Քաջարանի թունելի կառուցման ծրագիրը մեկնարկել է
Այսօր տեղի է ունեցել Քաջարանի թունելի շինարարության մեկնարկի պաշտոնական արարողությունը, որին մասնակցել են ԻԻՀ նախագահի տեղակալ Սեյեդ Համիդ Փուրմոհամադիին, ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, ՀՀ ՏԿԵ նախարար Դավիթ Խուդաթյանը, դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ, ԱԺ պատգամավորներ և այլ հյուրեր:
Հյուրերը նախ շրջայց են կատարել Քաջարան-Ագարակ 32 կմ ճանապարհահատվածի արդեն իսկ փորված երկու թունելներում, ծանոթացել կատարված հսկայածավալ աշխատանքին:
Շրջայցից հետո տեղի է ունեցել Քաջարանի թունելի կառուցման պայմանագրի ստորագրման հանդիսավոր արարողությունը:
Քաջարանի թունելի կառուցումը Հյուսիս-հարավ ավտոմայրուղու փուլերից մեկն է, որը հնարավորություն կտա ամբողջությամբ գործարկել Հյուսիս-հարավի առաջնահերթ համարվող հարավային հատվածի մեծ մասը:
Քաջարանի թունելի կառուցմամբ ներկայում գործող երթուղին կկրճատվի մոտ 14 կմ-ով, տրանսպորտային միջոցների միջին արագությունը 50 կմ/ժ-ից կհասնի 80 կմ/ժ-ի, մոտ 40 րոպեով կկրճատվի երթևեկության ժամանակը:
Թունելի միջոցով կշրջանցվի ծովի մակերևույթից 2535 մ բարձրության վրա գտնվող Մեղրու լեռնանցքը, ինչը զգալիորեն կբարձրացնի ճանապարհային անվտանգության մակարդակը:
Քաջարանի թունելի կառուցման ծրագիրը ֆինանսավորվում է Կայունացման և զարգացման եվրասիական հիմնադրամի կողմից հատկացված 200 միլիոն ԱՄՆ դոլար վարկային միջոցներով և շուրջ 195 միլիոն ԱՄՆ դոլար Հայաստանի Հանրապետության համաֆինանսավորմամբ:

Construction of the Kajaran Tunnel has begun
Today, the official ceremony for the start of the construction of the Kajaran Tunnel took place, attended by Iran's Vice President Seyyed Hamid Pourmohammadi, Armenia's Deputy Prime Minister Mher Grigoryan, Armenia's Minister of Territorial Administration and Infrastructure David Khudatyan, representatives of the diplomatic corps, members of the National Assembly, and other guests:
The guests first toured the two already excavated tunnels on the 32 km section of the Kajaran-Agarak road, familiarizing themselves with the extensive work done:
After the tour, a ceremonial signing of the contract for the construction of the Kajaran Tunnel took place:
The construction of the Kajaran Tunnel is part of the North-South highway, which will allow the full operation of a significant part of the southern segment considered a priority:
The construction of the Kajaran Tunnel will shorten the existing route by approximately 14 km, increase the average speed of vehicles from 50 km/h to 80 km/h, and reduce travel time by about 40 minutes:
The tunnel will bypass the Meghri pass, located at an altitude of 2535 m above sea level, significantly enhancing road safety:
The Kajaran Tunnel construction project is financed by a $200 million loan from the Eurasian Stabilization and Development Fund and approximately $195 million in co-financing from the Government of Armenia: