ՕՊԵԿ+ խմբի այն երկրները, որոնք մասնակցում են նավթի արդյունահանման սահմանափակման համաձայնագրին, 2026 թվականի հունիսին ավելացրել են արդյունահանումն օրական 2.17 միլիոն բարելով, սակայն շարունակում են զգալիորեն հետ մնալ նախատեսված ցուցանիշներից։ Այս մասին նշվում է Միջազգային էներգետիկ գործակալության զեկույցում:
ՄԷԳ-ի տվյալներով՝ նավթի արդյունահանումը կամավոր սահմանափակող ՕՊԵԿ+ երկրների համար հունիսին նպատակային ցուցանիշը կազմել է օրական 33.89 միլիոն բարել, մինչդեռ փաստացի արդյունահանումը եղել է օրական 26.38 միլիոն բարել։ Այսպիսով, ծրագրային մակարդակից հետ մնալը կազմել է շուրջ 7.51 միլիոն օր/բարել:
Գործակալության տվյալներով՝ ՕՊԵԿ+-ի համաձայնագրին մասնակցող յոթ հիմնական երկրների շարքում հունիսին արդյունահանումն աճել է հետևյալ կերպ:
- Ալժիր՝ 10 հազար բարել/օր,
- Քուվեյթ՝ 630 հազար բարել/օր,
- Իրաք՝ 490 հազար բարել/օր,
- Սաուդյան Արաբիա՝ 900 հազար բարել/օր,
- Օման՝ 30 հազար բարել/օր,
- Ռուսաստան՝ 120 հազար բարել/օր։
Միևնույն ժամանակ Ղազախստանը հունիսին կրճատել է նավթի արդյունահանումը 50 հազար բարել/օր ծավալով։
Ընդհանուր առմամբ՝ ՕՊԵԿ+-ի բոլոր երկրների նավթի արդյունահանումը հունիսին աճել է օրական 2.14 միլիոն բարելով՝ հասնելով օրական 32.44 միլիոն բարելի։

The OPEC+ countries participating in the oil production cut agreement increased their output by 2.17 million barrels per day in June 2026, but continue to significantly lag behind planned targets. This is stated in the report of the International Energy Agency.
According to the IEA, the target production level for OPEC+ countries that voluntarily limit production was 33.89 million barrels per day in June, while actual production was 26.38 million barrels per day. Thus, the shortfall from the planned level was about 7.51 million barrels per day.
According to the agency, among the seven main countries participating in the OPEC+ agreement, production increased in June as follows:
- Algeria — 10 thousand barrels/day,
- Kuwait — 630 thousand barrels/day,
- Iraq — 490 thousand barrels/day,
- Saudi Arabia — 900 thousand barrels/day,
- Oman — 30 thousand barrels/day,
- Russia — 120 thousand barrels/day.
At the same time, Kazakhstan reduced its oil production by 50 thousand barrels/day in June.
Overall, the oil production of all OPEC+ countries increased by 2.14 million barrels in June, reaching 32.44 million barrels per day.