձրացման սպասումները, որպեսզի աջակցեն ոսկուն, որը ներկայումս շարունակում է կոնսոլիդացվել:
Բարձր տոկոսադրույքները սովորաբար ճնշում են ոչ եկամտաբեր մետաղը:
«Ոսկին փորձում է կառուցել հիմք $3,900-$4,000 միջակայքում, մինչդեռ բազմաթիվ դիմադրության մակարդակներ սպասում են առաջ, որոնցից մեկը 200-օրյա շարժական միջինն է՝ $4,485»,- ասել է Հանսենը:
Ֆեդերալ պահուստի հունիսի 16-17-ի նիստի արձանագրությունները, որը առաջին անգամ նախագահում էր Քևին Ուարշը, սպասվում են չորեքշաբթի:
J.P. Morgan-ը նշել է, որ ոսկու պահանջարկը հիմնական ոլորտներից չի լինի այնքան ուժեղ, որքան սպասվում էր, իսկ գները սահմանափակվելու են $4,300/ ունցիա երրորդ եռամսյակում և $4,500 չորրորդ եռամսյակում:
Այլ մետաղների մեջ, spot արծաթը նվազել է 0.7%-ով՝ հասնելով $61.96 մեկ ունցիայի համար:
Պլատինը նվազել է 0.2%-ով՝ հասնելով $1,635.47 մեկ ունցիայի համար, իսկ պալադիումը բարձրացել է 0.1%-ով՝ հասնելով $1,275.21 մեկ ունցիայի համար:

Цены на золото снижаются с двухнедельного максимума
Цены на золото оставались стабильными во вторник, так как рынки оценивали развитие конфликта на Ближнем Востоке и ожидания процентных ставок перед выходом ключевых данных по инфляции в США.
Золото изменило направление после достижения двухнедельного максимума в понедельник, так как доллар США немного укрепился в ожидании публикации протоколов последнего заседания Федеральной резервной системы, которые ожидаются на этой неделе.
Спотовое золото упало на 0.6% до $4,148.73 за унцию, после достижения $4,202.13, что является его максимальным уровнем с 22 июня.
Фьючерсы на золото в США с поставкой в августе выросли на 0.8% до $4,160.40 за унцию.
Доллар США укрепился на 0.2%, что делает золото, оцененное в долларах, более дорогим для держателей других валют.
Аналитик Saxo Bank Оле Хансен отметил, что золото находится в фазе консолидации после роста более чем на 2% на прошлой неделе, прервав четырехнедельное падение после слабых данных по росту рабочих мест в США, которые снизили ставки на повышение процентных ставок.
Трейдеры оценивают вероятность повышения процентной ставки в сентябре примерно в 56%, что ниже более чем 60% до выхода данных, согласно инструменту CME FedWatch.
Дальнейшее снижение ожиданий повышения процентной ставки необходимо для поддержки золота, которое в настоящее время продолжает консолидацию, сказал Хансен.
Высокие процентные ставки, как правило, оказывают давление на металл, не приносящий дохода. "Золото пытается создать базу с поддержкой в диапазоне $3,900-$4,000, в то время как впереди ждут многочисленные уровни сопротивления, среди которых остается 200-дневная скользящая средняя на уровне $4,485," - добавил Хансен.
Протоколы заседания ФРС 16-17 июня, которое впервые проводил Кевин Уарш, ожидаются в среду и могут дать трейдерам дополнительные сведения о перспективах процентных ставок.
J.P. Morgan в заметке в пятницу заявил, что спрос на золото из ключевых секторов не будет таким сильным, как ожидалось, и цены будут ограничены на уровне $4,300 за унцию в третьем квартале и $4,500 в четвертом квартале этого года.
Среди других металлов спотовое серебро упало на 0.7% до $61.96 за унцию после достижения своего максимума с 23 июня.