Պետական եկամուտների կոմիտեի հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչության աշխատակիցների իրականացրած համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել է առանձնապես խոշոր չափերի հարկերից խուսափելու դեպք:
Օպերատիվ տվյալներ էին ստացվել, որ Երևանում գործող մարզաառողջարարական համալիրներից մեկը համակարգված կերպով թերհայտարարագրում է իր գործունեությունից ստացված եկամուտները՝ էականորեն նվազեցնելով պետական բյուջե վճարման ենթակա հարկային պարտավորությունները:
Ստացված տեղեկությունների իրացման նպատակով Պետական եկամուտների կոմիտեի հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչության աշխատակիցների կողմից մշակվել, ձեռնարկվել և իրականացվել են համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ: Ուսումնասիրվել են ընկերության գործունեությանն առնչվող էլեկտրոնային տվյալները, ներքին հաշվառման փաստաթղթերը և գործունեության իրական ծավալներն արտացոլող տեղեկատվությունը:
Ձեռք բերված տվյալների համալիր ուսումնասիրության, վերլուծության և հարկային մարմնի տեղեկատվական բազաներում առկա տվյալների հետ համադրման արդյունքում բացահայտվել են ընկերության հարկային հաշվառման և գործունեության իրական ծավալների միջև էական անհամապատասխանություններ:
Պարզվել է, որ 2023-2024 թվականներին ընկերությունը հարկային հաշվարկներում չի արտացոլել շուրջ 2.6 միլիարդ դրամի շրջանառություն, ինչի հետևանքով պետական բյուջե չի հաշվարկվել և չի վճարվել ավելի քան 832 միլիոն դրամի հարկային պարտավորություն:
Սակայն բացահայտված փաստերն այսքանով չեն սահմանափակվել: Օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների ընթացքում պարզվել է նաև, որ հարկային բեռը նվազեցնելու նպատակով ընկերության գործունեության մի մասը ձևականորեն իրականացվել է նախկին աշխատակիցների անուններով գրանցված իրավաբանական անձանց միջոցով, որոնք գործել են հարկման հատուկ համակարգում:
Այդ մեխանիզմի կիրառման արդյունքում շուրջ 158 միլիոն դրամի շրջանառություն դուրս է մնացել ընկերության կողմից ներկայացված ավելացված արժեքի հարկի հաշվարկներից, ինչի հետևանքով պետական բյուջե չի վճարվել ևս 17 միլիոն դրամից ավելի հարկային պարտավորություն:
Այսպիսով, նախնական հաշվարկներով, բացահայտված խախտումների հետևանքով պետությանը պատճառված ընդհանուր վնասը կազմել է շուրջ 849 միլիոն դրամ:
Ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացվել վարույթ իրականացնող մարմին, որտեղ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ և իրականացվում է նախաքննություն:
Պետական եկամուտների կոմիտեի հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչությունը հետևողականորեն շարունակում է պայքարը ստվերային տնտեսության բոլոր դրսևորումների դեմ:

В «Мульти Велнесе» раскрыта скрытая оборотка в 2.6 млрд драмов
В результате комплексных оперативно-розыскных мероприятий, проведенных сотрудниками Управления расследования и оперативного наблюдения Государственного доходного комитета, был раскрыт случай уклонения от налогов в особо крупных размерах:
Оперативные данные поступили о том, что один из спортивно-оздоровительных комплексов, действующий в Ереване, систематически занижает свои доходы, полученные от своей деятельности, существенно снижая налоговые обязательства перед государственным бюджетом:
С целью реализации полученной информации сотрудниками Управления расследования и оперативного наблюдения Государственного доходного комитета были разработаны, предприняты и проведены комплексные оперативно-розыскные мероприятия. Были изучены электронные данные, относящиеся к деятельности компании, внутренние учетные документы и информация, отражающая реальные объемы деятельности:
В результате комплексного изучения полученных данных, их анализа и сопоставления с данными, имеющимися в информационных базах налоговых органов, были выявлены существенные несоответствия между налоговой отчетностью компании и реальными объемами ее деятельности:
Выяснилось, что в 2023-2024 годах компания не отразила в налоговых расчетах оборот в размере около 2.6 миллиарда драмов, в результате чего не были рассчитаны и не уплачены налоговые обязательства на сумму более 832 миллионов драмов:
Однако выявленные факты на этом не ограничились. В ходе оперативно-розыскных мероприятий также было установлено, что часть деятельности компании формально осуществлялась через зарегистрированные на имена бывших сотрудников юридические лица, которые действовали в специальной налоговой системе:
В результате применения этой схемы около 158 миллионов драмов оборота было исключено из расчетов по налогу на добавленную стоимость, в результате чего государственному бюджету не было уплачено более 17 миллионов драмов налоговых обязательств:
Таким образом, по предварительным расчетам, общий ущерб, причиненный государству в результате выявленных нарушений, составил около 849 миллионов драмов:
На основании собранных фактических данных было подано сообщение о преступлении в компетентные органы, где было возбуждено уголовное дело и проводится предварительное расследование:
Управление расследования и оперативного наблюдения Государственного доходного комитета последовательно продолжает борьбу со всеми проявлениями теневой экономики: