Հայ ազգային կոնգրեսը (ՀԱԿ) հայտարարում է, որ օրենքով ընտրական իրավունքի համար լրացուցիչ նախապայման սահմանելը դուրս է Սահմանադրությամբ թույլատրելի կարգավորման շրջանակներից։ ՀԱԿ-ը նշում է, որ 2026 թվականի հունիսի 7-ի Ազգային ժողովի ընտրությունների արդյունքները համակարգային և զանգվածային խախտումներով կեղծված են, և իշխանությունը շարունակում է Հայաստանի Հանրապետության պետական և սահմանադրական կարգի ապամոնտաժումը։
ՀԱԿ-ը ընդգծում է, որ նոր փոփոխությունները սահմանում են, որ համապետական ընտրություններին և հանրաքվեներին մասնակցելու իրավունք ունեն միայն այն քաղաքացիները, որոնք փաստացի բնակվել են Հայաստանում, ինչը հակասում է Սահմանադրության 48-րդ հոդվածին, որը երաշխավորում է բոլոր ՀՀ քաղաքացիների ընտրական իրավունքը։
ՀԱԿ-ը կոչ է անում Սահմանադրական դատարանին ճանաչել այս փոփոխությունները հակասահմանադրական և անվավեր, քանի որ դրանք կարող են հանգեցնել շարունակական սահմանադրական ճգնաժամի։

Законом установление дополнительных условий для избирательного права выходит за рамки допустимого регулирования Конституцией: ГАК
Новости | 2026/07/06 09:02
ГАК заявляет, что новые изменения являются неконституционными.
Армянский национальный конгресс (АНК) заявляет, что установление дополнительных условий для избирательного права законом выходит за рамки допустимого регулирования Конституцией. АНК отмечает, что результаты выборов в Национальное собрание 7 июня 2026 года были сфальсифицированы с системными и массовыми нарушениями, и власти продолжают демонтаж государственного и конституционного порядка Республики Армения.
АНК подчеркивает, что новые изменения устанавливают, что право участвовать в республиканских выборах и референдумах имеют только те граждане, которые фактически проживали в Армении, что противоречит статье 48 Конституции, которая гарантирует избирательное право всем гражданам РА.
АНК призывает Конституционный суд признать эти изменения неконституционными и недействительными, так как они могут привести к продолжительному конституционному кризису.