Կարգավիճակ նավի վրա հարձակման մասին Կարմիր ծովում
Կարմիր ծովում գտնվող մի cargo նավ հաղորդել է հարձակման ենթարկվելու մասին, հայտարարել է Միացյալ Թագավորության Մարզական առևտրի գործողությունների կենտրոնը:
Միջադեպը տեղի է ունեցել Յեմենի Ալ Հուդեյդա նավահանգստից 30 ծովային մղոն (56 կմ) հարավ-արևմուտք:
«Մի cargo նավ է ազդանշան տվել, որ հարձակման է ենթարկվել անհայտ հարձակումներից», - նշել է UKMTO-ն, ավելացնելով, որ իշխանությունները հետաքննում են միջադեպը:
Նրանք կոչ են անում նավերին «փոխադրել զգուշությամբ»:
Իրանին աջակցող Հութի ապստամբները Յեմենում 2023-2025 թվականներին հարձակվել են առևտրային նավերի վրա Կարմիր ծովում՝ ի պատասխան Իսրայելի պատերազմի Գազայի հատվածում, սակայն հիմնականում դուրս են մնացել ԱՄՆ-Իրան պատերազմի:
Հորմուզի նեղուցը, որը գտնվում է Իրանի և Օման միջև, աշխարհի ամենակարևոր նեղուցներից մեկն է էներգիայի առաքման համար Մերձավոր Արևելքից, իսկ Բաբ էլ-Մանդեբի նեղուցը, որը միացնում է Կարմիր ծովը Ադենի ծոցին և Արաբական ծովին, ևս մեկ կարևոր անցման ուղի է:
Այն կարևոր դեր է խաղացել նավթի շուկայում, քանի որ Հորմուզի նեղուցում արտահանումները նվազել են Իրանի հարձակումների հետևանքով:
Սաուդյան Արաբիան մեծացրել է նավթի հոսքերը իր Արևելք-Արևմուտք խողովակաշարով, redirecting միլիոնավոր բարելներ օրական դեպի Կարմիր ծով:
ԱՄՆ-ն և Իրանը հունիսի 17-ին ստորագրել են համաձայնագիր, որպեսզի վերջ դնեն պատերազմի և վերաբացեն Հորմուզի նեղուցը:

Нападение на грузовое судно в Красном море
Грузовое судно в Красном море сообщило о нападении, заявил Центр операций морской торговли Великобритании.
Инцидент произошел в 30 морских милях (56 км) к юго-западу от порта Аль-Худейда в Йемене.
«Грузовое судно подало сигнал бедствия, сообщив, что на него напали неизвестные», - говорится в сообщении UKMTO, добавляя, что власти расследуют инцидент.
Они призвали суда «передвигаться с осторожностью».
Поддерживаемые Ираном повстанцы Хути в Йемене атаковали коммерческие суда в Красном море с 2023 по 2025 год в ответ на войну Израиля в Газе, но в основном избегали войны между США и Ираном.
В то время как Ормузский пролив между Ираном и Оманом является одним из самых важных узких мест для энергетических грузов из Ближнего Востока, пролив Баб-эль-Мандеб, соединяющий Красное море с Аденским заливом и Аравийским морем, является еще одним ключевым транспортным маршрутом.
Он сыграл важную роль на нефтяном рынке, так как экспорт через Ормузский пролив упал из-за атак Ирана на танкеры и грузовые суда после начала атак США и Израиля на Иран в феврале.
Саудовская Аравия увеличила потоки нефти через свой Восточно-Западный трубопровод после закрытия Ормуза, перенаправляя миллионы баррелей в день в Красное море.
США и Иран подписали меморандум о взаимопонимании 17 июня, чтобы положить конец почти четырехмесячной войне и вновь открыть Ормузский пролив.