Մեծ Բրիտանիան և Ֆրանսիան համաձայնել են Օման հետ ապահովել նրա տարածքային ջրերի անվտանգությունը
Օմանն ընդունել է համագործակցել Մեծ Բրիտանիայի և Ֆրանսիայի հետ՝ ապահովելու համար Պարսից ծոցի երկրի ջրերի անվտանգությունը՝ նավարկության համար։ Մեծ Բրիտանիան հայտարարել է, որ պատրաստ է աջակցել նավարկության ազատությանը Հորմուզի նեղուցում՝ Multinational Military Mission-ի շրջանակներում։
Ֆրանսիան հայտնել է, որ տարածաշրջան է ուղարկել ականների դեմ պայքարի միջոցներ, այդ թվում՝ երկու ականահեն նավեր։ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը նշել է, որ այս միջոցները պատրաստ են աջակցել նավարկության վերականգնմանը և ապահովել Հորմուզի նեղուցում երթևեկության անվտանգությունը։
Օմանն ու Իրանը քննարկում են նոր ծովային անվտանգության կարգը, իսկ ԱՄՆ-ն դեմ է Հորմուզի նեղուցում որևէ վճարների սահմանմանը։
Օմանն, որը գտնվում է Արաբական թերակղզու հարավ-արևելյան մասում, հանդիսանում է կարևոր միջնորդ տարածաշրջանային ճգնաժամերում և վստահելի գործընկեր է թե Թեհրանի, թե Վաշինգտոնի համար։

Оман согласился сотрудничать с Великобританией и Францией для обеспечения безопасности своих территориальных вод. Великобритания заявила, что готова поддержать свободу навигации в Ормузском проливе в рамках Многонациональной военной миссии.
Франция сообщила, что направила средства противоминной борьбы в регион, включая два минных тральщика. Президент Франции Эммануэль Макрон отметил, что эти средства готовы поддержать восстановление навигации и обеспечить безопасность движения в Ормузском проливе.
Оман и Иран обсуждают новый порядок морской безопасности, в то время как США выступают против введения каких-либо сборов в Ормузском проливе.
Оман, расположенный на юго-восточном побережье Аравийского полуострова, является важным посредником в региональных кризисах и надежным партнером как Тегерана, так и Вашингтона.