Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահի տեղակալ Սեյեդ Համիդ Փուրմոհամմադիի գլխավորած պատվիրակությանը։ Այս մասին հաղորդում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը:
«Վարչապետը ողջունել է Իրանի փոխնախագահի այցը Հայաստան: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության ամրապնդումը և վստահություն հայտնել, որ այն կնպաստի ողջ տարածաշրջանում հարաբերությունների և համագործակցության հետևողական զարգացմանը:
Սեյեդ Համիդ Փուրմոհամմադին վարչապետ Փաշինյանին է փոխանցել ԻԻՀ նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի ջերմ ողջույնները և շնորհակալություն հայտնել դժվարին իրավիճակում Իրանի նկատմամբ Հայաստանի Կառավարության ցուցաբերած դիրքորոշման և մարդասիրական աջակցության համար:
Հաջորդիվ զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան–Իրան սահմանային ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված ծրագրերի իրականացման ընթացքը: Մասնավորապես, երկրորդ կամրջի և նոր տերմինալի կառուցման, մաքսային ոլորտում համագործակցության հետևողական զարգացման ու մաքսային ընթացակարգերին վերաբերող հարցեր:
Երկուստեք կարևորվել է էներգակիրների ոլորտում փոխգործակցության զարգացումը:
Անդրադարձ է կատարվել ճանապարհաշինական համատեղ ծրագրերին, ինչպես նաև գյուղատնտեսության, հանքարդյունաբերության, ենթակառուցվածքների և այլ ոլորտներում համագործակցության հետագա զարգացմանը միտված քայլերին:
Մտքեր են փոխանակվել նաև տարածաշրջանային հաղորդուղիների ապաշրջափակման գործընթացների և նոր հնարավորությունների շուրջ:
Հանդիպման ավարտին վարչապետ Փաշինյանն իր ջերմ ողջույններն է փոխանցել Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանին:

News | 2026/06/28 07:02
Prime Minister Nikol Pashinyan received a delegation led by the Vice President of the Islamic Republic of Iran, Seyyed Hamid Pourmohammadi. This was reported by the press service of the government.
“The Prime Minister welcomed the visit of the Iranian Vice President to Armenia. Nikol Pashinyan emphasized the importance of strengthening peace and stability in the region and expressed confidence that it would contribute to the consistent development of relations and cooperation throughout the region:
Seyyed Hamid Pourmohammadi conveyed warm greetings from the President of the Islamic Republic of Iran, Masoud Pezeshkian, to Prime Minister Pashinyan and thanked him for the position of the Armenian government and humanitarian assistance in a difficult situation.
Subsequently, the interlocutors discussed the progress of the implementation of programs aimed at developing the Armenia-Iran border infrastructure. In particular, issues related to the construction of the second bridge and a new terminal, the consistent development of cooperation in the customs sector, and customs procedures were discussed.
Both sides emphasized the importance of developing cooperation in the energy sector.
They also touched upon joint projects in road construction, as well as further steps aimed at developing cooperation in agriculture, mining, infrastructure, and other sectors.
Opinions were exchanged on the processes of unblocking regional transport corridors and new opportunities.
At the end of the meeting, Prime Minister Pashinyan conveyed his warm greetings to the President of Iran, Masoud Pezeshkian: