OpenAI-ի նորագույն AI մոդելը 54%-ով ավելի արդյունավետ է գործառնական կոդավորման համար, ասում է Ալթմանը CNBC-ին
Լուրեր | 2026/07/09 14:12
OpenAI-ն ներկայացնում է GPT-5.6 Sol մոդելը, որը 54%-ով ավելի արդյունավետ է
OpenAI-ի CEO Սեմ Ալթմանը CNBC-ին հայտնել է, որ ընկերության նորագույն GPT-5.6 Sol մոդելը 54%-ով ավելի արդյունավետ է գործառնական կոդավորման առաջադրանքներում: Ընկերությունը հուլիսի 9-ին լայնորեն ներկայացնում է GPT-5.6 Sol, Terra և Luna մոդելները, որոնք նախապես սահմանափակ թողարկվել էին:
Ալթմանը նշել է, որ OpenAI-ն մոտիկ համագործակցություն է ունեցել ԱՄՆ կառավարության բարձր մակարդակի պաշտոնյաների հետ նախքան մոդելի թողարկումը: Նա ասել է, որ կառավարությունը կատարել է փորձարկումներ և խնդիրներ է ներկայացրել, որոնք ընկերությունը պետք է լուծի:
«Եթե ցանկանում եք լայն հասանելիություն, իսկ դուք ունեք ուժեղ մոդելներ, ապա պետք է վստահ լինեք ձեր անվտանգության պահանջների մեջ, քանի որ հակառակ դեպքում աշխարհը շատ արագ անհանգիստ կլինի», - ասել է Ալթմանը:
OpenAI-ն հիմնադրվել է 2015 թվականին որպես ոչ շահույթ կազմակերպություն և 2022 թվականին իր ChatGPT chatbot-ի թողարկմամբ մեծ ճանաչում ձեռք բերեց: Ընկերությունը ներկայումս գնահատվում է 852 միլիարդ դոլար:

Генеральный директор OpenAI Сэм Алтман сообщил CNBC, что новая модель GPT-5.6 Sol компании на 54% эффективнее в задачах агентного кодирования. Компания 9 июля широко представит модели GPT-5.6 Sol, Terra и Luna, которые ранее были ограниченно выпущены.
Алтман отметил, что OpenAI тесно сотрудничала с высокопрофильными чиновниками правительства США перед запуском модели. Он сказал, что правительство проводило тесты и поднимало проблемы, которые компания должна была решить.
«Если вы хотите широкого доступа, а у вас есть мощные модели, вы действительно хотите быть уверенными в ваших требованиях безопасности, потому что в противном случае мир быстро станет неудобным», - сказал Алтман.
OpenAI была основана в 2015 году как некоммерческая организация и приобрела широкую известность с запуском своего чат-бота ChatGPT в 2022 году. В настоящее время компания оценивается в 852 миллиарда долларов.