Նասդակ կոմպոզիտը հինգերորդ подряд նվազումը գրանցեց ուրբաթ օրը՝ չիպերի բաժնետոմսերի անկմամբ
Ուրբաթ օրը Նասդակ կոմպոզիտը գրանցեց իր հինգերորդ подряд նվազումը, քանի որ ներդրողները դուրս եկան հիմնական տեխնոլոգիական բաժնետոմսերից և տեղափոխվեցին ավելի պաշտպանական ոլորտներ: Տեխնոլոգիական ինդեքսը նվազեց 0.24%-ով՝ փակվելով 25,297.62 մակարդակում, մինչդեռ S&P 500-ը նվազեց 0.05%-ով՝ հասնելով 7,354.02-ի: Դոու Ջոնսի արդյունաբերական միջին ցուցանիշը նվազեց 44.51 միավորով՝ կամ 0.09%-ով՝ ավարտելով 51,876.11: S&P 500-ը շաբաթվա ընթացքում նվազեց մոտ 2%-ով, իսկ Նասդակը՝ 4.6%-ով: Դոուն outperform էր, աճելով 0.6%-ով:
Չիպերի բաժնետոմսերը նվազեցին, քանի որ New York Times-ի հաղորդագրության համաձայն՝ OpenAI-ն մտածում է իր IPO-ն հետաձգելու մասին՝ կապված SpaceX-ի վատ արդյունքների և AI-ով կապված բաժնետոմսերի ընդհանուր անկման հետ: Այդ հաղորդագրությունը մտահոգություններ առաջացրեց ենթակառուցվածքների ծախսերի կայունության մասին, հաշվի առնելով ֆինանսավորման ուշացումը կապիտալի շուկաներից:
Միկրոն տեխնոլոգիաների բաժնետոմսերը նվազեցին 6%-ով, Advanced Micro Devices-ը՝ 2%-ով, իսկ Intel-ը՝ 3%-ով: Ասիայում վաճառքը հատկապես ուժեղ էր: SoftBank Group-ը, որը OpenAI-ի գլխավոր ներդրողներից մեկն է, 12%-ով նվազեց:
Բացի առողջապահությունից, սպառողական ապրանքների, ֆինանսական և կոմունալ ծառայությունների ոլորտները նույնպես հաջողություն ունեցան: Սպառողական ապրանքները աճեցին մոտ 1%-ով, ֆինանսականները՝ 0.8%-ով, իսկ կոմունալ ծառայությունները՝ 0.4%-ով:
Բetter-than-expected սպառողական տրամադրությունները և բարելավված ինֆլացիայի կանխատեսումները աջակցեցին շուկային: Այդ ամենի ֆոնին Մինեապոլիսի Ֆեդերալ Ռեզերվի նախագահ Նիլ Կաշկարին ասաց, որ այժմ սպասում է, որ այս տարի մեկ տոկոսային դրույքաչափի բարձրացում կլինի:

В пятницу индекс Nasdaq Composite зафиксировал пятый подряд убыточный день, так как инвесторы вышли из ключевых технологических акций и перешли в более защитные области рынка. Технологический индекс упал на 0,24%, закрывшись на уровне 25 297,62, в то время как S&P 500 снизился на 0,05%, составив 7 354,02. Индекс Доу-Джонса потерял 44,51 пункта, или 0,09%, завершив на уровне 51 876,11. S&P 500 упал почти на 2% за неделю, в то время как Nasdaq упал на 4,6% за этот период. Доу показал лучшие результаты, увеличившись на 0,6% за неделю.
Акции чипов ослабли после сообщения The New York Times о том, что OpenAI рассматривает возможность отложить свое IPO до следующего года из-за плохих результатов SpaceX после его дебюта и общей волатильности акций, связанных с ИИ. Это сообщение вызвало опасения по поводу "устойчивости их инфраструктурных расходов, учитывая задержку финансирования с капитальных рынков", написали трейдеры JPMorgan в записке.
Акции Micron Technology упали более чем на 6%, в то время как Advanced Micro Devices потеряли 2%. Акции Intel снизились более чем на 3%. Продажа была особенно сильной в Азии. SoftBank Group, который является ключевым инвестором OpenAI, возглавил потери в регионе в пятницу, упав более чем на 12%.
Кроме здравоохранения, сектора потребительских товаров, финансов и коммунальных услуг также были победителями дня. Потребительские товары выросли почти на 1%, в то время как финансовые и коммунальные услуги увеличились на 0,8% и 0,4% соответственно.
Лучшие, чем ожидалось, данные о потребительских настроениях, наряду с улучшенным прогнозом инфляции, поддержали рынок в пятницу. Это произошло даже несмотря на то, что президент Федерального резерва Миннеаполиса Нил Кашкари заявил, что теперь ожидает, что в этом году будет необходимо одно повышение процентной ставки.