ԵՐԵՎԱՆ, 26 հունիսի. /ԱՌԿԱ/. Գրադոստրոյական կոնցեպցիան Կոնդի շրջանի զարգացման վերաբերյալ քննարկվել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ղեկավարությամբ անցկացված խորհրդակցության ընթացքում, հաղորդում է ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայությունը:
Գլխավոր կոմիտեի նախագահ Եգիազար Վարդանյանը նշել է, որ առաջարկվող մոդելը հիմնված է պատմական միջավայրի պահպանման, տնտեսական զարգացման և մշակութային ակտիվացման համադրության վրա:
Պլանավորված աշխատանքները ուղղված կլինեն հուշարձանների և պատմական ժառանգության պահպանմանը, ինժեներական և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների բարելավմանը, շրջանի ներդրումային գրավչության բարձրացմանը և զբոսաշրջության զարգացմանը:
Խորհրդակցության ընթացքում ընդգծվել է, որ Կոնդի վերակառուցման համար անհրաժեշտ են քաղաքաշինական կարգավորումներ, այդ թվում՝ տարածքների ֆունկցիոնալ նշանակության փոփոխություն, ճարտարապետական պահանջների սահմանում, հարկաբաժնի և շինարարական պարամետրերի որոշում, ինչպես նաև պետական ներդրումներ:
Հատկապես խոսքը վերաբերում է հուշարձանների պահպանման և վերականգնման, փողոցային ցանցի, ինժեներական ենթակառուցվածքների և փողոցային լուսավորության արդիականացման, ինչպես նաև շրջանի մուտքերի կազմակերպման մասին:
Խորհրդակցության մասնակիցները քննարկել են նաև համալիր մոտեցումների կիրառումը շրջանի վերականգնման և կառավարման համար:
Փաշինյանը ընդգծել է, որ կոնցեպցիայի հաջող իրականացումը պահանջում է գործողությունների հստակ պլան մշակել քաղաքաշինական, սոցիալական և տնտեսական գործոնները հաշվի առնելով:
2023 թվականի նոյեմբերին հաղորդվել էր, որ Կոնդի վերակառուցման նախագիծը, որը Երևան քաղաքի ամենաընտանի շրջաններից մեկն է, մտել է գործնական փուլ:
2024 թվականի փետրվարին Երևանի քաղաքապետարանում աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ հայտարարվել էր, որ շրջանն ամբողջությամբ կհանձնվի նոր քաղաքաշինական ծրագրի իրականացման համար:
Կոնդը առանձնանում է յուրօրինակ շենքերով, որոնք ներկայացնում են մշակութային-պատմական արժեք:
Նախկինում նաև հաղորդվել էր, որ նախատեսվում է անցկացնել շրջանի շենքերի ամբողջական ինվենտարիզացիա և կարգավորել տների և հողատարածքների սեփականության հարցերը:

YEREVAN, June 26. /ARKA/. The urban development concept for the Kond district in Yerevan was discussed at a meeting chaired by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, according to the press service of the RA government.
The head of the Urban Development Committee, Egiazary Vardanyan, noted that the proposed model is based on a combination of preserving the historical environment of the area, economic development, and cultural activation.
The planned works will focus on preserving monuments and historical heritage, improving engineering and transport infrastructure, increasing the investment attractiveness of the area, and developing tourism.
It was emphasized at the meeting that urban regulations are necessary for the reconstruction of Kond, including changes in the functional designation of territories, establishing architectural requirements for facades, determining the number of floors and construction parameters, as well as state investments.
In particular, the discussion included the preservation and restoration of monuments, modernization of the street network, engineering infrastructure, and street lighting, as well as organizing entrances to the district.
Participants in the meeting also discussed the application of comprehensive approaches to the restoration and management of the area.
Pashinyan emphasized that the successful implementation of the concept requires a clear action plan that takes into account urban planning, social, and economic factors.
In November 2023, it was reported that the reconstruction project for Kond, one of the most unique districts of Yerevan, had entered the practical phase.
In February 2024, it was announced at a working meeting in the Yerevan mayor's office that the district would be completely alienated for the implementation of the new urban development program.
Kond is distinguished by unique buildings that represent cultural and historical value.
Earlier, there were also reports about plans to conduct a complete inventory of the buildings in the area and to regulate property issues regarding houses and land plots.