Քննարկվել են ՀՀ-ում բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացման հեռանկարները
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը հուլիսի 3-ին այցելել է Align Technology Armenia ընկերություն։ Նախարարին ուղեկցել է ընկերության տնօրեն Նատալյա Սուվորովան, որը ներկայացրել է ընկերության հայաստանյան գրասենյակի գործունեությունը, իրականացվող նախագծերը, ինչպես նաև թիմի ներգրավվածությունը Align Technology-ի գլոբալ տեխնոլոգիական լուծումների մշակման գործընթացում։
Շրջայցի ընթացքում նախարար Մխիթար Հայրապետյանը ծանոթացել է ընկերության աշխատանքային միջավայրին, ծրագրային ապահովման մշակման և ճարտարագիտական լուծումների ստեղծման գործընթացներին, թվային ատամնաբուժության ոլորտում իրականացվող նորարարական նախագծերին, ինչպես նաև հայաստանյան մասնագետների մասնակցությամբ մշակվող բարձր տեխնոլոգիական արտադրանքին։
Այցի շրջանակում քննարկվել են Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացման հեռանկարները, միջազգային տեխնոլոգիական ընկերությունների համար Հայաստանի գրավչության բարձրացմանը, կրթություն-մասնավոր հատված համագործակցության ընդլայնմանը և բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների ներուժի շարունակական զարգացմանն առնչվող հարցեր։
Նախարար Մխիթար Հայրապետյանն անդրադարձել է տեխնոլոգիական ոլորտի ռազմավարական առաջնահերթություններին՝ ընդգծելով Կառավարության նպատակը՝ դիրքավորել Հայաստանը որպես Դիփթեք (Deep-Tech) խաչմերուկ և տարածաշրջանային գիտահետազոտական (R&D) կենտրոն։ Այդ համատեքստում քննարկվել են ընկերության R&D ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները՝ հարկային արտոնությունների շրջանակում, տաղանդների ներգրավմանն ուղղված նախաձեռնությունները, տեխնոլոգիական արդի միտումները և պետական աջակցության ծրագրերը։
Նախարարը կարևորել է նաև Հայաստանում միջազգային առաջատար տեխնոլոգիական ընկերությունների գործունեության ընդլայնումը՝ նշելով, որ այն ոչ միայն խթանում է բարձր ավելացված արժեք ստեղծող աշխատատեղերի ձևավորումը, տեղական մասնագետների մասնագիտական ներուժի զարգացումն ու նոր գիտելիքի և միջազգային փորձի փոխանցումը, այլև նպաստում է Հայաստանի դիրքավորմանը՝ որպես տարածաշրջանային բարձր տեխնոլոգիական և գիտահետազոտական կենտրոն։
Align Technology-ն բժշկական տեխնոլոգիաների ոլորտի համաշխարհային առաջատար ընկերություն է, որը գործում է ԱՄՆ-ում և ունի շուրջ 20,000 աշխատակից: Հայաստանում ընկերությունը գործում է 2022 թվականից՝ իրականացնելով ծրագրային ապահովման, ճարտարագիտական և թվային մոդելավորման լուծումների մշակում։ Ընկերությունն ունի շուրջ 350 աշխատակից և ներառված է ՀՀ 1000 խոշոր հարկատուների ցանկում։ 2022–2025 թվականներին ընկերությունն օգտվել է ՀՀ կառավարության բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի պետական աջակցության ծրագրից՝ ստանալով 2.6 մլրդ դրամի ֆինանսական աջակցություն։

Министр высоких технологий Армении Мхитар Айрапетян 3 июля посетил компанию Align Technology Armenia. Министра сопровождала директор компании Наталья Суворова, которая представила деятельность армянского офиса компании, реализуемые проекты, а также участие команды в процессе разработки глобальных технологических решений Align Technology.
Во время экскурсии министр Мхитар Айрапетян ознакомился с рабочей средой компании, процессами разработки программного обеспечения и создания инженерных решений, инновационными проектами в области цифровой стоматологии, а также высокотехнологичной продукцией, разрабатываемой с участием армянских специалистов.
В рамках визита обсуждались перспективы развития высоких технологий в Армении, вопросы повышения привлекательности Армении для международных технологических компаний, расширения сотрудничества между образованием и частным сектором, а также продолжения развития потенциала высококвалифицированных специалистов.
Министр Мхитар Айрапетян также затронул стратегические приоритеты технологической сферы, подчеркнув цель правительства — позиционировать Армению как узел Deep-Tech и региональный центр научных исследований (R&D). В этом контексте обсуждались возможности реализации программ R&D компании в рамках налоговых льгот, инициативы по привлечению талантов, современные технологические тренды и программы государственной поддержки.
Министр также подчеркнул важность расширения деятельности международных ведущих технологических компаний в Армении, отметив, что это не только способствует созданию рабочих мест с высокой добавленной стоимостью, развитию профессионального потенциала местных специалистов и передаче новых знаний и международного опыта, но и содействует позиционированию Армении как регионального центра высоких технологий и научных исследований.
Align Technology — мировой лидер в области медицинских технологий, работающий в США и имеющий около 20 000 сотрудников. В Армении компания работает с 2022 года, разрабатывая решения в области программного обеспечения, инженерии и цифрового моделирования. Компания имеет около 350 сотрудников и входит в список 1000 крупнейших налогоплательщиков Армении. С 2022 по 2025 годы компания воспользовалась государственной программой поддержки высоких технологий Армении, получив финансовую помощь в размере 2.6 миллиарда драмов.