Կրեմլը կարող է թույլ տա Թուրքիային վերավաճառել ռուսական S-400-ները
Կրեմլը հայտարարել է, որ հնարավոր է՝ թույլ տա Թուրքիային վաճառել իր ռուսական արտադրության S-400 հրթիռային համակարգերը այլ երկրի։
«Մենք շփումներ ենք ունեցել թուրքական կողմի հետ այս հարցի շուրջ, և կշարունակենք քննարկումները», -այսօր ասել է նախագահ Պուտինի խոսնակը։
Այսօր թուրքական Հուրիեթը հաղորդել էր, թե Անկարան պատրաստվում է Պարսից ծոցի երկրներից մեկին վաճառել Ռուսաստանից գնած զենիթահրթիռային համալիրները, որպեսզի կարողանա Ամերիկայից F-35 կործանիչներ գնել։
Հղում անելով սեփական աղբյուրներին, թերթը հաղորդել է, թե գործարքի բոլոր մանրամասները համաձայնեցվել են միայն անցած գիշեր։ Թուրքիայի իշխանությունները դեռևս չեն մեկնաբանել այս տեղեկությունը։
2019-ին Ռուսաստանից այս զինատեսակը գնելու պատճառով Թուրքիայի և ԱՄՆ-ի հարաբերությունները կտրուկ սրվել էին՝ Վաշինգտոնը դուրս էր թողել ՆԱՏՕ-ի դաշնակցին F35-երի ծրագրից և դադարեցրել նոր կործանիչների վաճառքը։
Դեռևս անցյալ տարվանից տեղեկություններ էին շրջանառվում, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը մտադիր է վերադարձնել Ռուսաստանից ձեռք բերված համակարգերը՝ Վաշինգտոնի հետ հարաբերությունները սերտացնելու նպատակով։
ԱՄՆ նախագահն այս շաբաթ Անկարայում՝ ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի ընթացքում, խոստացավ վերացնել Թուրքիայի նկատմամբ սահմանված այդ պատժամիջոցը։ Գործարքը, սակայն, դեռ պետք է հաստատվի Կոնգրեսում, որտեղ, ըստ ամերիկյան լրատվամիջոցների, այն կարող է հանդիպել ուժեղ դիմադրության։

Кремль может разрешить Турции перепродать российские S-400
Кремль заявил, что может разрешить Турции продать свои российские зенитные ракетные комплексы S-400 другой стране.
«Мы общались с турецкой стороной по этому вопросу и будем продолжать обсуждения», - сказал сегодня пресс-секретарь президента Путина.
Сегодня турецкая газета Хюрриет сообщила, что Анкара намерена продать купленные у России зенитно-ракетные комплексы одной из стран Персидского залива, чтобы иметь возможность купить истребители F-35 из США.
Ссылаясь на свои источники, газета сообщила, что все детали сделки были согласованы только накануне ночью. Турецкие власти пока не прокомментировали эту информацию.
В 2019 году из-за покупки этого вооружения отношения Турции и США резко ухудшились: Вашингтон исключил НАТОвского союзника из программы F-35 и прекратил продажу новых истребителей.
С прошлого года ходили слухи о том, что президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган намерен вернуть приобретенные у России комплексы, чтобы улучшить отношения с Вашингтоном.
На этой неделе президент США пообещал в Анкаре на саммите НАТО снять введенные против Турции санкции. Однако сделка еще должна быть одобрена Конгрессом, где, по данным американских СМИ, она может столкнуться с сильным сопротивлением.