Կոնվերս Բանկը լավագույնն է Euromoney-ի Armenia’s Best Digital Bank for Consumers անվանակարգում
Կոնվերս Բանկը Euromoney հեղինակավոր միջազգային կազմակերպության կողմից արժանացել է Armenia’s Best Digital Bank for Consumers մրցանակին՝ լավագույնը ճանաչվելով հուլիսի 16-ին Լոնդոնում կայացած մրցանակաբաշխության առանցքային անվանակարգերից մեկում:
Մրցանակաբաշխությանը մասնակցել և մրցանակը ստացել է Կոնվերս Բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն, տնօրինության նախագահ Հրանտ Հակոբյանը:
Նա նշել է. «Հեղինակավոր Euromoney-ի մրցանակը և Կոնվերս Բանկի գործունեության բարձր գնահատականը մեր թիմի հետևողական աշխատանքի արդյունքն է։ Կոնվերս Բանկի թվայնացման ռազմավարության առանցքում ոչ թե տեխնոլոգիաներն են, այլ մարդը՝ հաճախորդը։ Մենք հետևողականորեն վերափոխում ենք թե հաճախորդների ֆինանսական փորձառությունը, թե Բանկի ներքին գործընթացները՝ ստեղծելով իրական արժեք ներկայացնող թվային լուծումներ, ծառայությունները դարձնելով ավելի անհատականացված, արագ, պարզ և անվտանգ»:
Կոնվերս Բանկը մրցանակին արժանացել է բանկային ծառայությունների թվայնացման և դրանց մատուցման փորձառության ոլորտում գրանցած հաջողությունների համար:
Թվային փոխակերպման ռազմավարության շրջանակում Հայաստանում առաջին անգամ ներդրվել է անհատականացված փորձառությամբ Converse Mobile-ը, որը հնարավորություն է տալիս ամբողջությամբ թվային հոսքագծով դառնալ Բանկի հաճախորդ, ակտիվացնել և կառավարել C360 ծառայությունների փաթեթները, դիմել վարկավորման, կատարել խնայողություններ, վճարումներ և փոխանցումներ, կցել թվային դրամապանակներ և կատարել QR վճարումներ:
Միաժամանակ, արձանագրվել է, որ այս ամենն իրականացվում է անխափան աշխատանքով և որակյալ փորձառությամբ, որի գնահատականը տրվում է հենց հավելվածի օգտատերերի կողմից՝ CES և CSAT ցուցանիշների հիման վրա:
Հավելվածի զարգացման և նոր լուծումներով հարստացման ճանապարհին Բանկը մշտապես կարևորել է անվտանգության բարձր մակարդակի պահպանումն ու զարգացումը:
Կոնվերս Բանկն առաջինն է Հայաստանում ներդրել Trusted Device գործիքը, ինչպես նաև վարկավորման գործընթացում կենսաչափական նույնականացման մեխանիզմը՝ զեղծարարություններից խուսափելու նպատակով:
Թվային հարթակների զարգացմանը զուգընթաց Բանկը կարևորում է նաև խորհրդատվության և աջակցության կենտրոնների զարգացումը:
2025 թվականի հուլիսին գործարկվել է Հայաստանում առաջին Converse Next մասնաճյուղի կոնցեպտը, որտեղ ֆինանսական խորհրդատվությունն ու ծառայությունների մատուցման թվային փորձառությունը նոր սիներգիա են ստեղծում:
Բանկն ունի նաև 24/7 հասանելիությամբ աշխատող Կոնտակտային կենտրոն, որը հանդիսանում է նաև թվային գործիքների կիրառման հետ կապված հարցերի և խնդիրների արագ կարգավորման աջակցության կենտրոն:
Բանկում ներդրվել է նաև վարկավորման թվայնացված նոր հոսքագիծ, ինչի շնորհիվ զգալիորեն կրճատվել է վարկավորման համար պահանջվող ժամանակը:
Հաճախորդների հետ փոխհարաբերությունները, այդ թվում՝ պայմանագրային գործընթացները, հիմնականում իրականացվում են թվային ձևաչափով:
Բանկում նշում են, որ թվային ծառայությունների և դրանց մատուցման ուղիների զարգացման, ընդլայնման ու նորարարական լուծումների ներդրման աշխատանքները լինելու են շարունակական:

Конверс Банк стал лучшим в номинации Armenia’s Best Digital Bank for Consumers от Euromoney
Конверс Банк стал лауреатом премии Armenia’s Best Digital Bank for Consumers от авторитетной международной организации Euromoney, получив признание в одной из ключевых номинаций на церемонии награждения, прошедшей 16 июля в Лондоне.
На церемонии награждения присутствовал и награду получил генеральный директор Конверс Банка, председатель правления Грант Хачикян.
Он отметил: «Авторитетная премия Euromoney и высокая оценка деятельности Конверс Банка являются результатом последовательной работы нашей команды. В центре стратегии цифровизации Конверс Банка стоит не технология, а человек — клиент. Мы последовательно трансформируем как финансовый опыт клиентов, так и внутренние процессы банка, создавая цифровые решения, которые представляют реальную ценность, делая услуги более персонализированными, быстрыми, простыми и безопасными».
Конверс Банк был удостоен награды за достижения в области цифровизации банковских услуг и их предоставления.
В рамках стратегии цифровой трансформации в Армении впервые была внедрена персонализированная платформа Converse Mobile, которая позволяет полностью цифровым образом стать клиентом банка, активировать и управлять пакетами услуг C360, подавать заявки на кредитование, осуществлять сбережения, платежи и переводы, подключать цифровые кошельки и осуществлять QR-платежи.
При этом отмечается, что все это осуществляется без перебоев и с качественным опытом, который оценивается самими пользователями приложения по показателям CES и CSAT.
На пути развития приложения и обогащения новыми решениями Банк постоянно подчеркивает важность поддержания и развития высокого уровня безопасности:
Конверс Банк первым в Армении внедрил инструмент Trusted Device, а также механизм биометрической идентификации в процессе кредитования для предотвращения мошенничества.
Вместе с развитием цифровых платформ Банк также акцентирует внимание на развитии консультационных и поддерживающих центров как неотъемлемой части современного банковского обслуживания.
В июле 2025 года был запущен концепт первого в Армении отделения Converse Next, где финансовые консультации и цифровой опыт предоставления услуг создают новую синергию между цифровыми платформами и физическими отделениями, позиционируя отделение как центр нетрадиционных финансовых консультаций и менторства в цифровом банкинге.
Банк также имеет контактный центр с круглосуточным доступом, который также является центром быстрого решения вопросов и проблем, связанных с использованием цифровых инструментов.
В банке также внедрена новая цифровая линия кредитования, что значительно сократило время, необходимое для кредитования.
Отношения с клиентами, включая договорные процессы, в основном осуществляются в цифровом формате, а в Converse Next вообще не используется бумажный процесс.
В банке отмечают, что работы по развитию, расширению и внедрению инновационных решений в области цифровых услуг и их предоставления будут продолжаться.