Քարապետյանի դատավորն հերքեց Պաշինյանից հրահանգներ ստանալու փաստը
Քարապետյանի դատավոր Վահե Դոլմազյանը, ով ղեկավարում է միլիարդատեր Սամվել Քարապետյանի դատավարությունը, ուրբաթ օրը պնդեց, որ չի գործում վարչապետ Նիկոլ Պաշինյանի հրահանգներով:
Դոլմազյանը նաև նշեց, որ չի ցանկանում ենթարկվել Պաշինյանի խոստումներին Քարապետյանին և երկու այլ ընդդիմադիր ուժերի առաջնորդներին բանտ ուղարկելու վերաբերյալ, որոնք մարտահրավեր են նետել ruling Civil Contract կուսակցությանը հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրություններում: Դոլմազյանը նվազեցրեց նման հայտարարությունները, որոնք Պաշինյանի քննադատները համարում են ապօրինի:
"Երկրի ղեկավարը կարող է տարբեր քաղաքական հայտարարություններ անել տարբեր պայմաններում," - ասաց նախկին դատախազը լրագրողներին: "Նա հրահանգներ չի տալիս:"
Քարապետյանը ձերբակալվել է անցած տարվա հունիսին, երբ նա դատապարտել է Պաշինյանի փորձերը՝ հեռացնել Հայ Առաքելական եկեղեցու բարձրագույն հոգևորականներին և խոստացել պաշտպանել այն "մեր ձևով:" Պաշինյանը պատասխանեց, խոստանալով "անհետացնել" նրան:
Քարապետյանին սկզբում մեղադրանք էր առաջադրվել կառավարության բռնի տապալման կոչ անելու համար: Իրեն մեղադրել են նաև հարկերից խուսափելու, խարդախության և փողերի լվացման մեջ, երբ նա հայտարարեց, որ մտադիր է մարտահրավեր նետել Պաշինյանին հունիսի 2026-ի ընտրություններում: Ռուս-հայ tycoon-ը, ով բոլոր մեղադրանքները հերքում է, տեղափոխվել է տնային կալանքի, նախքան ապրիլին դատավարության մեկնարկը:
Դատավարության սկզբում Դոլմազյանը հրաժարվել է ազատ արձակել Քարապետյանին դատավճռի սպասման ընթացքում: Նա այդպիսով խոչընդոտեց tycoon-ին իր "Հզոր Հայաստան" դաշինքի ընտրական քարոզարշավի հանրահավաքներին ֆիզիկապես մասնակցելուց: Քարապետյանի քաղաքական դաշնակիցներն ու մյուս ընդդիմադիր գործիչները պնդում են, որ Դոլմազյանը երկարացրել է նրա տնային կալանքը՝ ruling կուսակցության ընտրական շանսերը բարձրացնելու նպատակով:
Պաշինյանը բազմիցս խոստացել է, որ Քարապետյանին և մյուս երկու ընդդիմադիր առաջնորդներին, նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին և գործարար Գագիկ Ծառուկյանին, կրկին բանտ կուղարկի: Նա պնդում է, որ դրա համար ժողովրդական մանդատ է ստացել: Պաշինյանի կուսակցությունը հունիսի 7-ի ընտրություններում 49.8 տոկոս ձայն է հավաքել, ըստ պաշտոնական ընտրական արդյունքների, որոնք հայ ընդդիմությունը համարում է կեղծ:
Օրենսդրական մարմինները նոր քրեական մեղադրանքներ են առաջադրել Քոչարյանի և Ծառուկյանի դեմ ընտրություններից անմիջապես հետո: Այս երկու անձանց մինչ այժմ չեն ձերբակալել, հակառակ այն բանի, որ վերջին ամիսներին հարյուրավոր այլ ընդդիմադիր անդամներ և աջակիցներ ձերբակալվել են: Որոշ տասնյակներ, այդ թվում՝ մի շարք prominents ընդդիմադիր գործիչներ, մնում են կալանքի տակ, ինչի պատճառը նրանք համարում են քաղաքական մոտիվացիայով մեղադրանքներ:
Չնայած դատավորների կողմից հիմնականում հաստատված ձերբակալությունների ալիքին, Պաշինյանը կրկին քննադատել է հայկական դատարանները:

News | 2026/07/04 15:03
The judge presiding over the trial of Samvel Karapetian, a billionaire businessman leading Armenia’s largest opposition group, insisted on Friday that he is not acting on Prime Minister Nikol Pashinian’s orders.
Vahe Dolmazian also said that he will not be influenced by Pashinian’s pledges to imprison Karapetian as well as the leaders of two other major opposition forces that challenged the ruling Civil Contract party in the June 7 parliamentary elections. Dolmazian downplayed such statements denounced by Pashinian’s critics as illegal.
“The leader of the country may make different political statements due to different circumstances,” the former prosecutor told journalists. “He does not give instructions.”
Karapetian was arrested in June last year hours after condemning Pashinian’s attempts to depose the top clergy of the Armenian Apostolic Church and vowing to defend it “in our way.” Pashinian responded by pledging to “deactivate” him.
Karapetian was initially accused of calling for a violent overthrow of the government. Law-enforcement authorities also charged him with tax evasion, fraud and money laundering in July after he announced plans to challenge Pashinian in the June 2026 elections. The Russian-Armenian tycoon, who strongly denies all charges, was moved to house arrest before going on trial in April.
At the start of the trial, Dolmazian refused to free Karapetian pending a verdict in the case. He thus prevented the tycoon from physically attending his Strong Armenia alliance’s election campaign rallies. Karapetian’s political allies and other opposition figures claimed that Dolmazian extended his house arrest in order to boost the ruling party’s electoral chances.
Pashinian has repeatedly vowed to send Karapetian and the two other top opposition leaders, former President Robert Kocharian and businessman Gagik Tsarukian, back to prison. He claims to have won a popular mandate for doing that. Pashinian’s party polled 49.8 percent of the vote on June 7, according to the official election results rejected by the Armenian opposition as fraudulent.
Law-enforcement authorities brought fresh criminal charges against Kocharian and Tsarukian in the immediate aftermath of the polls. Neither man has been arrested so far, unlike hundreds of other opposition members and supporters detained in recent months. Several dozen of them, including a number of prominent opposition figures, remain under arrest on what they call politically motivated charges.
Despite the wave of arrests mostly sanctioned by judges, Pashinian again lambasted Armenian courts on Thursday.