OPEC+-ը համաձայնել է օգոստոսից ավելացնել արտադրության նպատակները, ասվում է խմբի հայտարարությունում կիրակի օրը, ավելացնելով գլոբալ մատակարարումը այն ժամանակ, երբ նավթի գները նվազում են Hormuzի նավթային արտահանումների աստիճանական վերաբացումը:
Նավթ արտադրող խումբը համաձայնել է օնլայն հանդիպման ընթացքում ավելացնել քվոտաները 188,000 բարել օրական օգոստոսից, հունիս և հուլիս ամիսների նման աճերի վրա:
OPEC+-ի յոթ հիմնական անդամները, որոնք ներառում են OPEC և դաշնակից արտադրողներ, այդ թվում՝ Ռուսաստանը, ապրիլից հուլիս ընկած ժամանակահատվածում բարձրացրել են իրենց արտադրության քվոտաները մոտ 800,000 բարել օրական:
Այդուհանդերձ, աճը հիմնականում մնացել է թղթի վրա, քանի որ ԱՄՆ-Իսրայելական պատերազմը Իրանի դեմ փակել է Hormuzի նավահանգիստը մի քանի կարևոր OPEC+ անդամների համար, այդ թվում՝ Սաուդյան Արաբիայի, Քուվեյթի և Իրաքի:
Արտադրությունը սկսում է վերականգնվել
OPEC+-ի արտադրությունը մայիսին ընկել է 33.13 միլիոն բարել օրական, ըստ OPEC-ի տվյալների, փետրվարին 42.77 միլիոն բարել օրականից: Այն սկսել է վերականգնվել հունիսին ԱՄՆ-ի ջանքերի շնորհիվ, որոնք օգնել են ԱՄԷ-ին և այլ OPEC+ երկրներին ավելի շատ նավթ արտահանել, սակայն դեռևս գտնվում է պատերազմից առաջ եղած մակարդակից ցած:
Չնայած մատակարարման խանգարումներին, նավթի գները վերադարձել են պատերազմից առաջ եղած մակարդակներին, ճնշված Չինաստանի ավելի ցածր ներմուծումներով, ոչ Մերձավոր Արևելքի արտադրողների ավելի բարձր արտահանմամբ և Միջազգային էներգետիկ գործակալության կողմից համակարգված համաշխարհային ռազմավարական պահեստների ազատմամբ:
«Յոթն էլ շարունակել են իրենց արտադրության կրճատումները, ինչպես ակնկալվում էր», - ասել է UBS-ի վերլուծաբան Ջովաննի Ստաունովոն: «Կարճաժամկետ ուշադրությունը կմնա այն հարցի վրա, թե քանի նավթատար կարող են անցնել Hormuzի նավահանգիստը և որքան արագ կվերականգնվի պահանջը և Չինաստանի նավթի ներմուծումը»:
Իրաքը պահանջում է ավելի բարձր քվոտաներ
Brent նավթի գները ուրբաթ օրը առևտուր էին անում մոտ $72 բարելի դիմաց, նվազելով ավելի քան $120 բարելի վերջին գագաթներից և վերադարձնելով այն մակարդակներին, որոնք առևտուր էին իրականացվում նախքան ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հարձակումը Իրանի վրա փետրվարի 28-ին:
Արտադրության նպատակների համաձայնեցման հետ միասին, OPEC+-ը նաև enfrenta այլ մարտահրավերներ, քանի որ Միացյալ Արաբական Էմիրությունները դուրս է եկել խմբից, և Իրաքը ազդանշել է, որ ցանկանում է ավելի բարձր քվոտաներ:
OPEC+-ը ներառում է 21 անդամ, այդ թվում՝ Իրանը, սակայն վերջին տարիներին միայն յոթ երկրները՝ և ԱՄԷ-ն, մինչև նրա դուրս գալը, մասնակցել են ամսական արտադրության կառավարությանը:
Այս յոթ արտադրողները՝ Սաուդյան Արաբիան, Ռուսաստանը, Իրաքը, Քուվեյթը, Ալժիրը, Ղազախստանը և Օման, բարձրացնում են արտադրությունը 2023 թվականին համաձայնեցված 1.65 միլիոն բարել օրական մատակարարման կրճատման փուլային վերականգնման շրջանակներում, երբ խումբը դեռ ներառում էր ԱՄԷ-ն:
ԱՄԷ-ն դուրս է եկել դաշինքից ապրիլի վերջին՝ իր արտադրական կարողությունը ավելի մոտեցնելու համար իր արտադրությանը, ազատվելով խմբի imposed արտադրության սահմանափակումներից:
Օգոստոսից, հաշվի առնելով ԱՄԷ-ի դուրս գալը մայիսի 1-ից, յոթ հիմնական անդամները դեռ կունենան մոտ 379,000 բարել օրական սկզբնական կրճատում վերադարձնելու համար, ըստ Reuters-ի հաշվարկների:
Օգոստոսյան աճի որոշումը կայացրածից հետո, նրանք ամբողջությամբ կվերադարձնեն 2023 թվականի կրճատումը, եթե հաջորդ հանդիպման ժամանակ օգոստոսի 2-ին կատարեն ևս մեկ նման չափի աճ:

OPEC+ одобрил дальнейшее увеличение целевых показателей добычи с августа, говорится в заявлении группы в воскресенье, добавляя к глобальным поставкам в то время, когда цены на нефть падают на фоне постепенного открытия Ормузского пролива для нефтяных экспортов.
Нефтяная группа согласовала во время онлайн-встречи увеличение квот на 188 000 баррелей в день с августа, помимо аналогичных увеличений для июня и июля.
Семь основных членов OPEC+, которые объединяют OPEC и союзников, включая Россию, увеличили свои квоты на добычу с апреля по июль почти на 800 000 баррелей в день.
Тем не менее, увеличение осталось в основном на бумаге из-за американо-израильской войны с Ираном, которая закрыла Ормузский пролив для танкерного движения для некоторых из самых важных членов OPEC+, включая Саудовскую Аравию, Кувейт и Ирак.
Производство начинает восстанавливаться
Добыча OPEC+ упала до 33,13 миллиона баррелей в день в мае, согласно данным OPEC, с 42,77 миллиона баррелей в день в феврале. Она начала восстанавливаться в июне благодаря усилиям США помочь ОАЭ и другим странам OPEC+ экспортировать больше нефти, но все еще ниже уровней до войны.
Несмотря на продолжающиеся сбои в поставках, цены на нефть вернулись к уровням до войны, под давлением более низкого импорта из Китая, более высоких экспортов от производителей, не относящихся к Ближнему Востоку, и рекордного глобального стратегического освобождения запасов, согласованного Международным энергетическим агентством.
«Группа семи продолжает сворачивать свои сокращения производства, как и ожидалось», - сказал аналитик UBS Джованни Стауново. «Краткосрочное внимание останется на том, сколько танкеров сможет пересечь Ормузский пролив и как быстро восстановится спрос и импорт нефти из Китая».
Меморандум о взаимопонимании между Вашингтоном и Тегераном о прекращении войны также помог убедить трейдеров, что поставки в конечном итоге вернутся к нормальным уровням.
Ирак требует более высоких квот
Цены на нефть Brent торговались около 72 долларов за баррель в пятницу, снизившись с недавних пиков более 120 долларов за баррель и вернувшись к уровням, на которых торговались до атаки США и Израиля на Иран 28 февраля.
Помимо согласования производственных целей, OPEC+ также сталкивается с другими проблемами после того, как Объединенные Арабские Эмираты вышли из группы, а Ирак сигнализировал, что хочет более высокие квоты.
OPEC+ включает 21 члена, включая Иран, но в последние годы только семь стран — и ОАЭ до ее выхода — участвовали в ежемесячном управлении производством.
Эти семь производителей — Саудовская Аравия, Россия, Ирак, Кувейт, Алжир, Казахстан и Оман — увеличивают добычу в рамках поэтапного сворачивания сокращения поставок на 1,65 миллиона баррелей в день, согласованного в 2023 году, когда группа еще включала ОАЭ.
ОАЭ вышли из альянса в конце апреля, чтобы более точно согласовать свои мощности с производством, освободившись от ограничений, наложенных группой.
С августа, учитывая выход ОАЭ с 1 мая, семь основных членов все еще будут иметь около 379 000 баррелей в день от первоначального сокращения, которое нужно вернуть на рынок, согласно расчетам Reuters.
С учетом решения о повышении производства в августе, они полностью отменят сокращение 2023 года, если на следующей встрече 2 августа они сделают еще одно увеличение примерно такого же размера.