Կոնստիտուցիոնալ դատարանը հաստատեց Հայաստանի խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները
Հայաստանի Կոնստիտուցիոնալ դատարանը հաստատել է 2026 թվականի հունիսի 7-ին անցկացված խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները: Դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը հայտարարել է, որ դատարանի որոշումը վերջնական է և ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից:
Ընտրությունների մասնակցության տոկոսը կազմել է 58.97%:
Ըստ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախնական տվյալների, խորհրդարան են անցել Նիկոլ Փաշինյանի "Քաղաքացիական պայմանագիր" կուսակցությունը, Սամվել Կարապետյանի "Հզոր Հայաստան" բլոկը և երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի "Հայաստան" բլոկը: "Ծաղկող Հայաստան" կուսակցությունը, որը ղեկավարում է Գագիկ Ծառուկյանը, չի անցել խորհրդարան:
Հիշեցնենք, որ 2026 թվականի հունիսի 19-ին 7 քաղաքական ուժեր դիմել էին Կոնստիտուցիոնալ դատարան՝ պահանջելով ճանաչել ընտրությունների արդյունքները անվավեր:

Конституционный суд Армении оставил в силе результаты парламентских выборов в Армении
Конституционный суд Армении оставил в силе результаты парламентских выборов, проведенных 7 июня 2026 года. Председатель Конституционного суда Арман Диланян заявил, что решение суда является окончательным и вступает в силу с момента публикации.
Явка на выборах составила 58,97%.
Согласно предварительным данным Центральной избирательной комиссии, в парламент проходят правящая партия "Гражданский договор" Никола Пашиняна, блок "Сильная Армения" Самвела Карапетяна и блок "Армения" второго президента Роберта Кочаряна. Партия "Процветающая Армения" бизнесмена Гагика Царукяна не прошла в новый парламент.
Напомним, что 19 июня 7 политических сил подали заявления в Конституционный суд с требованием признать результаты выборов недействительными.