Կոնվերս բանկն ու Ասիական զարգացման բանկը (ԱԶԲ) կնքել են մինչև 15 միլիոն ԱՄՆ դոլար ֆինանսավորման համաձայնագիր, որը նպատակ ունի ընդլայնել ֆինանսական հասանելիությունը միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՄՓՄՁ) համար Հայաստանում, այդ թվում՝ կանանց ղեկավարած բիզնեսների համար, և խթանել կայուն ներդրումները:
Համաձայնագրի շրջանակներում ԱԶԲ-ն կտրամադրի մինչև 13 միլիոն ԱՄՆ դոլար, իսկ մինչև 2 միլիոն ԱՄՆ դոլար կտրամադրվի Կանադայի Կլիմայի և Բնության հիմնադրամից:
Այս նախագիծը աջակցելու է ՄՓՄՁ-երի զարգացմանը Հայաստանում՝ խթանելով վերականգնվող էներգիայի, էներգետիկ արդյունավետության և այլ կայուն լուծումների ներդրումները: Ֆինանսավորման առնվազն 20%-ը կտրամադրվի կանանց ղեկավարած ձեռնարկություններին:
Համաձայնագիրը ստորագրվել է Երևանում՝ Կոնվերս բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Գրանտ Ակոպյանի և ԱԶԲ-ի մասնավոր հատվածի ֆինանսական հաստատությունների տնօրեն Սուհայլ Խանի կողմից:
Սուհայլ Խանը նշել է, որ «մեր ֆինանսավորումը կօգնի ամրապնդել ՄՓՄՁ-երը, ընդլայնել կանանց ձեռնարկատերերի հնարավորությունները և արագացնել կայուն ֆինանսավորման անցումը»:
Գրանտ Ակոպյանը նշել է, որ «այս նախագիծը լիովին համահունչ է մեր ռազմավարական առաջնահերթություններին՝ աջակցելու ՄՓՄՁ-երին և առաջ մղելու կանաչ ֆինանսավորումը»:
Կանադայի Հայաստանի դեսպան Անդրեո Թուրները նշել է, որ «այս 2 միլիոն ԱՄՆ դոլար ներդրումը մեծ հնարավորություններ է ստեղծում Կանադա-Հայաստան հարաբերությունների ամրապնդման համար»:

Converse Bank and ADB expand access to MSME and sustainable finance in Armenia
Converse Bank and the Asian Development Bank (ADB) have signed a financing agreement of up to USD 15 million aimed at expanding access to finance for micro, small, and medium-sized enterprises (MSMEs) in Armenia, including women-led businesses, and promoting sustainable investments.
Under the agreement, ADB will provide up to USD 13 million, while up to USD 2 million is provided by the Canadian Climate and Nature Fund for the Private Sector in Asia (CANPA).
The project will support the development of MSMEs in Armenia by promoting investments in renewable energy, energy efficiency, and other sustainable solutions. At least 20% of the financing will be allocated to women-led enterprises, contributing to the expansion of women’s economic participation and development of entrepreneurial opportunities.
The agreement was signed in Yerevan by Grant Akopian, Chief Executive Officer, Chairman of the Management Board of Converse Bank, and Suhail Khan, Director, Private Sector Financial Institutions at ADB.
Suhail Khan noted: “We are pleased to partner with Converse Bank and the Government of Canada in advancing Armenia’s private sector development. Our financing will help strengthen MSMEs, expand opportunities for women entrepreneurs, and accelerate the shift toward sustainable finance.”