ԱՄՆ-ի ՆԱՏՕ-ի դեսպան Մեթյու Ուիթաքերը CNBC-ին ասել է, որ ՆԱՏՕ-ի ներսում լարվածությունները «աճի ցավեր» են, ոչ թե ճգնաժամ:
«Եվրոպան պետք է übernehmen-է ավանդական պաշտպանության Եվրոպական մայրցամաքի», - ասել է նա: «Մենք չենք անհետանում, պարզապես ավելի քիչ ենք անում», - հավելել է Ուիթաքերը:
ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցները աշխատում են 2035 թվականին պաշտպանության համար ՀՆԱ-ի 5%-ի ծախսերի նպատակին հասնելու ուղղությամբ:
Ուիթաքերը նշել է, որ ներկայիս լարվածությունները կապված են եվրոպական կառավարությունների պաշտպանության ծախսերի հետ, որոնք նա համարում է «աճի ցավեր»: «Ես դա տեսնում եմ պարզապես որպես այն մարտահրավերները, որոնք մենք նախկինում հաղթահարել ենք», - ասել է նա:
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռուտեն ասել է, որ առաջիկա առաջադրանքը «դաշնակիցների պարտավորությունները կոնկրետ արդյունքների վերածելն է», երբ աշխարհում առաջնորդները հանդիպում են Անկարայում:

U.S. Ambassador to NATO Matthew Whitaker told CNBC that tensions within the alliance are “growing pains,” not a crisis.
“The target is that Europe takes over the conventional defense of the European continent,” he said. “We're not going away, we're just doing less,” Ambassador Whitaker added.
NATO allies are working toward a target of spending 5% of GDP on defense by 2035.
Whitaker noted that current tensions around European governments' defense spending are seen as “growing pains.” “I see these as just the challenges that we've worked through before,” he said.
NATO Secretary General Mark Rutte has stated that the task ahead is “to turn Allied commitments into concrete results” as world leaders meet in Ankara.