Կրեմլը կարող է թույլ տա Թուրքիային վերավաճառել ռուսական S-400-ները
Կրեմլը հայտարարել է, որ հնարավոր է՝ թույլ տա Թուրքիային վաճառել իր ռուսական արտադրության S-400 հրթիռային համակարգերը այլ երկրի։
«Մենք շփումներ ենք ունեցել թուրքական կողմի հետ այս հարցի շուրջ, և կշարունակենք քննարկումները», -այսօր ասել է նախագահ Պուտինի խոսնակը։
Այսօր թուրքական Հուրիեթը հաղորդել էր, թե Անկարան պատրաստվում է Պարսից ծոցի երկրներից մեկին վաճառել Ռուսաստանից գնած զենիթահրթիռային համալիրները, որպեսզի կարողանա Ամերիկայից F-35 կործանիչներ գնել։
Հղում անելով սեփական աղբյուրներին, թերթը հաղորդել է, թե գործարքի բոլոր մանրամասները համաձայնեցվել են միայն անցած գիշեր։ Թուրքիայի իշխանությունները դեռևս չեն մեկնաբանել այս տեղեկությունը։
2019-ին Ռուսաստանից այս զինատեսակը գնելու պատճառով Թուրքիայի և ԱՄՆ-ի հարաբերությունները կտրուկ սրվել էին՝ Վաշինգտոնը դուրս էր թողել ՆԱՏՕ-ի դաշնակցին F35-երի ծրագրից և դադարեցրել նոր կործանիչների վաճառքը։
Դեռևս անցյալ տարվանից տեղեկություններ էին շրջանառվում, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը մտադիր է վերադարձնել Ռուսաստանից ձեռք բերված համակարգերը՝ Վաշինգտոնի հետ հարաբերությունները սերտացնելու նպատակով։
ԱՄՆ նախագահն այս շաբաթ Անկարայում՝ ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի ընթացքում, խոստացավ վերացնել Թուրքիայի նկատմամբ սահմանված այդ պատժամիջոցը։ Գործարքը, սակայն, դեռ պետք է հաստատվի Կոնգրեսում, որտեղ, ըստ ամերիկյան լրատվամիջոցների, այն կարող է հանդիպել ուժեղ դիմադրության։

News | 2026/07/10 20:02
The Kremlin has announced that it may allow Turkey to sell its Russian-made S-400 missile systems to another country.
"We have had communications with the Turkish side on this issue and will continue discussions," said President Putin's spokesperson today.
Today, the Turkish newspaper Hurriyet reported that Ankara is preparing to sell the S-400 systems purchased from Russia to one of the Gulf countries in order to be able to buy F-35 fighter jets from the United States.
Citing its own sources, the newspaper reported that all details of the deal were agreed upon only last night. Turkish authorities have not yet commented on this information.
In 2019, relations between Turkey and the U.S. sharply deteriorated due to Turkey's purchase of this weapon, leading Washington to exclude its NATO ally from the F-35 program and halt the sale of new fighters.
Since last year, there have been reports that Turkish President Recep Tayyip Erdoğan intends to return the systems acquired from Russia to strengthen relations with Washington.
This week, the U.S. president promised in Ankara during the NATO summit to lift the sanctions imposed on Turkey. However, the deal still needs to be approved by Congress, where, according to American media, it may face strong opposition.