Իրանի դեսպանը Երևանում, Խալիլ Շիրխոլամին, հուլիսի 7-ին զգուշացրել է, որ Հայաստանի ներսում վտանգավոր "բաժանում" կարող է առաջանալ, երբ մեկնաբանել է գործարար և ընդդիմադիր առաջնորդ Գագիկ Թսարուկյանի վիճահարույց ձերբակալությունը:
Շիրխոլամին նաև հույս է հայտնել, որ Թսարուկյանի և իրանական ձեռնարկատերերի միջև տեղի ունեցող վեճը, որը հիմք է հանդիսանում նրա դեմ ներկայացված խարդախության և փողերի լվացման մեղադրանքների, կարող է լուծվել համաձայնության միջոցով:
Թսարուկյանի ձերբակալությունը տեղի է ունեցել 12 ժամ տևած որոնումից հետո, որը անցկացվել է նրա առանձնատանը: Իրավապահ մարմինները նաև ներխուժել են Թսարուկյանի կողմից պատկանող բազմաթիվ ընկերություններ և դադարեցրել են նրանց գործունեությունը:
Հայաստանի Քննչական կոմիտեն պնդում է, որ Թսարուկյանը ղեկավարել է "հանցավոր խումբ", որը 2022-2024 թվականներին յուրացրել է 22 միլիոն դոլար արժողությամբ վառելիք, տրանսպորտային սարքավորումներ և այլ ապրանքներ, որոնք մատակարարվել են իրանական գործընկերների կողմից:
Թսարուկյանի փաստաբանները պնդում են, որ նա ինքն է խաբված եղել իրանական կողմի կողմից և տեղեկացրել է իրավապահ մարմիններին:
Թսարուկյանի «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը (ԲՀԿ) եղել է երեք հիմնական ընդդիմադիր խմբերից մեկը, որը մարտահրավեր է նետել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը:

Iranian Envoy Warns Of Disunity In Armenia After Tsarukian’s Arrest
The Iranian ambassador in Yerevan, Khalil Shirgholami, warned of a risk of dangerous "division" within Armenia on Wednesday when he commented on the controversial arrest of businessman and opposition leader Gagik Tsarukian.
Shirgholami also expressed hope for a compromise settlement of Tsarukian’s dispute with Iranian entrepreneurs which is at the heart of fraud and money laundering charges levelled against him right after his demonstrative arrest on Monday.
The arrest followed a 12-hour search conducted at his villa by law-enforcement authorities. They also raided dozens of companies owned by Tsarukian and halted their operations in a crackdown widely linked to Prime Minister Nikol Pashinian’s repeated pledges to jail and “dispossess” his political foes.
Armenia’s Investigative Committee claims that Tsarukian led a “criminal group” that misappropriated $22 million worth of fuel, transport equipment and other goods supplied by his Iranian business partners from 2022-2024. His lawyers say he himself was defrauded by the Iranians and alerted the law-enforcement authorities about that.
Shirgholami went on to stress in the same context that Iran does not meddle in Armenia’s internal political affairs. But citing Iran’s own political experience, he also warned: “When a certain division is created within a country under the influence of a particular event, it can never bring good results.”