Քարապետյանի դատավորն հերքեց Պաշինյանից հրահանգներ ստանալու փաստը
Քարապետյանի դատավոր Վահե Դոլմազյանը, ով ղեկավարում է միլիարդատեր Սամվել Քարապետյանի դատավարությունը, ուրբաթ օրը պնդեց, որ չի գործում վարչապետ Նիկոլ Պաշինյանի հրահանգներով:
Դոլմազյանը նաև նշեց, որ չի ցանկանում ենթարկվել Պաշինյանի խոստումներին Քարապետյանին և երկու այլ ընդդիմադիր ուժերի առաջնորդներին բանտ ուղարկելու վերաբերյալ, որոնք մարտահրավեր են նետել ruling Civil Contract կուսակցությանը հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրություններում: Դոլմազյանը նվազեցրեց նման հայտարարությունները, որոնք Պաշինյանի քննադատները համարում են ապօրինի:
"Երկրի ղեկավարը կարող է տարբեր քաղաքական հայտարարություններ անել տարբեր պայմաններում," - ասաց նախկին դատախազը լրագրողներին: "Նա հրահանգներ չի տալիս:"
Քարապետյանը ձերբակալվել է անցած տարվա հունիսին, երբ նա դատապարտել է Պաշինյանի փորձերը՝ հեռացնել Հայ Առաքելական եկեղեցու բարձրագույն հոգևորականներին և խոստացել պաշտպանել այն "մեր ձևով:" Պաշինյանը պատասխանեց, խոստանալով "անհետացնել" նրան:
Քարապետյանին սկզբում մեղադրանք էր առաջադրվել կառավարության բռնի տապալման կոչ անելու համար: Իրեն մեղադրել են նաև հարկերից խուսափելու, խարդախության և փողերի լվացման մեջ, երբ նա հայտարարեց, որ մտադիր է մարտահրավեր նետել Պաշինյանին հունիսի 2026-ի ընտրություններում: Ռուս-հայ tycoon-ը, ով բոլոր մեղադրանքները հերքում է, տեղափոխվել է տնային կալանքի, նախքան ապրիլին դատավարության մեկնարկը:
Դատավարության սկզբում Դոլմազյանը հրաժարվել է ազատ արձակել Քարապետյանին դատավճռի սպասման ընթացքում: Նա այդպիսով խոչընդոտեց tycoon-ին իր "Հզոր Հայաստան" դաշինքի ընտրական քարոզարշավի հանրահավաքներին ֆիզիկապես մասնակցելուց: Քարապետյանի քաղաքական դաշնակիցներն ու մյուս ընդդիմադիր գործիչները պնդում են, որ Դոլմազյանը երկարացրել է նրա տնային կալանքը՝ ruling կուսակցության ընտրական շանսերը բարձրացնելու նպատակով:
Պաշինյանը բազմիցս խոստացել է, որ Քարապետյանին և մյուս երկու ընդդիմադիր առաջնորդներին, նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին և գործարար Գագիկ Ծառուկյանին, կրկին բանտ կուղարկի: Նա պնդում է, որ դրա համար ժողովրդական մանդատ է ստացել: Պաշինյանի կուսակցությունը հունիսի 7-ի ընտրություններում 49.8 տոկոս ձայն է հավաքել, ըստ պաշտոնական ընտրական արդյունքների, որոնք հայ ընդդիմությունը համարում է կեղծ:
Օրենսդրական մարմինները նոր քրեական մեղադրանքներ են առաջադրել Քոչարյանի և Ծառուկյանի դեմ ընտրություններից անմիջապես հետո: Այս երկու անձանց մինչ այժմ չեն ձերբակալել, հակառակ այն բանի, որ վերջին ամիսներին հարյուրավոր այլ ընդդիմադիր անդամներ և աջակիցներ ձերբակալվել են: Որոշ տասնյակներ, այդ թվում՝ մի շարք prominents ընդդիմադիր գործիչներ, մնում են կալանքի տակ, ինչի պատճառը նրանք համարում են քաղաքական մոտիվացիայով մեղադրանքներ:
Չնայած դատավորների կողմից հիմնականում հաստատված ձերբակալությունների ալիքին, Պաշինյանը կրկին քննադատել է հայկական դատարանները:

Судья по делу Карапетяна опроверг обвинения в получении указаний от Пашиняна
Судья Вахе Долмазян, который ведет дело миллиардера Самвела Карапетяна, настаивал в пятницу на том, что он не действует по указаниям премьер-министра Николы Пашиняна.
Долмазян также заявил, что не будет подвержен влиянию обещаний Пашиняна отправить Карапетяна и лидеров двух других основных оппозиционных сил, которые бросили вызов правящей партии Гражданский Договор на парламентских выборах 7 июня, в тюрьму. Долмазян приуменьшил такие заявления, которые критики Пашиняна осудили как незаконные.
«Лидер страны может делать различные политические заявления в зависимости от обстоятельств», - сказал бывший прокурор журналистам. «Он не дает указаний».
Карапетян был арестован в июне прошлого года через несколько часов после того, как осудил попытки Пашиняна свергнуть высшее духовенство Армянской Апостольской Церкви и поклялся защищать его «по-своему». Пашинян ответил, пообещав «деактивировать» его.
Карапетян первоначально был обвинен в призывах к насильственному свержению правительства. Правоохранительные органы также предъявили ему обвинения в уклонении от уплаты налогов, мошенничестве и отмывании денег в июле после того, как он объявил о планах бросить вызов Пашиняну на выборах в июне 2026 года. Русско-армянский магнат, который решительно отрицает все обвинения, был переведен под домашний арест перед началом судебного разбирательства в апреле.
В начале процесса Долмазян отказался освободить Карапетяна в ожидании вердикта по делу. Таким образом, он помешал магнату физически присутствовать на митингах своей избирательной кампании альянса «Сильная Армения». Политические союзники Карапетяна и другие оппозиционные фигуры утверждали, что Долмазян продлил его домашний арест, чтобы повысить шансы правящей партии на выборах.
Пашинян неоднократно клялся отправить Карапетяна и двух других ведущих оппозиционных лидеров, бывшего президента Роберта Кочаряна и бизнесмена Гагика Царукяна, обратно в тюрьму. Он утверждает, что получил народный мандат для этого. Партия Пашиняна набрала 49,8 процента голосов на выборах 7 июня, согласно официальным результатам выборов, которые армянская оппозиция отвергла как фальсифицированные.
Правоохранительные органы выдвинули новые уголовные обвинения против Кочаряна и Царукяна сразу после выборов. Ни один из них до сих пор не был арестован, в отличие от сотен других членов оппозиции и сторонников, задержанных в последние месяцы. Несколько десятков из них, в том числе ряд видных оппозиционных деятелей, остаются под арестом по обвинениям, которые они называют политически мотивированными.
Несмотря на волну арестов, в основном санкционированных судьями, Пашинян снова раскритиковал армянские суды в четверг.