Մարթա Կոս. ԵՄ-ի հետ Հարավային Կովկասում փոխկապակցվածության զարգացման գործընթացը նոր փուլում է
ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսը X-ում գրառմամբ անդրադարձել է Եվրոպական միության կողմից տարածաշրջանային փոխկապակցվածության զարգացման նպատակով Երևանում, Բաքվում և Անկարայում անցկացված բարձր մակարդակի բանակցություններին։
«Ես հենց նոր վերադարձել եմ Թուրքիայից, Ադրբեջանից և Հայաստանից, որտեղ մեր աշխատանքը՝ փոխկապակցվածության զարգացման ուղղությամբ, տեղափոխեցինք հաջորդ փուլ։ Սա կարող է նպաստել Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հաստատմանը՝ միաժամանակ դիվերսիֆիկացնելով Եվրոպայի և Ասիայի միջև առևտրային ու էներգետիկ երթուղիները։
Փոխկապակցվածության ընդլայնումն ու զարգացումը փոխլրացնում են միմյանց։ Երկուսն էլ նպաստում են Եվրոպայի կայունության, բարգավաճման և անվտանգության ամրապնդմանը»,- ընդգծել է Կոսը։
Նախօրեին Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը Երևանում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ ճեպազրույցի ընթացքում հայտնել էր, որ Բրյուսելը մտադիր է Հայաստանի համար մաքսային արտոնյալ ռեժիմ սահմանել, որը հնարավորություն կտա Հայաստանից արտահանվող ապրանքների շուրջ 80 տոկոսն առանց մաքսատուրքերի եվրոպական շուկաներ հասցնել:
«Սրանով մենք կարող ենք վերաուղղորդել այն ապրանքները, որոնք մեծապես ռուսական շուկա են արտահանվում, և դրանք ուղարկել Եվրոպական միության միասնական շուկա՝ 450 միլիոն մարդկանց համար», - նշել էր ֆոն դեր Լայենը:
Նա նաև վստահեցրել էր, որ Հայաստանը կարող է Եվրամիության վրա հույս դնել, հատուկ ընդգծելով նաև հայ-ադրբեջանական կարգավորման գործընթացի կարևորությունը:
«Երբ Հայաստանը մոտենում է Եվրոպական միությանը, ամբողջ Կովկասն է մոտենում, անցած տարի խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը պատմական իրադարձություն էր», - նշել էր Եվրահանձնաժողովի նախագահը:

EU Commissioner for Enlargement Marta Kos commented on high-level negotiations held by the European Union to develop regional connectivity in Yerevan, Baku, and Ankara in a post on X.
"I have just returned from Turkey, Azerbaijan, and Armenia, where we moved our work on connectivity development to the next phase. This can contribute to establishing sustainable peace in the South Caucasus while diversifying trade and energy routes between Europe and Asia.
Expansion and development of connectivity complement each other. Both contribute to strengthening Europe’s stability, prosperity, and security," Kos emphasized.
Recently, European Commission President Ursula von der Leyen announced during a press conference in Yerevan with Prime Minister Nikol Pashinyan that Brussels intends to establish a customs preferential regime for Armenia, allowing about 80% of goods exported from Armenia to enter European markets duty-free.
"This way, we can redirect products that are largely exported to the Russian market and send them to the European Union's single market for 450 million people," von der Leyen noted.
She also assured that Armenia can rely on the European Union, specifically highlighting the importance of the Armenian-Azerbaijani peace process.
"As Armenia approaches the European Union, the entire Caucasus approaches, and the preliminary signing of the peace agreement last year was a historic event," the President of the European Commission stated.