Նոր շունչ Կասկադին՝ մայրաքաղաքի մշակութային սրտին
Երևանի սիրված վայրերից մեկը՝ Կասկադ համալիրը, որը տասնամյակներ շարունակ հանդիսանում է մայրաքաղաքի գլխավոր այցեքարտերից մեկը, վերջապես կստանա իր արժանի, ամբողջական և ժամանակակից տեսքը։ Օրերս ստորագրվել է ռազմավարական համագործակցության հուշագիր «Ռենշին» ընկերության և «Ջի Թի Բի Դիվելոփմենթ»-ի միջև, ինչը ենթադրում է բացառիկ ուժերի միավորում՝ հանուն քաղաքի ու մշակույթի։
Այս գործընկերությամբ «Ռենշին» ընկերությունը ձեռք է բերում Կասկադ համալիրի նախագծի բաժնեմաս՝ իր հետ բերելով գրեթե 25 տարվա հարուստ փորձ և շուրջ 1 միլիոն քառակուսի մետր պրեմիում դասի կառուցապատման հաջողված հետագիծ։ «Ռենշինի» կողմից իրականացվող խոշորագույն նախագծերը՝ Artlife Kempinski Residences Yerevan-ը, Համաշխարհային առևտրի կենտրոնը (WTCY), հայաստանյան առաջին երկնաքերերի Skyline թաղամասն ու «Թումանյան 8»-ը, փաստում են, որ Կասկադի կառուցապատումը գտնվելու է հուսալի ձեռքերում։
Սակայն այս միավորումը միայն բիզնես և քաղաքաշինություն չէ. սա առաջին հերթին սոցիալական բարձր պատասխանատվություն է և հանձնառություն՝ պահպանելու և զարգացնելու քաղաքի մշակութային ժառանգությունը։ Պատահական չէ, որ և՛ «Ռենշին»-ը, և՛ GTB հոլդինգը մշակույթին աջակցելու ընդհանուր տեսլական ունեն. երկու ընկերություններն էլ հանդիսանում են տաղանդավոր պատանի երաժիշտներին աջակցող «Music for future» (Երաժշտություն հանուն ապագայի) հիմնադրամի խոշոր հովանավորներ ու գործընկերներ։ Եվ հենց այս մշակութակենտրոն մտածելակերպն է դրվելու նոր Կասկադի հիմքում։
Այս մասին է վկայում նաև «Ռենշին» ընկերության ռազմավարական զարգացման տնօրեն Անի Մավյանը.
«Մեզ համար Կասկադը շատ ավելին է, քան ուղղակի քաղաքաշինական ծրագիր. այն Երևանի իսկական սիրտն ու հոգին է: Ստորագրելով այս հուշագիրը՝ մենք պատասխանատվություն ենք ստանձնում նոր շունչ հաղորդելու մայրաքաղաքի կարևորագույն այցեքարտին՝ ապահովելով անզիջում որակ և միջազգային լավագույն չափանիշներ։ Գնահատելով մեր գործընկերների կողմից նախագծի մեկնարկի ապահովումը՝ մենք այժմ մեծ վստահությամբ միանում ենք այս գործընթացին։ Մեր նպատակն է ավելի քան երկու տասնամյակի մեր ողջ փորձառությունն ուղղել Երևանի արդիական դիմագծի կերտմանը՝ ստեղծելով նշանային մի կառույց, որը կգերազանցի թե՛ հանրության, և թե՛ մասնագիտական հանրույթի սպասելիքները»։
Իր հերթին GTB Դիվելոփմենթ ընկերության տնօրեն Գոռ Միքայելյանը շեշտում է, որ այս համագործակցությունը կյանքի է կոչվել երևանցիների շահերից ելնելով:
«Այս նախագծում մեր գլխավոր ուղենիշը Երևանի շահն է և Կասկադի լիարժեք հաջողությունը։ Հենց այս գիտակցումով էլ մենք ռազմավարական որոշում կայացրեցինք ուժերը միավորել քաղաքաշինական ոլորտի բացարձակ առաջատարի հետ։ «Ռենշինի» ֆինանսական անսասանությունը, ձևավորված բարձր հեղինակությունն ու մեգանախագծերի կառավարման բացառիկ փորձառությունը հանդիսանում են այն գլխավոր երաշխիքը, որ մեր համաքաղաքացիները վերջապես կստանան այն Կասկադը, որին երկար տարիներ սպասել են: Սա իսկապես աննախադեպ միավորում է՝ հանուն մեր քաղաքի ապագայի»։
Ստորագրված հուշագիրն ազդարարում է մայրաքաղաքի գլխավոր մշակութային և քաղաքաշինական հանգույցի զարգացման առավել դինամիկ և վստահելի փուլ։ Առաջիկայում ընկերությունները հանրությանը կներկայացնեն նախագծի ճարտարապետական լուծումներին, կառավարմանը և համաշխարհային գործընկերներին վերաբերող մանրամասները:

Новый дух Каскада — культурное сердце столицы
Одно из любимых мест Еревана, комплекс Каскад, который на протяжении десятилетий является главной визитной карточкой столицы, наконец-то получит свой достойный, полноценный и современный вид. На днях было подписано соглашение о стратегическом сотрудничестве между компанией «Реншин» и «GTB Девелопмент», что предполагает уникальное объединение сил ради города и культуры.
Согласно этому партнерству, компания «Реншин» приобретает долю в проекте комплекса Каскад, привнося почти 25-летний богатый опыт и успешный путь строительства около 1 миллиона квадратных метров премиум-класса. Крупнейшие проекты, реализуемые «Реншином», такие как Artlife Kempinski Residences Yerevan, Всемирный торговый центр (WTCY), первый в Армении небоскреб Skyline и «Туманян 8», подтверждают, что строительство Каскада будет в надежных руках.
Однако это объединение — не только бизнес и градостроительство. Это, прежде всего, высокая социальная ответственность и обязательство сохранить и развивать культурное наследие города. Не случайно как «Реншин», так и холдинг GTB имеют общее видение поддержки культуры: обе компании являются крупными спонсорами и партнерами фонда «Music for future» (Музыка ради будущего), поддерживающего талантливую молодежь-музыкантов. Именно эта культурно-центрированная мысль станет основой нового Каскада.
Об этом также свидетельствует директор по стратегическому развитию компании «Реншин» Ани Мавян.
«Для нас Каскад — это гораздо больше, чем просто градостроительная программа. Это истинное сердце и душа Еревана. Подписав это соглашение, мы берем на себя ответственность вдохнуть новую жизнь в важнейшую визитную карточку столицы, обеспечивая безусловное качество и международные стандарты. Оценив обеспечение старта проекта нашими партнерами, мы с большой уверенностью присоединяемся к этому процессу. Наша цель — направить весь наш опыт за более чем два десятилетия на формирование современного облика Еревана, создавая знаковое здание, которое превзойдет ожидания как общественности, так и профессионального сообщества».
В свою очередь директор компании GTB Девелопмент Гор Микаелян подчеркивает, что это сотрудничество было реализовано в интересах ереванцев.
«В этом проекте нашим главным ориентиром является интерес Еревана и полная успешность Каскада. Именно с этой осознанием мы приняли стратегическое решение объединить усилия с абсолютным лидером в области градостроительства. Финансовая стабильность «Реншина», его высокая репутация и исключительный опыт управления мегапроектами являются главными гарантиями того, что наши соотечественники наконец получат тот Каскад, которого ждали долгие годы. Это действительно беспрецедентное объединение ради будущего нашего города».
Подписанное соглашение знаменует более динамичный и надежный этап развития главной культурной и градостроительной точки столицы. В ближайшее время компании представят общественности детали архитектурных решений, управления и мировых партнеров проекта.