Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահի տեղակալ Սեյեդ Համիդ Փուրմոհամմադիի գլխավորած պատվիրակությանը։ Այս մասին հաղորդում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը:
«Վարչապետը ողջունել է Իրանի փոխնախագահի այցը Հայաստան: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության ամրապնդումը և վստահություն հայտնել, որ այն կնպաստի ողջ տարածաշրջանում հարաբերությունների և համագործակցության հետևողական զարգացմանը:
Սեյեդ Համիդ Փուրմոհամմադին վարչապետ Փաշինյանին է փոխանցել ԻԻՀ նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի ջերմ ողջույնները և շնորհակալություն հայտնել դժվարին իրավիճակում Իրանի նկատմամբ Հայաստանի Կառավարության ցուցաբերած դիրքորոշման և մարդասիրական աջակցության համար:
Հաջորդիվ զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան–Իրան սահմանային ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված ծրագրերի իրականացման ընթացքը: Մասնավորապես, երկրորդ կամրջի և նոր տերմինալի կառուցման, մաքսային ոլորտում համագործակցության հետևողական զարգացման ու մաքսային ընթացակարգերին վերաբերող հարցեր:
Երկուստեք կարևորվել է էներգակիրների ոլորտում փոխգործակցության զարգացումը:
Անդրադարձ է կատարվել ճանապարհաշինական համատեղ ծրագրերին, ինչպես նաև գյուղատնտեսության, հանքարդյունաբերության, ենթակառուցվածքների և այլ ոլորտներում համագործակցության հետագա զարգացմանը միտված քայլերին:
Մտքեր են փոխանակվել նաև տարածաշրջանային հաղորդուղիների ապաշրջափակման գործընթացների և նոր հնարավորությունների շուրջ:
Հանդիպման ավարտին վարչապետ Փաշինյանն իր ջերմ ողջույններն է փոխանցել Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանին:

Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию, возглавляемую вице-президентом Исламской Республики Иран Сейедом Хамидом Пурмохаммади. Об этом сообщает пресс-служба правительства.
«Премьер-министр приветствовал визит вице-президента Ирана в Армению. Никол Пашинян отметил важность укрепления мира и стабильности в регионе и выразил уверенность, что это будет способствовать последовательному развитию отношений и сотрудничества во всем регионе:
Сейед Хамид Пурмохаммади передал премьер-министру Пашиняну теплые приветствия от президента Ирана Масуда Пезешкиана и поблагодарил за позицию правительства Армении и гуманитарную помощь в сложной ситуации.
Далее собеседники обсудили ход реализации программ по развитию пограничной инфраструктуры Армения–Иран. В частности, вопросы строительства второго моста и нового терминала, последовательного развития сотрудничества в таможенной сфере и вопросов, касающихся таможенных процедур.
Стороны подчеркнули важность развития сотрудничества в области энергетических ресурсов.
Обсуждались совместные проекты в области дорожного строительства, а также дальнейшие шаги по развитию сотрудничества в сельском хозяйстве, горнодобывающей промышленности, инфраструктуре и других областях.
Также были обменены мнениями о процессах разблокировки региональных транспортных коридоров и новых возможностях.
В завершение встречи премьер-министр Пашинян передал свои теплые приветствия президенту Ирана Масуду Пезешкиану: