Իշխան Զաքարյանը Հայաստանի Հանրապետությանը կվերադարձնի շուրջ 305 միլիոն դրամ
Գլխավոր դատախազությունը, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերից մեկով, 2026 թվականի հունիսի 17-ին կնքել է հաշտության համաձայնություն, որը Հակակոռուպցիոն դատարանի վճռով հաստատվել է 2026 թվականի հունիս 26-ին։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ դատախազության հանրային կապերի բաժնից, կնքված հաշտության համաձայնությամբ Հայաստանի Հանրապետությանը կվերադարձվի 304 միլիոն 554 հազար դրամ։
Գլխավոր դատախազությունը 2024 թվականի հուլիսի 29-ին ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ ՀՀ վերահսկիչ պալատի նախկին նախագահ Իշխան Սերժիկի Զաքարյանի և նրա հետ փոխկապակցված անձանց՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման պահանջով:
Դատարանի՝ 2024 թվականի օգոստոսի 21-ի որոշմամբ, հայցադիմումն ընդունվել էր վարույթ:
Նշված գործի շրջանակներում, 2026 թվականի հունիսի 17-ին Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունում պատասխանողներ Իշխան Զաքարյանի և նրան փոխկապակցված անձանց հետ կնքվել է հաշտության համաձայնություն, որով պատասխանող կողմը համաձայնել է Հակակոռուպցիոն դատարանի 2026 թվականի հունիսի 15-ի որոշմամբ հաստատված հայցի հիմքի և առակայի փոփոխության արդյունքում պահանջվող ընդհանուր՝ 304 միլիոն 554 հազար դրամն 6 ամսվա ընթացքում՝ համաձայն սահմանված ժամանակացույցի, վերադարձնել Հայաստանի Հանրապետությանը:
Նշենք, որ 2020 թվականի սեպտեմբերի 23-ին նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում, 2023-2024 թվականներին Իշխան Զաքարյանի կողմից Հայաստանի Հանրապետությանն է վերադարձվել ընդհանուր շուրջ 71 հա մակերեսով 15 հողատարածք՝ Կոտայքի մարզի Հացավան համայնքում գտնվող 2 հողատարածք, Արարատի մարզի Լանջազատ համայնքում գտնվող 11 հողատարածք և Կոտայքի մարզի Գառնի համայնքում գտնվող 2 հողատարածք:
Բացի այդ, Դատախազության դեպոզիտ հաշվեհամարին է մուտքագրել 32 միլիոն դրամ՝ որպես հողամասերի աճուրդային արժեքների և կադաստրային արժեքների տարբերություն:
2026 թվականի հունիսի 19-ին Հակակոռուպցիոն դատարան է ներկայացվել դիմում՝ հաշտության համաձայնությունը հաստատելու մասին:
2026 թվականի հունիսի 26-ին Հակակոռուպցիոն դատարանը կայացրել է վճիռ, որով հաստատել է 2026 թվականի հունիսի 17-ին կնքված հաշտության համաձայնությունը:

Ишхан Закарян вернет Республике Армения около 305 миллионов драм
Главная прокуратура, в рамках дел о конфискации имущества с незаконным происхождением, 17 июня 2026 года заключила мировое соглашение, которое было утверждено решением Антикоррупционного суда 26 июня 2026 года. Как сообщили «Арменпресс» в пресс-службе прокуратуры РА, согласно заключенному мировому соглашению, Республике Армения будет возвращено 304 миллиона 554 тысячи драм.
Главная прокуратура подала иск о конфискации имущества с незаконным происхождением в Антикоррупционный суд 29 июля 2024 года против бывшего председателя Контрольной палаты РА Ишхана Сержиковича Закаряна и связанных с ним лиц.
Согласно решению суда от 21 августа 2024 года, иск был принят к производству:
В рамках данного дела 17 июня 2026 года Главное управление по делам конфискации имущества с незаконным происхождением заключило мировое соглашение с ответчиками Ишханом Закаряном и связанными с ним лицами, согласно которому ответчик согласился вернуть требуемые 304 миллиона 554 тысячи драм в течение 6 месяцев в соответствии с установленным графиком.
Следует отметить, что в рамках уголовного дела, инициированного 23 сентября 2020 года, в 2023-2024 годах Ишхан Закарян вернул Республике Армения 15 земельных участков общей площадью около 71 га, расположенных в двух участках в общине Хатаван Котайкской области, 11 участках в общине Ланджазат Араратской области и 2 участках в общине Гарни Котайкской области.
Кроме того, на депозитный счет прокуратуры было зачислено 32 миллиона драм в качестве разницы между аукционными и кадастровыми ценами земельных участков.
19 июня 2026 года в Антикоррупционный суд было подано заявление о подтверждении мирового соглашения.
26 июня 2026 года Антикоррупционный суд вынес решение, которым утвердил мировое соглашение, заключенное 17 июня 2026 года.