Հայաստանի Հանրապետության բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը չի շարունակի պաշտոնավարումը խորհրդարանական ընտրություններից հետո նոր ձևավորվելիք Կառավարության կազմում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հուլիսի 9-ին Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտնեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մխիթար Հայրապետյանն ինքը չի ցանկացել շարունակել գործունեությունը նոր ձևավորվելիք Կառավարության կազմում»,-ասաց վարչապետը։
Անդրադառնալով Ալեն Սիմոնյանի՝ ԱԺ նախագահի պաշտոնը թողնելուց հետո քաղաքական գործունեության մասին հարցին, որի ձևակերպման մեջ լրագրողն օգտագործեց «քաղաքական ճակատագիր» արտահայտությունը, վարչապետ Փաշինյանը նշեց.
«Ալեն Սիմոնյանի քաղաքական ճակատագրի մասին խոսք չի կարող լինել։ Խոսքը հետագայում նրա ներգրավվածության ձևաչափի մասին է, հիմա քննարկում ենք, մտածում ենք, լուծումներ լինեն՝ կտեղեկացնենք»։
Խորհրդարանական ընտրությունները Հայաստանում տեղի են ունեցել հունիսի 7-ին: Նոր ձևավորվելիք՝ 9-րդ գումարման Ազգային ժողովում ներկայացված կլինեն «Քաղաքացիական պայմանագիրը»՝ 64 մանդատով, «Ուժեղ Հայաստանը»՝ 29 մանդատով և «Հայաստան» դաշինքը՝ 12 մանդատով: ՔՊ-ն կձևավորի նոր կառավարություն, և վերջին շրջանում ակտիվացել են գործող նախարարների հետագա պաշտոնավարման վերաբերյալ հարցերը: Փաշինյանն արդեն հայտարարել էր, որ կազմը մեծ փոփոխությունների չի ենթարկվի.
Մխիթար Հայրապետյանը ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի պաշտոնը զբաղեցնում էր 2023 թվականից:

Мхитар Айрапетян не продолжит свою работу в новом составе правительства
Министр высоких технологий Армении Мхитар Айрапетян не продолжит свою работу в новом составе правительства после парламентских выборов:
«Арменпресс» сообщает, что 9 июля после заседания правительства премьер-министр Никол Пашинян сообщил об этом на пресс-конференции с журналистами.
«Мхитар Айрапетян сам не хотел продолжать свою деятельность в новом составе правительства», — сказал премьер.
Отвечая на вопрос о политической деятельности Алена Симоняна после его отставки с поста председателя Национального собрания, на что журналист использовал выражение «политическая судьба», премьер Пашинян отметил.
«О политической судьбе Алена Симоняна не может быть и речи. Речь идет о формате его дальнейшего участия, сейчас мы обсуждаем, думаем, если будут решения, мы сообщим».
Парламентские выборы в Армении прошли 7 июня. В новом, 9-м созыве Национального собрания будут представлены «Гражданский договор» — 64 мандата, «Сильная Армения» — 29 мандатов и блок «Армения» — 12 мандатов. Гражданский договор сформирует новое правительство, и в последнее время активизировались вопросы о дальнейшей работе действующих министров. Пашинян уже заявил, что состав не претерпит значительных изменений.