Meta-ն մշակողների համար բացել է արհեստական բանականության նոր մոդելի հասանելիությունը
Meta-ն ներկայացրել է արհեստական բանականության նոր մոդելը և մշակողների համար բացել դրա ծրագրային ինտերֆեյսի հասանելիությունը, հայտնում է CNBC-ն։
Տեխնոլոգիական հսկան հայտարարել է Muse Park 1.1 անվանումով նոր արտադրանքի թողարկման մասին, որը ընկերության ղեկավարությունը բնութագրել է որպես «մինչ օրս գործակալային աշխատանքների և ծրագրավորման համար ստեղծված ամենահզոր մոդելը»։
API-ի հասանելիության տրամադրումը երրորդ կողմի մշակողներին հնարավորություն է տալիս Meta-ի նեյրոցանցը ինտեգրել սեփական հավելվածներում և ծառայություններում։ Այս քայլը Meta-ին դուրս է բերում OpenAI-ի և Anthropic-ի հետ անմիջական մրցակցության մակարդակ և համարվում է ընկերության լիարժեք կոմերցիոն արհեստական բանականության հարթակի ստեղծման կարևոր փուլ։
Այս հայտարարությունից հետո Meta-ի բաժնետոմսերը վերականգնել են առևտրային նստաշրջանի սկզբում արձանագրված անկումը և անցել աճի։
Ավելի վաղ ընկերության արժեթղթերը նվազել էին ներքին փաստաթղթի արտահոսքի պատճառով, որտեղ նշվում էր, որ Meta-ն հաջորդ տարի նախատեսում է զգալիորեն ընդլայնել իր հաշվարկային ենթակառուցվածքները։
Շուկայի մասնակիցները շարունակում են տարբեր կերպ գնահատել ընկերության արհեստական բանականության ռազմավարությունը՝ մի կողմից հաշվի առնելով եկամուտների նոր աղբյուրների ստեղծման հնարավորությունները, իսկ մյուս կողմից՝ նման նախագծերի իրականացման համար անհրաժեշտ խոշոր ներդրումային ծախսերը։

Meta открыла доступ к новой модели искусственного интеллекта для разработчиков
Meta представила новую модель искусственного интеллекта и открыла доступ к её программному интерфейсу для разработчиков, сообщает CNBC.
Технологический гигант объявил о выпуске нового продукта под названием Muse Park 1.1, который руководство компании охарактеризовало как «самую мощную модель, созданную для агентских работ и программирования на сегодняшний день».
Предоставление доступа к API позволяет сторонним разработчикам интегрировать нейросеть Meta в свои приложения и услуги. Этот шаг выводит Meta на уровень прямой конкуренции с OpenAI и Anthropic и считается важным этапом в создании полноценной коммерческой платформы искусственного интеллекта компании.
После этого объявления акции Meta восстановились после падения, зафиксированного в начале торговой сессии, и перешли к росту.
Ранее акции компании упали из-за утечки внутреннего документа, в котором сообщалось, что Meta планирует значительно расширить свою вычислительную инфраструктуру в следующем году.
Участники рынка продолжают по-разному оценивать стратегию компании в области искусственного интеллекта, с одной стороны, учитывая возможности создания новых источников доходов, а с другой стороны, большие инвестиционные расходы, необходимые для реализации таких проектов.