Իտալիան առաջարկել է Անկարայում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի ամփոփիչ հայտարարությունից հանել 2027 թվականի հիշատակումը, որը վերաբերում է Ուկրաինային ցուցաբերվող հետագա աջակցությանը։ Դրա մասին հայտնում է Bloomberg-ը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին, հաղորդում է «Европейская правда»-ն:
Գործակալության զրուցակիցների տվյալներով՝ Հռոմը ձգտում է մեղմացնել Կիևին մինչև հաջորդ տարվա վերջ ռազմական օգնության շարունակման մասին ձևակերպումը։ Իտալական կողմը համարում է, որ հաստատագրված ժամկետը կարող է սահմանափակել դիվանագիտական ջանքերը և նախապես բացառել բանակցությունների միջոցով խաղաղ կարգավորման հասնելու հնարավորությունը։
Հայտարարության ներկայիս նախագծով նախատեսվում է, որ դաշնակիցները 2026 և 2027 թվականներին Ուկրաինային մոտ 70 միլիարդ եվրո կհատկացնեն։ Ընդ որում, խոսքը ոչ թե նոր պարտավորությունների, այլ այն գումարի մասին է, որը ձևավորվում է ՆԱՏՕ-ի նախկինում համաձայնեցված տարեկան վճարներից և ԵՄ լրացուցիչ ֆինանսավորումից։
Նշվում է, որ կոնկրետ ֆինանսական պարամետրերի ներառումը փոփոխություն է անցյալ տարվա հայտարարության համեմատ, որտեղ նման թվեր չէին նշվում։ Իտալիան, ըստ աղբյուրների, առաջարկել է չհիշատակել 2027 թվականը՝ դա հիմնավորելով Ռուսաստանի հետ հնարավոր բանակցությունների պայմաններում ճկունություն պահպանելու անհրաժեշտությամբ։
Միաժամանակ, զրուցակիցներն ընդգծում են, որ Հռոմը, ամենայն հավանականությամբ, չի արգելափակի ընդհանուր կոնսենսուսը, իսկ դաշինքի կողմից Ուկրաինային աջակցությունը մնում է անփոփոխ։

Италия высказалась за исключение упоминания 2027 года из заявления НАТО по Украине
Италия предложила исключить упоминание 2027 года из итогового заявления НАТО на саммите в Анкаре, касающегося дальнейшей поддержки Украины. Об этом сообщает Bloomberg со ссылкой на свои источники, передает «Европейская правда».
По данным собеседников агентства, Рим стремится смягчить формулировку о продолжении военной помощи Киеву до конца следующего года. Итальянская сторона считает, что установленный срок может ограничить дипломатические усилия и заранее исключить возможность достижения мирного разрешения через переговоры.
В текущем проекте заявления предусмотрено, что союзники выделят Украине около 70 миллиардов евро в 2026 и 2027 годах. При этом речь идет не о новых обязательствах, а о сумме, складывающейся из ранее согласованных ежегодных взносов НАТО и дополнительного финансирования от ЕС.
Отмечается, что включение конкретных финансовых параметров является изменением по сравнению с прошлогодним заявлением, где такие цифры не указывались. Италия, по данным источников, предложила не упоминать 2027 год, обосновывая это необходимостью сохранить гибкость в условиях возможных переговоров с Россией.
В то же время собеседники подчеркивают, что Рим, скорее всего, не будет блокировать общий консенсус, а поддержка Украины со стороны альянса остается неизменной.