OpenAI-ի նորագույն AI մոդելը 54%-ով ավելի արդյունավետ է գործառնական կոդավորման համար, ասում է Ալթմանը CNBC-ին
Լուրեր | 2026/07/09 14:12
OpenAI-ն ներկայացնում է GPT-5.6 Sol մոդելը, որը 54%-ով ավելի արդյունավետ է
OpenAI-ի CEO Սեմ Ալթմանը CNBC-ին հայտնել է, որ ընկերության նորագույն GPT-5.6 Sol մոդելը 54%-ով ավելի արդյունավետ է գործառնական կոդավորման առաջադրանքներում: Ընկերությունը հուլիսի 9-ին լայնորեն ներկայացնում է GPT-5.6 Sol, Terra և Luna մոդելները, որոնք նախապես սահմանափակ թողարկվել էին:
Ալթմանը նշել է, որ OpenAI-ն մոտիկ համագործակցություն է ունեցել ԱՄՆ կառավարության բարձր մակարդակի պաշտոնյաների հետ նախքան մոդելի թողարկումը: Նա ասել է, որ կառավարությունը կատարել է փորձարկումներ և խնդիրներ է ներկայացրել, որոնք ընկերությունը պետք է լուծի:
«Եթե ցանկանում եք լայն հասանելիություն, իսկ դուք ունեք ուժեղ մոդելներ, ապա պետք է վստահ լինեք ձեր անվտանգության պահանջների մեջ, քանի որ հակառակ դեպքում աշխարհը շատ արագ անհանգիստ կլինի», - ասել է Ալթմանը:
OpenAI-ն հիմնադրվել է 2015 թվականին որպես ոչ շահույթ կազմակերպություն և 2022 թվականին իր ChatGPT chatbot-ի թողարկմամբ մեծ ճանաչում ձեռք բերեց: Ընկերությունը ներկայումս գնահատվում է 852 միլիարդ դոլար:

News | 2026/07/09 14:12
OpenAI CEO Sam Altman told CNBC that the company's latest GPT-5.6 Sol model is 54% more efficient on agentic coding tasks. The company is rolling out its latest models, GPT-5.6 Sol, Terra, and Luna, broadly on July 9 after an initial limited launch.
Altman noted that OpenAI worked closely with senior officials in the U.S. government ahead of the model's deployment. He stated that the government conducted tests and raised issues for the company to address.
"If you want broad access, which we do, and you have powerful models, you really want to be confident in your safety claims, because otherwise the world is going to get uncomfortable very fast," Altman said.
OpenAI was founded in 2015 as a nonprofit organization and gained mainstream recognition with the launch of its ChatGPT chatbot in 2022. The company is currently valued at $852 billion.