Այսօր տեղի է ունեցել Քաջարանի թունելի շինարարության մեկնարկի պաշտոնական արարողությունը, որին մասնակցել են ԻԻՀ նախագահի տեղակալ Սեյեդ Համիդ Փուրմոհամադիին, ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, ՀՀ ՏԿԵ նախարար Դավիթ Խուդաթյանը, դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ, ԱԺ պատգամավորներ և այլ հյուրեր:
Հյուրերը նախ շրջայց են կատարել Քաջարան-Ագարակ 32 կմ ճանապարհահատվածի արդեն իսկ փորված երկու թունելներում, ծանոթացել կատարված հսկայածավալ աշխատանքին:
Շրջայցից հետո տեղի է ունեցել Քաջարանի թունելի կառուցման պայմանագրի ստորագրման հանդիսավոր արարողությունը:
Քաջարանի թունելի կառուցումը Հյուսիս-հարավ ավտոմայրուղու փուլերից մեկն է, որը հնարավորություն կտա ամբողջությամբ գործարկել Հյուսիս-հարավի առաջնահերթ համարվող հարավային հատվածի մեծ մասը:
Քաջարանի թունելի կառուցմամբ ներկայում գործող երթուղին կկրճատվի մոտ 14 կմ-ով, տրանսպորտային միջոցների միջին արագությունը 50 կմ/ժ-ից կհասնի 80 կմ/ժ-ի, մոտ 40 րոպեով կկրճատվի երթեւեկության ժամանակը:
Թունելի միջոցով կշրջանցվի ծովի մակերեւույթից 2535 մ բարձրության վրա գտնվող Մեղրու լեռնանցքը, ինչը զգալիորեն կբարձրացնի ճանապարհային անվտանգության մակարդակը, ինչպես նաեւ հնարավորություն կստեղծի խուսափել ձմռանը Մեղրու լեռնանցքի անցանելիության ապահովման հետ կապված դժվարություններից:
Քաջարանի թունելի կառուցման ծրագիրը ֆինանսավորվում է Եվրասիական կայունացման և զարգացման հիմնադրամի կողմից հատկացված 200 միլիոն ԱՄՆ դոլար վարկային միջոցներով և շուրջ 195 միլիոն ԱՄՆ դոլար Հայաստանի Հանրապետության համաֆինանսավորմամբ:
Ծրագրի շրջանակներում կկառուցվի ոչ միայն Քաջարանի թունելը՝ 7,2 կմ ընդհանուր երկարությամբ, այլեւ շուրջ 4 կմ մոտեցնող ճանապարհներ:
Թունելի ներսում կառուցվելիք ճանապարհը կունենա երկու երթեւեկելի գոտի և մայթեր՝ 10.6 մետր ընդհանուր լայնությամբ:
Տրանսպորտային միջոցների արտակարգ կանգառներն ապահովելու նպատակով յուրաքանչյուր 250 մետրը մեկ նախատեսվում է թունելի երթեւեկելի գոտու լրացուցիչ 3 մետր խորությամբ լայնացում:
Արտակարգ իրավիճակների դեպքում տարհանման նպատակով թունելի տակ կկառուցվի նաեւ ելք:
Քաջարանի թունելի և մոտեցնող ճանապարհների կառուցման համար պայմանագիր է կնքվելու իրանական «Աբատ Ռահան Պարս Ինթերնեյշնլ Գրուպ» և «Թունել Սադ Արիանա» համատեղ ձեռնարկության հետ:
Քաջարանի թունելի կառուցման ծրագիրը ֆինանսավորվում է Եվրասիական կայունացման և զարգացման հիմնադրամի և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից:

Началась стройка 7,2-километрового туннеля в Каджаране
Сегодня состоялась официальная церемония начала строительства туннеля в Каджаране, в которой приняли участие заместитель президента Ирана Сейед Хамид Пурмохамади, заместитель премьер-министра Армении Мгер Григорян, министр территориального управления и инфраструктуры Армении Давид Худатян, представители дипломатического корпуса, депутаты Национального собрания и другие гости.
Гости сначала совершили экскурсию по двум уже вырытым туннелям на участке дороги Каджаран-Агарак протяженностью 32 км и ознакомились с выполненными масштабными работами.
После экскурсии состоялась торжественная церемония подписания контракта на строительство туннеля в Каджаране.
Строительство туннеля в Каджаране является частью Север-Юг автотрассы, что позволит полностью запустить большую часть южного участка, который считается приоритетным для Север-Юга.
Строительство туннеля сократит существующий маршрут примерно на 14 км, средняя скорость транспортных средств увеличится с 50 км/ч до 80 км/ч, а время в пути сократится примерно на 40 минут.
Туннель обойдет перевал Мегри, находящийся на высоте 2535 метров над уровнем моря, что значительно повысит уровень дорожной безопасности и позволит избежать трудностей, связанных с обеспечением проходимости перевала в зимний период.
Проект строительства туннеля в Каджаране будет финансироваться за счет кредитных средств в размере 200 миллионов долларов США, предоставленных Евразийским фондом стабилизации и развития, и около 195 миллионов долларов США софинансирования со стороны правительства Республики Армения.
Строительные работы начнутся в 2026 году и планируется завершить в течение 6 лет.
В рамках проекта будет построен не только туннель Каджарана протяженностью 7,2 км, но и около 4 км подъездных дорог.
Дорога внутри туннеля будет иметь две полосы движения и тротуары общей шириной 10,6 метра.
С целью обеспечения экстренной остановки транспортных средств каждые 250 метров будет предусмотрено дополнительное расширение проезжей части туннеля на 3 метра в глубину.
В случае чрезвычайной ситуации также будет построен выход для эвакуации под туннелем.
Контракт на строительство туннеля в Каджаране и подъездных дорог будет подписан с иранскими компаниями «Абад Рахан Парс Интернешнл Груп» и «Туннель Сад Ариана».
Проект строительства туннеля Каджарана финансируется Евразийским фондом стабилизации и развития и правительством Республики Армения.