Կարգավիճակ նավի վրա հարձակման մասին Կարմիր ծովում
Կարմիր ծովում գտնվող մի cargo նավ հաղորդել է հարձակման ենթարկվելու մասին, հայտարարել է Միացյալ Թագավորության Մարզական առևտրի գործողությունների կենտրոնը:
Միջադեպը տեղի է ունեցել Յեմենի Ալ Հուդեյդա նավահանգստից 30 ծովային մղոն (56 կմ) հարավ-արևմուտք:
«Մի cargo նավ է ազդանշան տվել, որ հարձակման է ենթարկվել անհայտ հարձակումներից», - նշել է UKMTO-ն, ավելացնելով, որ իշխանությունները հետաքննում են միջադեպը:
Նրանք կոչ են անում նավերին «փոխադրել զգուշությամբ»:
Իրանին աջակցող Հութի ապստամբները Յեմենում 2023-2025 թվականներին հարձակվել են առևտրային նավերի վրա Կարմիր ծովում՝ ի պատասխան Իսրայելի պատերազմի Գազայի հատվածում, սակայն հիմնականում դուրս են մնացել ԱՄՆ-Իրան պատերազմի:
Հորմուզի նեղուցը, որը գտնվում է Իրանի և Օման միջև, աշխարհի ամենակարևոր նեղուցներից մեկն է էներգիայի առաքման համար Մերձավոր Արևելքից, իսկ Բաբ էլ-Մանդեբի նեղուցը, որը միացնում է Կարմիր ծովը Ադենի ծոցին և Արաբական ծովին, ևս մեկ կարևոր անցման ուղի է:
Այն կարևոր դեր է խաղացել նավթի շուկայում, քանի որ Հորմուզի նեղուցում արտահանումները նվազել են Իրանի հարձակումների հետևանքով:
Սաուդյան Արաբիան մեծացրել է նավթի հոսքերը իր Արևելք-Արևմուտք խողովակաշարով, redirecting միլիոնավոր բարելներ օրական դեպի Կարմիր ծով:
ԱՄՆ-ն և Իրանը հունիսի 17-ին ստորագրել են համաձայնագիր, որպեսզի վերջ դնեն պատերազմի և վերաբացեն Հորմուզի նեղուցը:

A cargo vessel in the Red Sea has reported coming under attack, the United Kingdom Maritime Trade Operations Centre stated.
The incident reportedly occurred 30 nautical miles (56 km) southwest of the port city of Al Hudaydah in Yemen.
"A cargo vessel has triggered a distress alert stating that they are under attack by unknown assailants," the UKMTO said in a post on X, adding that authorities are investigating the incident.
It urged vessels to "transit with caution".
Iran-backed Houthi rebels in Yemen attacked commercial ships in the Red Sea from 2023 through 2025 in retaliation for Israel's war in Gaza but have largely stayed out of the U.S.-Iran war.
While the Strait of Hormuz between Iran and Oman is one of the world's most important choke points for energy shipments from the Middle East, the Bab el-Mandeb Strait which connects the Red Sea to the Gulf of Aden and the Arabian Sea, is another key transit route.
It has acted as a crucial relief valve for the oil market as exports through the Strait of Hormuz plunged due to Iranian attacks on tanker and cargo ships after the U.S. and Israel began attacks on Iran in February.
Saudi Arabia surged oil flows through its East-West Pipeline after Hormuz closed, redirecting millions of barrels per day to the Red Sea.
The U.S. and Iran signed a memorandum of understanding on June 17 to end nearly four months of war and reopen the Strait of Hormuz.