Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը և Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին ակտիվորեն փորձում են գրավել տեխնոլոգիական ընկերությունների ղեկավարներին՝ արհեստական բանականության ենթակառուցվածքների և ներդրումների ապահովման համար:
Մակրոնը և Մոդին այս տարի մեծ ջանքեր են գործադրում՝ համոզելու աշխարհի ամենամեծ տեխնոլոգիական ընկերությունների ղեկավարներին, որպեսզի նրանք ներդրումներ կատարեն AI ենթակառուցվածքների նախագծերում:
Մակրոնը հունիսին G7 գագաթաժողովում հյուրընկալել է AI ղեկավարներին և անձամբ համոզել SoftBank-ի ղեկավար Մասայոշի Սոնին, որ ներդնի տասնյակ միլիարդներ AI տվյալների կենտրոններում Ֆրանսիայում:
Մոդին հանդիպել է Amazon-ի CEO Անդի Ջասիի հետ և ողջունել ԱՄՆ տեխնոլոգիական հսկայի «ռեկորդային $48 միլիարդ ներդրումը» Հնդկաստանում, որի $21 միլիարդը կուղղվի AI և ամպային ենթակառուցվածքներին:
Մակրոնը հյուրընկալում է AI ղեկավարներին
Մայիսին SoftBank-ը հայտարարել է, որ մինչև 2031 թվականը Ֆրանսիայում կառուցելու է 3.1 ԳՎ AI տվյալների կենտրոններ՝ 75 միլիարդ եվրո ծրագրի շրջանակներում:
Մակրոնը համոզել է Սոնին, որ նա պարտավորվի այս նախագծին՝ խոստանալով, որ Ֆրանսիան կկարողանա ապահովել 3 ԳՎ հզորություն:
Հնդկաստանը
Մոդին նույնպես հյուրընկալել է ԱՄՆ տեխնոլոգիական ղեկավարներին Global AI գագաթաժողովում, ինչը հանգեցրել է հարյուրավոր միլիարդների ներդրումների:
«Հնդկաստանը չի տեսնում AI-ում վախ, այլ՝ բախտ, ապագա»,- ասել է Մոդին:
Հնդկաստանը դեռևս չի արտադրում առաջատար չիպեր և չունի առաջադեմ մոդելներ, ինչը նրան դնում է AI մրցավազքում հետ:
Մոդիի կառավարությունը առաջարկել է երկարաժամկետ հարկային արտոնություններ AI տվյալների կենտրոնների կառուցման համար:

Французский президент Эммануэль Макрон и индийский премьер-министр Нарендра Моди активно пытаются привлечь руководителей технологических компаний для обеспечения инвестиций в инфраструктуру искусственного интеллекта.
Эти два лидера в этом году прилагают большие усилия, чтобы убедить руководителей крупнейших технологических компаний мира вложить средства в проекты по созданию инфраструктуры ИИ.
Макрон в июне пригласил руководителей ИИ на саммит G7 и лично убедил главу SoftBank Масайоши Сона вложить десятки миллиардов долларов в ИИ-центры данных во Франции.
Моди встретился с CEO Amazon Эндрю Джасси и приветствовал «рекордные инвестиции в размере 48 миллиардов долларов» от американского технологического гиганта в Индию, из которых 21 миллиард долларов будет направлен на ИИ и облачную инфраструктуру.
Макрон принимает руководителей ИИ
В мае SoftBank объявил о планах построить 3,1 ГВт ИИ-центров данных во Франции к 2031 году в рамках программы на 75 миллиардов евро.
Макрон убедил Сона взять на себя обязательства по этому проекту, пообещав обеспечить 3 ГВт мощности вместо 2 ГВт.
Индия
Моди также принимал ведущих американских технологических руководителей на Глобальном саммите ИИ, что привело к обязательствам по инвестициям в сотни миллиардов долларов.
«Индия не видит страха в ИИ, Индия видит удачу в ИИ», - сказал Моди.
Индия все еще не производит передовые чипы и не имеет передовых моделей, что ставит ее в невыгодное положение в гонке ИИ.