ԱՄՆ-ի ՆԱՏՕ-ի դեսպան Մեթյու Ուիթաքերը CNBC-ին ասել է, որ ՆԱՏՕ-ի ներսում լարվածությունները «աճի ցավեր» են, ոչ թե ճգնաժամ:
«Եվրոպան պետք է übernehmen-է ավանդական պաշտպանության Եվրոպական մայրցամաքի», - ասել է նա: «Մենք չենք անհետանում, պարզապես ավելի քիչ ենք անում», - հավելել է Ուիթաքերը:
ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցները աշխատում են 2035 թվականին պաշտպանության համար ՀՆԱ-ի 5%-ի ծախսերի նպատակին հասնելու ուղղությամբ:
Ուիթաքերը նշել է, որ ներկայիս լարվածությունները կապված են եվրոպական կառավարությունների պաշտպանության ծախսերի հետ, որոնք նա համարում է «աճի ցավեր»: «Ես դա տեսնում եմ պարզապես որպես այն մարտահրավերները, որոնք մենք նախկինում հաղթահարել ենք», - ասել է նա:
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռուտեն ասել է, որ առաջիկա առաջադրանքը «դաշնակիցների պարտավորությունները կոնկրետ արդյունքների վերածելն է», երբ աշխարհում առաջնորդները հանդիպում են Անկարայում:

Напряженность в НАТО — это «временные трудности», говорит посол США
Посол США в НАТО Мэттью Уитакер заявил CNBC, что напряженность внутри альянса является «временными трудностями», а не кризисом.
«Цель состоит в том, чтобы Европа взяла на себя традиционную оборону европейского континента», - сказал он. «Мы не уходим, мы просто делаем меньше», - добавил Уитакер.
НАТО союзники работают над тем, чтобы достичь цели расходов на оборону в 5% от ВВП к 2035 году.
Уитакер отметил, что текущая напряженность связана с расходами на оборону европейских правительств, которые он считает «временными трудностями». «Я вижу это как просто те вызовы, которые мы преодолевали и раньше», - сказал он.
Генеральный секретарь НАТО Марк Рютте заявил, что предстоящая задача заключается в том, чтобы «превратить обязательства союзников в конкретные результаты», когда мировые лидеры встречаются в Анкаре.