Նյու Հեմփշիրը հրաժարվել է $100 միլիոն բիթքոինով ապահովված պարտատոմսի նախագծից: Նահանգի գործադիր խորհուրդը մերժեց նախագիծը 3-2 ձայներով:
Վերջին պահին Նյու Հեմփշիրը հրաժարվել է groundbreaking նախաձեռնությունից, որը նախատեսում էր, որ առաջին անգամ պետական մարմնի կողմից թողարկված բիթքոինով ապահովված պարտատոմսը կդառնա:
Մի քանի ամիս անց, երբ Moody's Ratings-ը պարտատոմսին Ba2 վարկանիշ տվեց, Նյու Հեմփշիրի գործադիր խորհուրդը, որը վերանայում է նահանգի ֆինանսական կարևոր գործողությունները, մերժեց նախագիծը 3-2 ձայներով՝ կողմ կանգնելով նրանց, ովքեր մտահոգված էին նահանգի ֆինանսական հեղինակությամբ:
Այս ֆինանսական գործիքը պետք է թողարկվեր Նյու Հեմփշիրի Բիզնեսի ֆինանսավորման իշխանության կողմից, որը կապվում էր բիթքոինով մայնինգ և տվյալների կենտրոնի CleanSpark ընկերության հետ:
«Սա չափազանց կարճատես որոշում էր», - գրել է Նյու Հեմփշիրի Ներկայացուցիչների տան մեծամասնության floor leader Քիթ Ամոնը սոցիալական ցանցում: «Նրանք պետք է հավաքեն բոլոր համապատասխան փաստերը և տեղեկատվությունը և վերանայեն իրենց քվեն ապագա հանդիպումներում»: Ամոնը CoinDesk-ին ասել է, որ այս տարի ընտրություններ են տեղի ունենալու խորհրդի անդամների համար, և միայն մեկ ձայնի փոփոխությունը կարող է փոխել իրավիճակը:
Նյու Հեմփշիրը առաջատար է եղել նահանգների շրջանում, որոնք հաստատում են կրիպտո քաղաքականություններ, դառնալով առաջինը, որը անցյալ տարի հաստատեց կրիպտո պահուստ:

New Hampshire has turned its back on a $100 million bitcoin bond project. The state's executive council rejected the bond project 3-2.
At the last moment, New Hampshire has turned its back on a groundbreaking effort to establish what was expected to be the first rated, bitcoin-backed bond issued under a state's authority.
Just a few months after Moody's Ratings gave the bond a Ba2 rating, the New Hampshire Executive Council, which reviews major state financial actions, slammed the door with a 3-2 decision that sided with those concerned about the state's financial reputation.
The financial instrument was to be issued by the Business Finance Authority of the State of New Hampshire, backing a private-sector bond of up to $100 million tied to Bitcoin mining and datacenter firm CleanSpark.
"It was an extremely short-sighted decision," Keith Ammon, a longtime crypto advocate and the majority floor leader in the New Hampshire House of Representatives, posted on social media site X. "They should gather all relevant facts and information and reconsider their vote at a future meeting." Ammon told CoinDesk that it's an election year for council members, and it only takes one to swing the vote.
New Hampshire has led among states establishing crypto policies, becoming the first to establish a crypto reserve last year — well ahead of the yet-unfinished federal effort.