Meta-ն մշակողների համար բացել է արհեստական բանականության նոր մոդելի հասանելիությունը
Meta-ն ներկայացրել է արհեստական բանականության նոր մոդելը և մշակողների համար բացել դրա ծրագրային ինտերֆեյսի հասանելիությունը, հայտնում է CNBC-ն։
Տեխնոլոգիական հսկան հայտարարել է Muse Park 1.1 անվանումով նոր արտադրանքի թողարկման մասին, որը ընկերության ղեկավարությունը բնութագրել է որպես «մինչ օրս գործակալային աշխատանքների և ծրագրավորման համար ստեղծված ամենահզոր մոդելը»։
API-ի հասանելիության տրամադրումը երրորդ կողմի մշակողներին հնարավորություն է տալիս Meta-ի նեյրոցանցը ինտեգրել սեփական հավելվածներում և ծառայություններում։ Այս քայլը Meta-ին դուրս է բերում OpenAI-ի և Anthropic-ի հետ անմիջական մրցակցության մակարդակ և համարվում է ընկերության լիարժեք կոմերցիոն արհեստական բանականության հարթակի ստեղծման կարևոր փուլ։
Այս հայտարարությունից հետո Meta-ի բաժնետոմսերը վերականգնել են առևտրային նստաշրջանի սկզբում արձանագրված անկումը և անցել աճի։
Ավելի վաղ ընկերության արժեթղթերը նվազել էին ներքին փաստաթղթի արտահոսքի պատճառով, որտեղ նշվում էր, որ Meta-ն հաջորդ տարի նախատեսում է զգալիորեն ընդլայնել իր հաշվարկային ենթակառուցվածքները։
Շուկայի մասնակիցները շարունակում են տարբեր կերպ գնահատել ընկերության արհեստական բանականության ռազմավարությունը՝ մի կողմից հաշվի առնելով եկամուտների նոր աղբյուրների ստեղծման հնարավորությունները, իսկ մյուս կողմից՝ նման նախագծերի իրականացման համար անհրաժեշտ խոշոր ներդրումային ծախսերը։

Meta has introduced a new AI model and opened access to its programming interface for developers, according to CNBC.
The tech giant announced the release of a new product called Muse Park 1.1, which the company's leadership described as "the most powerful model created for agency work and programming to date."
Providing access to the API allows third-party developers to integrate Meta's neural network into their own applications and services. This move places Meta in direct competition with OpenAI and Anthropic and is considered a significant step towards creating a fully commercial AI platform for the company.
Following this announcement, Meta's shares recovered from the decline recorded at the beginning of the trading session and moved into growth.
Earlier, the company's stock had decreased due to a leak of an internal document indicating that Meta plans to significantly expand its computing infrastructure next year.
Market participants continue to evaluate the company's AI strategy in various ways, considering both the potential for creating new revenue streams and the substantial investment costs required for such projects.