ՕՊԵԿ+ խմբի այն երկրները, որոնք մասնակցում են նավթի արդյունահանման սահմանափակման համաձայնագրին, 2026 թվականի հունիսին ավելացրել են արդյունահանումն օրական 2.17 միլիոն բարելով, սակայն շարունակում են զգալիորեն հետ մնալ նախատեսված ցուցանիշներից։ Այս մասին նշվում է Միջազգային էներգետիկ գործակալության զեկույցում:
ՄԷԳ-ի տվյալներով՝ նավթի արդյունահանումը կամավոր սահմանափակող ՕՊԵԿ+ երկրների համար հունիսին նպատակային ցուցանիշը կազմել է օրական 33.89 միլիոն բարել, մինչդեռ փաստացի արդյունահանումը եղել է օրական 26.38 միլիոն բարել։ Այսպիսով, ծրագրային մակարդակից հետ մնալը կազմել է շուրջ 7.51 միլիոն օր/բարել:
Գործակալության տվյալներով՝ ՕՊԵԿ+-ի համաձայնագրին մասնակցող յոթ հիմնական երկրների շարքում հունիսին արդյունահանումն աճել է հետևյալ կերպ:
- Ալժիր՝ 10 հազար բարել/օր,
- Քուվեյթ՝ 630 հազար բարել/օր,
- Իրաք՝ 490 հազար բարել/օր,
- Սաուդյան Արաբիա՝ 900 հազար բարել/օր,
- Օման՝ 30 հազար բարել/օր,
- Ռուսաստան՝ 120 հազար բարել/օր։
Միևնույն ժամանակ Ղազախստանը հունիսին կրճատել է նավթի արդյունահանումը 50 հազար բարել/օր ծավալով։
Ընդհանուր առմամբ՝ ՕՊԵԿ+-ի բոլոր երկրների նավթի արդյունահանումը հունիսին աճել է օրական 2.14 միլիոն բարելով՝ հասնելով օրական 32.44 միլիոն բարելի։

Страны ОПЕК+, участвующие в соглашении о сокращении добычи нефти, в июне 2026 года увеличили добычу на 2,17 миллиона баррелей в сутки, однако продолжают значительно отставать от запланированных показателей. Об этом говорится в отчете Международного энергетического агентства.
По данным МЭГ, целевой показатель добычи для стран ОПЕК+, которые добровольно ограничивают добычу, в июне составил 33,89 миллиона баррелей в сутки, в то время как фактическая добыча составила 26,38 миллиона баррелей в сутки. Таким образом, отставание от программного уровня составило около 7,51 миллиона баррелей в сутки.
По данным агентства, среди семи основных стран, участвующих в соглашении ОПЕК+, в июне добыча увеличилась следующим образом:
- Алжир — 10 тысяч баррелей/сут,
- Кувейт — 630 тысяч баррелей/сут,
- Ирак — 490 тысяч баррелей/сут,
- Саудовская Аравия — 900 тысяч баррелей/сут,
- Оман — 30 тысяч баррелей/сут,
- Россия — 120 тысяч баррелей/сут.
В то же время Казахстан в июне сократил добычу нефти на 50 тысяч баррелей/сут.
В целом, добыча нефти всеми странами ОПЕК+ в июне увеличилась на 2,14 миллиона баррелей, достигнув 32,44 миллиона баррелей в сутки.