Օմանի Սուլթանության KV Group ընկերության պատվիրակությունն այցելել է Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմին՝ ոլորտի մասնագետների հետ քննարկելու Հայաստանի Հանրապետությունից Օմանի Սուլթանություն հայկական թարմ պտուղ-բանջարեղենի արտահանման ընթացակարգերը։
Տեսչական մարմնի ղեկավարի տեղակալ Գրիգոր Մկրտչյանը, հյուրերի հետ քննարկելով ցամաքային ճանապարհով սեզոնային հայկական պտուղ-բանջարեղենի՝ դեղձի, ծիրանի, լոլիկի արտահանման պահանջները և այլ երկրներ պտուղ-բանջարեղենի արտահանման բարեհաջող փորձը, ներկայացրել է համապարփակ տեղեկատվություն տեսչական մարմնին ենթակա Հանրապետական անասնաբուժասանիտարական և բուսասանիտարական լաբորատոր ծառայությունների կենտրոնի (ՀԱԲԼԾԿ ՊՈԱԿ) կարողությունների մասին, որի հետազոտությունների արդյունքները հնարավորություն են տալիս Հայաստանի Հանրապետությունից բարեհաջող արտահանել ներմուծող երկրի (օրինակ՝ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների) շուկայի պահանջներին համապատասխանող բուսասանիտարական ենթահսկման ապրանքատեսակի:
Կողմերը պայմանավորվել են ձեռնարկել գործուն քայլեր Հայաստանի և Օմանի միջև առևտրատնտեսական համագործակցության շրջանակներում հայկական պտուղ-բանջարեղենը Օմանի շուկա արտահանելու հնարավորությունները զարգացնելու համար:

Обсуждены возможности экспорта армянских фруктов и овощей из Армении в Оман
Делегация компании KV Group из Оманского Султаната посетила Инспекцию по безопасности пищевых продуктов для обсуждения процедур экспорта армянских свежих фруктов и овощей из Республики Армения в Оманский Султанат.
Заместитель руководителя инспекции Григор Мкртчян, обсуждая требования к экспорту сезонных армянских фруктов и овощей, таких как персики, абрикосы и помидоры, а также успешный опыт экспорта фруктов и овощей в другие страны, представил полную информацию о возможностях Республиканского центра ветеринарной и фитосанитарной лабораторной службы (РЦВФЛС), результаты исследований которого позволяют успешно экспортировать фитосанитарные товары, соответствующие требованиям рынка импортирующей страны (например, Объединенных Арабских Эмиратов).
Стороны договорились предпринять эффективные шаги для развития возможностей экспорта армянских фруктов и овощей на рынок Омана в рамках торгово-экономического сотрудничества между Арменией и Оманом.