Քաջարանի թունելի շինարարության մեկնարկ
Հայաստանի տարածքային կառավարման նախարար Դավիթ Խուդաթյանն այսօր Իրանի փոխնախագահ Համիդ Փուրմոհամադիի, Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի հետ Սյունիքում մասնակցել է Քաջարանի 7.2 կմ երկարությամբ թունելի շինարարության մեկնարկի միջոցառմանը:
«Ճանապարհային դեպարտամենտ» հիմնադրամի ու «Թունել Սադ Արիանա» և «Աբատ Ռահան Պարս Ինթերնեյշնլ Գրուպ» համատեղ ձեռնարկության միջև կնքվել է Հյուսիս-հարավի Քաջարանի թունելի՝ 7.2կմ երկարությամբ, շինարարության պայմանագիրը:
Իրանի փոխնախագահ Սեյեդ Համիդ Փուրմոհամմադիի գլխավորած պատվիրակությանը ընդունել է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
Հանդիպման ընթացքում Գրիգորյանն ու Փուրմոհամմադին քննարկել են սահմանային անցակետի արդիականացման և սահմանահատման թողունակության բարձրացման վերաբերյալ հարցերը:
Նրանք անդրադարձել են նաև տրանսպորտի, էներգետիկայի, առևտրատնտեսական հարաբերությունների և այլ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության ընթացքին:
Մհեր Գրիգորյանը Կառավարության անունից վերահաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունը էլ ավելի զարգացնելու Իրանի հետ բարեկամական հարաբերությունները:
ՀՀ փոխվարչապետը և Իրանի փոխնախագահը ընդգծել են միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեության կարևորությունը և պայմանավորվել են շարունակել քննարկումները այդ ձևաչափով:

Министр территориального управления Армении Давид Худатян сегодня вместе с вице-президентом Ирана Хамидом Пурмохаммади и вице-премьером Армении Мгером Григоряном принял участие в церемонии начала строительства 7,2 км туннеля Каджаран в Сюникской области:
Контракт на строительство туннеля Каджаран длиной 7,2 км на Север-Юг был подписан между фондом «Дорожный департамент» и совместным предприятием «Туннель Сад Ариана» и «Абад Рахан Пардс Интернэшнл Групп».
Ранее делегацию во главе с вице-президентом Ирана принял вице-премьер Мгер Григорян:
Во время встречи Григорян и Пурмохаммади обсудили вопросы модернизации пограничных пунктов и увеличения пропускной способности границ:
Они также обсудили ход сотрудничества в сферах транспорта, энергетики, торговли и других взаимных интересов:
Григорян от имени правительства подтвердил готовность Армении развивать дружеские отношения с Ираном:
Вице-премьер Армении и вице-президент Ирана подчеркнули важность деятельности межправительственной комиссии и договорились продолжить обсуждения в этом формате: