Կոնվերս բանկն ու Ասիական զարգացման բանկը (ԱԶԲ) կնքել են մինչև 15 միլիոն ԱՄՆ դոլար ֆինանսավորման համաձայնագիր, որը նպատակ ունի ընդլայնել ֆինանսական հասանելիությունը միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՄՓՄՁ) համար Հայաստանում, այդ թվում՝ կանանց ղեկավարած բիզնեսների համար, և խթանել կայուն ներդրումները:
Համաձայնագրի շրջանակներում ԱԶԲ-ն կտրամադրի մինչև 13 միլիոն ԱՄՆ դոլար, իսկ մինչև 2 միլիոն ԱՄՆ դոլար կտրամադրվի Կանադայի Կլիմայի և Բնության հիմնադրամից:
Այս նախագիծը աջակցելու է ՄՓՄՁ-երի զարգացմանը Հայաստանում՝ խթանելով վերականգնվող էներգիայի, էներգետիկ արդյունավետության և այլ կայուն լուծումների ներդրումները: Ֆինանսավորման առնվազն 20%-ը կտրամադրվի կանանց ղեկավարած ձեռնարկություններին:
Համաձայնագիրը ստորագրվել է Երևանում՝ Կոնվերս բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Գրանտ Ակոպյանի և ԱԶԲ-ի մասնավոր հատվածի ֆինանսական հաստատությունների տնօրեն Սուհայլ Խանի կողմից:
Սուհայլ Խանը նշել է, որ «մեր ֆինանսավորումը կօգնի ամրապնդել ՄՓՄՁ-երը, ընդլայնել կանանց ձեռնարկատերերի հնարավորությունները և արագացնել կայուն ֆինանսավորման անցումը»:
Գրանտ Ակոպյանը նշել է, որ «այս նախագիծը լիովին համահունչ է մեր ռազմավարական առաջնահերթություններին՝ աջակցելու ՄՓՄՁ-երին և առաջ մղելու կանաչ ֆինանսավորումը»:
Կանադայի Հայաստանի դեսպան Անդրեո Թուրները նշել է, որ «այս 2 միլիոն ԱՄՆ դոլար ներդրումը մեծ հնարավորություններ է ստեղծում Կանադա-Հայաստան հարաբերությունների ամրապնդման համար»:

Банк Конверс и АБР расширяют доступ к финансированию МСП и устойчивым инвестициям в Армении
Банк Конверс и Азиатский банк развития (АБР) подписали соглашение о финансировании на сумму до 15 миллионов долларов США, направленное на расширение доступа к финансированию для микро, малых и средних предприятий (МСП) в Армении, включая бизнесы, возглавляемые женщинами, и продвижение устойчивых инвестиций.
В рамках соглашения АБР предоставит до 13 миллионов долларов США, а до 2 миллионов долларов США будет предоставлено Канадским фондом климата и природы для частного сектора в Азии.
Проект поддержит развитие МСП в Армении, продвигая инвестиции в возобновляемую энергию, энергоэффективность и другие устойчивые решения. По крайней мере 20% финансирования будет выделено на предприятия, возглавляемые женщинами, что будет способствовать расширению участия женщин в экономике и развитию предпринимательских возможностей.
Соглашение было подписано в Ереване Генеральным директором, Председателем Правления Банка Конверс Грантом Акопяном и Директором финансовых институтов частного сектора АБР Суайлом Ханом.
Суайл Хан отметил, что «мы рады сотрудничать с Банком Конверс и правительством Канады в продвижении развития частного сектора Армении».