2025 թվականին Կոլումբիայի 1P նավթի պաշարները նվազել են գրեթե 1% և կազմել են 2.1 միլիարդ բարել, իսկ 1P բնական գազի պաշարները կրճատվել են 17%՝ հասնելով 1.7 տրիլիոն խորանարդ ոտնաչափի:
Նավթի արտադրությունը 2026 թվականի ապրիլին հասել է 724,910 բարելի օրական, ինչը վերջին տարիների ամենացածր ցուցանիշն է: Նավթի արդյունաբերության անկումը պայմանավորված է ներքին գազի արտադրության նվազմամբ և սպասվող Էլ Նինյոյի չորացման ազդեցությամբ:
Այս իրավիճակը Կոլումբիային ստիպում է ավելի շատ ներմուծել LNG, ինչը ավելացնում է էներգետիկ անապահովությունը:
Կոլումբիայի նավթի արդյունաբերությունը վերջին մեկ տասնամյակում գտնվում է «մահվան շրջան»՝ կապված նավթի գների անկման, աշխարհաքաղաքական ռիսկերի աճի և նախագահ Գուստավո Պետրոյի կողմից իրականացվող հակա-նավթային բարեփոխումների հետ:
2025 թվականի զեկույցում նշվում է, որ նավթի 1P պաշարները կազմել են 2.1 միլիարդ բարել, ինչը 1%-ով նվազել է նախորդ տարում:

Нефтяные и газовые резервы Колумбии продолжают сокращаться
В 2025 году 1P нефтяные запасы Колумбии снизились почти на 1% до 2,1 миллиарда баррелей, а 1P газовые запасы упали на 17% до 1,7 триллиона кубических футов:
Нефтяное производство в апреле 2026 года составило 724 910 баррелей в день, что является самым низким показателем за последние годы. Падение внутреннего производства газа и ожидаемая засуха Эль-Ниньо заставляют Колумбию увеличивать импорт LNG, что приводит к энергетической незащищенности:
Нефтяная промышленность Колумбии за последнее десятилетие оказалась в «смертельном круге» из-за падения цен на нефть, роста геополитических рисков и антипетролеумных реформ президента Густаво Петра:
В отчете за 2025 год сообщается, что 1P нефтяные запасы составили 2,1 миллиарда баррелей, что на 1% меньше по сравнению с предыдущим годом: