Մարթա Կոս. ԵՄ-ի հետ Հարավային Կովկասում փոխկապակցվածության զարգացման գործընթացը նոր փուլում է
ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսը X-ում գրառմամբ անդրադարձել է Եվրոպական միության կողմից տարածաշրջանային փոխկապակցվածության զարգացման նպատակով Երևանում, Բաքվում և Անկարայում անցկացված բարձր մակարդակի բանակցություններին։
«Ես հենց նոր վերադարձել եմ Թուրքիայից, Ադրբեջանից և Հայաստանից, որտեղ մեր աշխատանքը՝ փոխկապակցվածության զարգացման ուղղությամբ, տեղափոխեցինք հաջորդ փուլ։ Սա կարող է նպաստել Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հաստատմանը՝ միաժամանակ դիվերսիֆիկացնելով Եվրոպայի և Ասիայի միջև առևտրային ու էներգետիկ երթուղիները։
Փոխկապակցվածության ընդլայնումն ու զարգացումը փոխլրացնում են միմյանց։ Երկուսն էլ նպաստում են Եվրոպայի կայունության, բարգավաճման և անվտանգության ամրապնդմանը»,- ընդգծել է Կոսը։
Նախօրեին Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը Երևանում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ ճեպազրույցի ընթացքում հայտնել էր, որ Բրյուսելը մտադիր է Հայաստանի համար մաքսային արտոնյալ ռեժիմ սահմանել, որը հնարավորություն կտա Հայաստանից արտահանվող ապրանքների շուրջ 80 տոկոսն առանց մաքսատուրքերի եվրոպական շուկաներ հասցնել:
«Սրանով մենք կարող ենք վերաուղղորդել այն ապրանքները, որոնք մեծապես ռուսական շուկա են արտահանվում, և դրանք ուղարկել Եվրոպական միության միասնական շուկա՝ 450 միլիոն մարդկանց համար», - նշել էր ֆոն դեր Լայենը:
Նա նաև վստահեցրել էր, որ Հայաստանը կարող է Եվրամիության վրա հույս դնել, հատուկ ընդգծելով նաև հայ-ադրբեջանական կարգավորման գործընթացի կարևորությունը:
«Երբ Հայաստանը մոտենում է Եվրոպական միությանը, ամբողջ Կովկասն է մոտենում, անցած տարի խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը պատմական իրադարձություն էր», - նշել էր Եվրահանձնաժողովի նախագահը:

Марта Кос. Процесс развития взаимосвязанности с ЕС в Южном Кавказе вступает в новую фазу
Комиссар ЕС по вопросам расширения Марта Кос в записи на X обсудила высокоуровневые переговоры, проведенные Европейским Союзом для развития региональной взаимосвязанности в Ереване, Баку и Анкаре.
«Я только что вернулась из Турции, Азербайджана и Армении, где мы перевели нашу работу по развитию взаимосвязанности на следующий этап. Это может способствовать установлению устойчивого мира в Южном Кавказе, одновременно диверсифицируя торговые и энергетические маршруты между Европой и Азией.
Расширение и развитие взаимосвязанности дополняют друг друга. Оба способствуют укреплению стабильности, процветания и безопасности Европы», - подчеркнула Кос.
На днях президент Европейской комиссии Урсула фон дер Лайен сообщила на пресс-конференции в Ереване с премьер-министром Николом Пашиняном, что Брюссель намерен установить для Армении режим таможенных льгот, который позволит экспортировать около 80% товаров из Армении на европейские рынки без пошлин.
«Таким образом, мы можем перенаправить товары, которые в значительной степени экспортируются на российский рынок, и отправить их на единый рынок Европейского Союза для 450 миллионов человек», - отметила фон дер Лайен.
Она также заверила, что Армения может рассчитывать на Европейский Союз, особо подчеркнув важность процесса армяно-азербайджанского урегулирования.
«Когда Армения приближается к Европейскому Союзу, весь Кавказ приближается, подписание предварительного мирного соглашения в прошлом году было историческим событием», - отметила президент Европейской комиссии.