Մեծ Բրիտանիան և Ֆրանսիան համաձայնել են Օման հետ ապահովել նրա տարածքային ջրերի անվտանգությունը
Օմանն ընդունել է համագործակցել Մեծ Բրիտանիայի և Ֆրանսիայի հետ՝ ապահովելու համար Պարսից ծոցի երկրի ջրերի անվտանգությունը՝ նավարկության համար։ Մեծ Բրիտանիան հայտարարել է, որ պատրաստ է աջակցել նավարկության ազատությանը Հորմուզի նեղուցում՝ Multinational Military Mission-ի շրջանակներում։
Ֆրանսիան հայտնել է, որ տարածաշրջան է ուղարկել ականների դեմ պայքարի միջոցներ, այդ թվում՝ երկու ականահեն նավեր։ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը նշել է, որ այս միջոցները պատրաստ են աջակցել նավարկության վերականգնմանը և ապահովել Հորմուզի նեղուցում երթևեկության անվտանգությունը։
Օմանն ու Իրանը քննարկում են նոր ծովային անվտանգության կարգը, իսկ ԱՄՆ-ն դեմ է Հորմուզի նեղուցում որևէ վճարների սահմանմանը։
Օմանն, որը գտնվում է Արաբական թերակղզու հարավ-արևելյան մասում, հանդիսանում է կարևոր միջնորդ տարածաշրջանային ճգնաժամերում և վստահելի գործընկեր է թե Թեհրանի, թե Վաշինգտոնի համար։

Oman has agreed to work with the U.K. and France to ensure the safety of its territorial waters for navigation. The U.K. has stated it is ready to support freedom of navigation in the Strait of Hormuz under the Multinational Military Mission.
France has announced the deployment of mine countermeasures to the region, including two mine-hunting ships. French President Emmanuel Macron stated that these assets are prepared to contribute to the full resumption of navigation and ensure safety in the Strait of Hormuz.
Oman and Iran are in discussions about a new maritime security order, while the U.S. has opposed any tolls in the Strait of Hormuz.
Oman, located on the southeastern coast of the Arabian Peninsula, serves as a key intermediary in regional crises and remains a trusted partner for both Tehran and Washington.