Պետական եկամուտների կոմիտեի հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչության աշխատակիցների իրականացրած համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել է առանձնապես խոշոր չափերի հարկերից խուսափելու դեպք:
Օպերատիվ տվյալներ էին ստացվել, որ Երևանում գործող մարզաառողջարարական համալիրներից մեկը համակարգված կերպով թերհայտարարագրում է իր գործունեությունից ստացված եկամուտները՝ էականորեն նվազեցնելով պետական բյուջե վճարման ենթակա հարկային պարտավորությունները:
Ստացված տեղեկությունների իրացման նպատակով Պետական եկամուտների կոմիտեի հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչության աշխատակիցների կողմից մշակվել, ձեռնարկվել և իրականացվել են համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ: Ուսումնասիրվել են ընկերության գործունեությանն առնչվող էլեկտրոնային տվյալները, ներքին հաշվառման փաստաթղթերը և գործունեության իրական ծավալներն արտացոլող տեղեկատվությունը:
Ձեռք բերված տվյալների համալիր ուսումնասիրության, վերլուծության և հարկային մարմնի տեղեկատվական բազաներում առկա տվյալների հետ համադրման արդյունքում բացահայտվել են ընկերության հարկային հաշվառման և գործունեության իրական ծավալների միջև էական անհամապատասխանություններ:
Պարզվել է, որ 2023-2024 թվականներին ընկերությունը հարկային հաշվարկներում չի արտացոլել շուրջ 2.6 միլիարդ դրամի շրջանառություն, ինչի հետևանքով պետական բյուջե չի հաշվարկվել և չի վճարվել ավելի քան 832 միլիոն դրամի հարկային պարտավորություն:
Սակայն բացահայտված փաստերն այսքանով չեն սահմանափակվել: Օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների ընթացքում պարզվել է նաև, որ հարկային բեռը նվազեցնելու նպատակով ընկերության գործունեության մի մասը ձևականորեն իրականացվել է նախկին աշխատակիցների անուններով գրանցված իրավաբանական անձանց միջոցով, որոնք գործել են հարկման հատուկ համակարգում:
Այդ մեխանիզմի կիրառման արդյունքում շուրջ 158 միլիոն դրամի շրջանառություն դուրս է մնացել ընկերության կողմից ներկայացված ավելացված արժեքի հարկի հաշվարկներից, ինչի հետևանքով պետական բյուջե չի վճարվել ևս 17 միլիոն դրամից ավելի հարկային պարտավորություն:
Այսպիսով, նախնական հաշվարկներով, բացահայտված խախտումների հետևանքով պետությանը պատճառված ընդհանուր վնասը կազմել է շուրջ 849 միլիոն դրամ:
Ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացվել վարույթ իրականացնող մարմին, որտեղ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ և իրականացվում է նախաքննություն:
Պետական եկամուտների կոմիտեի հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչությունը հետևողականորեն շարունակում է պայքարը ստվերային տնտեսության բոլոր դրսևորումների դեմ:

As a result of complex operational and investigative measures carried out by the employees of the Investigation and Operational Intelligence Department of the State Revenue Committee, a case of tax evasion in particularly large amounts has been uncovered:
Operational data indicated that one of the sports and wellness complexes operating in Yerevan systematically underreported its income, significantly reducing its tax obligations to the state budget:
To implement the received information, the employees of the Investigation and Operational Intelligence Department of the State Revenue Committee developed, initiated, and carried out complex operational and investigative measures. They examined electronic data related to the company's activities, internal accounting documents, and information reflecting the actual volumes of its operations:
As a result of a comprehensive study of the obtained data, analysis, and comparison with data available in the information bases of tax authorities, significant discrepancies were revealed between the company's tax accounting and the actual volumes of its operations:
It was found that in 2023-2024, the company did not reflect an estimated turnover of about 2.6 billion drams in its tax calculations, resulting in more than 832 million drams in tax obligations not being calculated and paid to the state budget:
However, the revealed facts did not stop there. During the operational and investigative measures, it was also established that part of the company's activities was formally carried out through legal entities registered in the names of former employees, which operated under a special taxation system:
As a result of applying this mechanism, about 158 million drams of turnover was excluded from the VAT calculations submitted by the company, resulting in more than 17 million drams in tax obligations not being paid to the state budget:
Thus, preliminary calculations indicate that the total damage caused to the state due to the identified violations amounted to approximately 849 million drams:
Based on the factual data obtained, a report of the crime has been submitted to the prosecuting authority, where a criminal case has been initiated and an investigation is underway:
The Investigation and Operational Intelligence Department of the State Revenue Committee continues its consistent fight against all manifestations of the shadow economy: