Հայ ազգային կոնգրեսը (ՀԱԿ) հայտարարում է, որ օրենքով ընտրական իրավունքի համար լրացուցիչ նախապայման սահմանելը դուրս է Սահմանադրությամբ թույլատրելի կարգավորման շրջանակներից։ ՀԱԿ-ը նշում է, որ 2026 թվականի հունիսի 7-ի Ազգային ժողովի ընտրությունների արդյունքները համակարգային և զանգվածային խախտումներով կեղծված են, և իշխանությունը շարունակում է Հայաստանի Հանրապետության պետական և սահմանադրական կարգի ապամոնտաժումը։
ՀԱԿ-ը ընդգծում է, որ նոր փոփոխությունները սահմանում են, որ համապետական ընտրություններին և հանրաքվեներին մասնակցելու իրավունք ունեն միայն այն քաղաքացիները, որոնք փաստացի բնակվել են Հայաստանում, ինչը հակասում է Սահմանադրության 48-րդ հոդվածին, որը երաշխավորում է բոլոր ՀՀ քաղաքացիների ընտրական իրավունքը։
ՀԱԿ-ը կոչ է անում Սահմանադրական դատարանին ճանաչել այս փոփոխությունները հակասահմանադրական և անվավեր, քանի որ դրանք կարող են հանգեցնել շարունակական սահմանադրական ճգնաժամի։

Establishing additional conditions for electoral rights by law is beyond the permissible regulatory framework of the Constitution: HAK
News | 2026/07/06 09:02
HAK states that the new amendments are unconstitutional.
The Armenian National Congress (ANC) states that establishing additional conditions for electoral rights by law is beyond the permissible regulatory framework of the Constitution. The ANC emphasizes that the results of the June 7, 2026, National Assembly elections were falsified with systemic and massive violations, and the authorities continue to dismantle the state and constitutional order of the Republic of Armenia.
The ANC highlights that the new amendments stipulate that only those citizens who have resided in Armenia for a certain period have the right to participate in national elections and referendums, which contradicts Article 48 of the Constitution that guarantees electoral rights to all citizens of the Republic of Armenia.
The ANC calls on the Constitutional Court to recognize these amendments as unconstitutional and invalid, as they could lead to a continuous constitutional crisis.