Նասդակ կոմպոզիտը հինգերորդ подряд նվազումը գրանցեց ուրբաթ օրը՝ չիպերի բաժնետոմսերի անկմամբ
Ուրբաթ օրը Նասդակ կոմպոզիտը գրանցեց իր հինգերորդ подряд նվազումը, քանի որ ներդրողները դուրս եկան հիմնական տեխնոլոգիական բաժնետոմսերից և տեղափոխվեցին ավելի պաշտպանական ոլորտներ: Տեխնոլոգիական ինդեքսը նվազեց 0.24%-ով՝ փակվելով 25,297.62 մակարդակում, մինչդեռ S&P 500-ը նվազեց 0.05%-ով՝ հասնելով 7,354.02-ի: Դոու Ջոնսի արդյունաբերական միջին ցուցանիշը նվազեց 44.51 միավորով՝ կամ 0.09%-ով՝ ավարտելով 51,876.11: S&P 500-ը շաբաթվա ընթացքում նվազեց մոտ 2%-ով, իսկ Նասդակը՝ 4.6%-ով: Դոուն outperform էր, աճելով 0.6%-ով:
Չիպերի բաժնետոմսերը նվազեցին, քանի որ New York Times-ի հաղորդագրության համաձայն՝ OpenAI-ն մտածում է իր IPO-ն հետաձգելու մասին՝ կապված SpaceX-ի վատ արդյունքների և AI-ով կապված բաժնետոմսերի ընդհանուր անկման հետ: Այդ հաղորդագրությունը մտահոգություններ առաջացրեց ենթակառուցվածքների ծախսերի կայունության մասին, հաշվի առնելով ֆինանսավորման ուշացումը կապիտալի շուկաներից:
Միկրոն տեխնոլոգիաների բաժնետոմսերը նվազեցին 6%-ով, Advanced Micro Devices-ը՝ 2%-ով, իսկ Intel-ը՝ 3%-ով: Ասիայում վաճառքը հատկապես ուժեղ էր: SoftBank Group-ը, որը OpenAI-ի գլխավոր ներդրողներից մեկն է, 12%-ով նվազեց:
Բացի առողջապահությունից, սպառողական ապրանքների, ֆինանսական և կոմունալ ծառայությունների ոլորտները նույնպես հաջողություն ունեցան: Սպառողական ապրանքները աճեցին մոտ 1%-ով, ֆինանսականները՝ 0.8%-ով, իսկ կոմունալ ծառայությունները՝ 0.4%-ով:
Բetter-than-expected սպառողական տրամադրությունները և բարելավված ինֆլացիայի կանխատեսումները աջակցեցին շուկային: Այդ ամենի ֆոնին Մինեապոլիսի Ֆեդերալ Ռեզերվի նախագահ Նիլ Կաշկարին ասաց, որ այժմ սպասում է, որ այս տարի մեկ տոկոսային դրույքաչափի բարձրացում կլինի:

The Nasdaq Composite posted its fifth consecutive losing session Friday as investors rotated out of key technology stocks and into more defensive areas of the market. The tech-heavy index dropped 0.24% to close at 25,297.62, while the S&P 500 ticked down 0.05% to 7,354.02. The Dow Jones Industrial Average shed 44.51 points, or 0.09%, to end at 51,876.11. The S&P 500 slid nearly 2% on the week, while the Nasdaq fell 4.6% in the period. The Dow outperformed, rising 0.6% week to date.
Chip stocks were weaker after a New York Times report that OpenAI is considering delaying its IPO to next year because of SpaceX's poor performance following its debut and overall volatility in AI-related shares. The report raised concerns about "sustainability of their infrastructure spending given the delay in funding from the capital markets," wrote JPMorgan traders in a note.
Shares of Micron Technology declined more than 6%, while Advanced Micro Devices lost 2%. Shares of Intel shed more than 3%. The sell-off was particularly severe in Asia. SoftBank Group, which is a key backer of OpenAI, led losses across the region on Friday, plunging more than 12%.
Beyond healthcare, the consumer staples, financials, and utilities sectors were also winners of the day. Consumer staples advanced nearly 1%, while financials and utilities gained 0.8% and 0.4%, respectively.
Better-than-expected consumer sentiment data, along with an improved inflation outlook, lent support to the market Friday. That's even as Minneapolis Federal Reserve President Neel Kashkari said he now expects that one interest rate hike will be necessary this year as a result of rising inflation linked to the conflict in the Middle East.