Իտալիան առաջարկել է Անկարայում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի ամփոփիչ հայտարարությունից հանել 2027 թվականի հիշատակումը, որը վերաբերում է Ուկրաինային ցուցաբերվող հետագա աջակցությանը։ Դրա մասին հայտնում է Bloomberg-ը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին, հաղորդում է «Европейская правда»-ն:
Գործակալության զրուցակիցների տվյալներով՝ Հռոմը ձգտում է մեղմացնել Կիևին մինչև հաջորդ տարվա վերջ ռազմական օգնության շարունակման մասին ձևակերպումը։ Իտալական կողմը համարում է, որ հաստատագրված ժամկետը կարող է սահմանափակել դիվանագիտական ջանքերը և նախապես բացառել բանակցությունների միջոցով խաղաղ կարգավորման հասնելու հնարավորությունը։
Հայտարարության ներկայիս նախագծով նախատեսվում է, որ դաշնակիցները 2026 և 2027 թվականներին Ուկրաինային մոտ 70 միլիարդ եվրո կհատկացնեն։ Ընդ որում, խոսքը ոչ թե նոր պարտավորությունների, այլ այն գումարի մասին է, որը ձևավորվում է ՆԱՏՕ-ի նախկինում համաձայնեցված տարեկան վճարներից և ԵՄ լրացուցիչ ֆինանսավորումից։
Նշվում է, որ կոնկրետ ֆինանսական պարամետրերի ներառումը փոփոխություն է անցյալ տարվա հայտարարության համեմատ, որտեղ նման թվեր չէին նշվում։ Իտալիան, ըստ աղբյուրների, առաջարկել է չհիշատակել 2027 թվականը՝ դա հիմնավորելով Ռուսաստանի հետ հնարավոր բանակցությունների պայմաններում ճկունություն պահպանելու անհրաժեշտությամբ։
Միաժամանակ, զրուցակիցներն ընդգծում են, որ Հռոմը, ամենայն հավանականությամբ, չի արգելափակի ընդհանուր կոնսենսուսը, իսկ դաշինքի կողմից Ուկրաինային աջակցությունը մնում է անփոփոխ։

Italy Supports Removing 2027 Mention from NATO Statement on Ukraine
Italy has proposed removing the mention of 2027 from the NATO summit's final statement in Ankara regarding further support for Ukraine. This was reported by Bloomberg, citing its sources, as noted by "European Truth".
According to agency sources, Rome aims to soften the wording regarding the continuation of military aid to Kyiv until the end of next year. The Italian side believes that the established timeline could limit diplomatic efforts and preclude the possibility of achieving a peaceful resolution through negotiations.
The current draft of the statement provides that allies will allocate approximately 70 billion euros to Ukraine in 2026 and 2027. Moreover, this refers not to new obligations but to funds that are formed from previously agreed annual payments by NATO and additional EU financing.
It is noted that the inclusion of specific financial parameters represents a change from last year's statement, which did not specify such figures. Italy, according to sources, has proposed not to mention 2027, justifying this by the need to maintain flexibility in the context of possible negotiations with Russia.
At the same time, sources emphasize that Rome is unlikely to block the overall consensus, and support for Ukraine from the alliance remains unchanged.