Մետան երեք ամիս անց, երբ ներկայացրեց իր առաջին արհեստական բանականության մոդելը, թողարկել է Muse Spark 1.1 թարմացումը՝ մրցակցելու համար OpenAI-ի և Anthropic-ի հետ:
AI ղեկավար Ալեքսանդր Վանգը նշել է, որ գները «շատ ագրեսիվ և գրավիչ» են համեմատած նման առաջարկների հետ: Մետան այժմ պահանջում է ծրագրավորողներից վճարել նոր AI մոդելին մուտք ունենալու համար:
- Նոր մոդելի API-ն հասանելի կլինի հանրային նախադիտման միջոցով:
- Մետան սահմանափակում է API մուտքը միայն իր սեփական հարթակներին:
- Նոր օգտվողները կարող են գրանցվել սպասարկման ցուցակում:
Մետայի CEO Մարկ Ցուկերբերգը ճնշման տակ է Wall Street-ից՝ ցույց տալու ընկերության AI ենթակառուցվածքի և զարգացման վրա կատարված ներդրումների վերադարձը:
Մետան նախատեսում է սկսել ամպային ենթակառուցվածքի բիզնես, սակայն մինչ այժմ չի կարողացել մրցակցել OpenAI-ի և Anthropic-ի հետ:

Meta через три месяца после представления своей первой модели искусственного интеллекта запускает обновление Muse Spark 1.1, чтобы конкурировать с OpenAI и Anthropic.
Глава AI Александра Ванга отметил, что цены «очень агрессивные и привлекательные» по сравнению с аналогичными предложениями. Meta теперь требует от разработчиков платить за доступ к новой модели AI.
- Новый API модели будет доступен через публичный предварительный просмотр:
- Meta ограничивает доступ к API только для своих собственных платформ:
- Новые пользователи могут записаться в список ожидания:
Генеральный директор Meta Марк Цукерберг находится под давлением Wall Street, чтобы продемонстрировать возврат инвестиций в инфраструктуру и разработку AI.