Lockheed Martin-ը առաջատար է $3.5 միլիարդ արժողությամբ naval defense խմբի Ultra Maritime-ի ձեռքբերման մրցավազքում: Գործարանը, որը գնահատվում է մոտ $3.5 միլիարդ, խորհրդատվություն է տրամադրվում Guggenheim և JPMorgan ընկերությունների կողմից:
Ultra Maritime-ը պատկանում է Advent International մասնավոր կապիտալի ընկերությանը և մասնագիտանում է հակասուզանավային տեխնոլոգիաների մեջ: Ընկերությունը արտադրում է ռադարային և էլեկտրոնային պատերազմական համակարգեր, ինչպես նաև տորպեդաների պաշտպանության միջոցներ:
Ավելի վաղ Financial Times-ի հաղորդման համաձայն, բանակցությունները դեռ շարունակվում էին, և գործարանը կարող էր հայտարարվել այս շաբաթ:
Lockheed Martin-ը համաշխարհային պաշտպանության ամենամեծ ընկերություններից մեկն է, արտադրում է F-35 Lightning II կործանիչները և Patriot օդային պաշտպանության հրթիռները:
2026 թվականին պաշտպանական բաժնետոմսերը մեծ հաջողություն են ունեցել, քանի որ Ուկրաինայից մինչև Իրանի հակամարտությունները մեծացնում են զինամթերքի պահանջարկը:
Ապրիլին Ստոկհոլմի միջազգային խաղաղության հետազոտությունների ինստիտուտը հայտարարեց, որ 2025 թվականին համաշխարհային պաշտպանական ծախսերը հասել են $2.89 տրիլիոնի:

Lockheed Martin is leading the race to acquire naval defense group Ultra Maritime for approximately $3.5 billion. The deal is being advised by Guggenheim and JPMorgan.
Ultra is owned by private equity firm Advent International and specializes in anti-submarine technology. The company produces radar and electronic warfare systems, as well as torpedo defense countermeasures.
A Financial Times report indicated that talks are still ongoing, and a deal could be announced as early as this week.
Lockheed Martin is one of the world's largest defense firms, producing aircraft such as the F-35 Lightning II fighter jet and munitions like the Patriot air defense missile.
Defense stocks have had a strong year in 2026, as conflicts from Ukraine to Iran increase demand for munitions worldwide.
In April, the Stockholm International Peace Research Institute reported that global defense expenditures in 2025 climbed to a staggering $2.89 trillion.