Քաջարանի թունելի կառուցման ծրագիրը մեկնարկել է
Այսօր տեղի է ունեցել Քաջարանի թունելի շինարարության մեկնարկի պաշտոնական արարողությունը, որին մասնակցել են ԻԻՀ նախագահի տեղակալ Սեյեդ Համիդ Փուրմոհամադիին, ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, ՀՀ ՏԿԵ նախարար Դավիթ Խուդաթյանը, դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ, ԱԺ պատգամավորներ և այլ հյուրեր:
Հյուրերը նախ շրջայց են կատարել Քաջարան-Ագարակ 32 կմ ճանապարհահատվածի արդեն իսկ փորված երկու թունելներում, ծանոթացել կատարված հսկայածավալ աշխատանքին:
Շրջայցից հետո տեղի է ունեցել Քաջարանի թունելի կառուցման պայմանագրի ստորագրման հանդիսավոր արարողությունը:
Քաջարանի թունելի կառուցումը Հյուսիս-հարավ ավտոմայրուղու փուլերից մեկն է, որը հնարավորություն կտա ամբողջությամբ գործարկել Հյուսիս-հարավի առաջնահերթ համարվող հարավային հատվածի մեծ մասը:
Քաջարանի թունելի կառուցմամբ ներկայում գործող երթուղին կկրճատվի մոտ 14 կմ-ով, տրանսպորտային միջոցների միջին արագությունը 50 կմ/ժ-ից կհասնի 80 կմ/ժ-ի, մոտ 40 րոպեով կկրճատվի երթևեկության ժամանակը:
Թունելի միջոցով կշրջանցվի ծովի մակերևույթից 2535 մ բարձրության վրա գտնվող Մեղրու լեռնանցքը, ինչը զգալիորեն կբարձրացնի ճանապարհային անվտանգության մակարդակը:
Քաջարանի թունելի կառուցման ծրագիրը ֆինանսավորվում է Կայունացման և զարգացման եվրասիական հիմնադրամի կողմից հատկացված 200 միլիոն ԱՄՆ դոլար վարկային միջոցներով և շուրջ 195 միլիոն ԱՄՆ դոլար Հայաստանի Հանրապետության համաֆինանսավորմամբ:

Начато строительство туннеля в Каджаране
Сегодня состоялась официальная церемония начала строительства туннеля в Каджаране, в которой приняли участие заместитель президента Ирана Сейед Хамид Пурмохаммади, заместитель премьер-министра Армении Мгер Григорян, министр территориального управления и инфраструктур Армении Давид Худатян, представители дипломатического корпуса, депутаты Национального собрания и другие гости:
Гости сначала провели экскурсию по двум уже пробуренным туннелям на участке дороги Каджаран-Агаран длиной 32 км, ознакомились с выполненными масштабными работами:
После экскурсии состоялась торжественная церемония подписания контракта на строительство туннеля в Каджаране:
Строительство туннеля в Каджаране является частью Север-Юг автотрассы, что позволит полностью запустить большую часть южного сегмента, который считается приоритетным:
Строительство туннеля в Каджаране сократит существующий маршрут примерно на 14 км, средняя скорость транспортных средств увеличится с 50 км/ч до 80 км/ч, время в пути сократится на 40 минут:
Туннель позволит обойти перевал Мегри, находящийся на высоте 2535 м над уровнем моря, что значительно повысит уровень дорожной безопасности:
Проект строительства туннеля в Каджаране финансируется за счет кредита в размере 200 миллионов долларов США, предоставленного Евразийским фондом стабилизации и развития, и около 195 миллионов долларов США софинансирования правительства Армении: