ԵՐԵՎԱՆ, 26 հունիսի. /ԱՌԿԱ/. Գրադոստրոյական կոնցեպցիան Կոնդի շրջանի զարգացման վերաբերյալ քննարկվել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ղեկավարությամբ անցկացված խորհրդակցության ընթացքում, հաղորդում է ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայությունը:
Գլխավոր կոմիտեի նախագահ Եգիազար Վարդանյանը նշել է, որ առաջարկվող մոդելը հիմնված է պատմական միջավայրի պահպանման, տնտեսական զարգացման և մշակութային ակտիվացման համադրության վրա:
Պլանավորված աշխատանքները ուղղված կլինեն հուշարձանների և պատմական ժառանգության պահպանմանը, ինժեներական և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների բարելավմանը, շրջանի ներդրումային գրավչության բարձրացմանը և զբոսաշրջության զարգացմանը:
Խորհրդակցության ընթացքում ընդգծվել է, որ Կոնդի վերակառուցման համար անհրաժեշտ են քաղաքաշինական կարգավորումներ, այդ թվում՝ տարածքների ֆունկցիոնալ նշանակության փոփոխություն, ճարտարապետական պահանջների սահմանում, հարկաբաժնի և շինարարական պարամետրերի որոշում, ինչպես նաև պետական ներդրումներ:
Հատկապես խոսքը վերաբերում է հուշարձանների պահպանման և վերականգնման, փողոցային ցանցի, ինժեներական ենթակառուցվածքների և փողոցային լուսավորության արդիականացման, ինչպես նաև շրջանի մուտքերի կազմակերպման մասին:
Խորհրդակցության մասնակիցները քննարկել են նաև համալիր մոտեցումների կիրառումը շրջանի վերականգնման և կառավարման համար:
Փաշինյանը ընդգծել է, որ կոնցեպցիայի հաջող իրականացումը պահանջում է գործողությունների հստակ պլան մշակել քաղաքաշինական, սոցիալական և տնտեսական գործոնները հաշվի առնելով:
2023 թվականի նոյեմբերին հաղորդվել էր, որ Կոնդի վերակառուցման նախագիծը, որը Երևան քաղաքի ամենաընտանի շրջաններից մեկն է, մտել է գործնական փուլ:
2024 թվականի փետրվարին Երևանի քաղաքապետարանում աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ հայտարարվել էր, որ շրջանն ամբողջությամբ կհանձնվի նոր քաղաքաշինական ծրագրի իրականացման համար:
Կոնդը առանձնանում է յուրօրինակ շենքերով, որոնք ներկայացնում են մշակութային-պատմական արժեք:
Նախկինում նաև հաղորդվել էր, որ նախատեսվում է անցկացնել շրջանի շենքերի ամբողջական ինվենտարիզացիա և կարգավորել տների և հողատարածքների սեփականության հարցերը:

ЕРЕВАН, 26 июня. /АРКА/. Градостроительная концепция развития ереванского района Конд обсуждена на совещании под руководством премьер-министра Армении Никола Пашиняна, сообщает пресс-служба правительства РА.
Глава Комитета по градостроительству Егиазар Варданян отметил, что предлагаемая модель основана на сочетании сохранения исторической среды района, экономического развития и культурной активизации.
Планируемые работы будут направлены на сохранение памятников и исторического наследия, улучшение инженерной и транспортной инфраструктуры, повышение инвестиционной привлекательности района и развитие туризма.
На совещании было подчеркнуто, что для реконструкции Конда необходимы градостроительные регуляции, включая изменение функционального назначения территорий, установление архитектурных требований к фасадам, определение этажности и строительных параметров, а также государственные инвестиции.
В частности, речь идет о сохранении и восстановлении памятников, модернизации уличной сети, инженерной инфраструктуры и уличного освещения, а также организации въездов в район.
Участники совещания также обсудили применение комплексных подходов к восстановлению и управлению районом.
Пашинян подчеркнул, что для успешной реализации концепции необходимо разработать четкий план действий с учетом градостроительных, социальных и экономических факторов.
В ноябре 2023 года сообщалось, что проект реконструкции Конда — одного из самых самобытных ереванских кварталов — вступил в практический этап.
В феврале 2024 года на рабочем совещании в мэрии Еревана было заявлено, что квартал будет полностью отчужден для реализации новой градостроительной программы.
Конд выделяется уникальными строениями, представляющими культурно-историческую ценность.
Ранее также сообщалось о планах провести полную инвентаризацию зданий района и урегулировать вопросы собственности домов и земельных участков.