Իրանի դեսպանը Երևանում, Խալիլ Շիրխոլամին, հուլիսի 7-ին զգուշացրել է, որ Հայաստանի ներսում վտանգավոր "բաժանում" կարող է առաջանալ, երբ մեկնաբանել է գործարար և ընդդիմադիր առաջնորդ Գագիկ Թսարուկյանի վիճահարույց ձերբակալությունը:
Շիրխոլամին նաև հույս է հայտնել, որ Թսարուկյանի և իրանական ձեռնարկատերերի միջև տեղի ունեցող վեճը, որը հիմք է հանդիսանում նրա դեմ ներկայացված խարդախության և փողերի լվացման մեղադրանքների, կարող է լուծվել համաձայնության միջոցով:
Թսարուկյանի ձերբակալությունը տեղի է ունեցել 12 ժամ տևած որոնումից հետո, որը անցկացվել է նրա առանձնատանը: Իրավապահ մարմինները նաև ներխուժել են Թսարուկյանի կողմից պատկանող բազմաթիվ ընկերություններ և դադարեցրել են նրանց գործունեությունը:
Հայաստանի Քննչական կոմիտեն պնդում է, որ Թսարուկյանը ղեկավարել է "հանցավոր խումբ", որը 2022-2024 թվականներին յուրացրել է 22 միլիոն դոլար արժողությամբ վառելիք, տրանսպորտային սարքավորումներ և այլ ապրանքներ, որոնք մատակարարվել են իրանական գործընկերների կողմից:
Թսարուկյանի փաստաբանները պնդում են, որ նա ինքն է խաբված եղել իրանական կողմի կողմից և տեղեկացրել է իրավապահ մարմիններին:
Թսարուկյանի «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը (ԲՀԿ) եղել է երեք հիմնական ընդդիմադիր խմբերից մեկը, որը մարտահրավեր է նետել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը:

Иранский посол предупреждает о риске раскола в Армении после ареста Царукяна
Иранский посол в Ереване, Халил Ширголами, предупредил о риске опасного "раскола" внутри Армении в среду, комментируя спорный арест бизнесмена и оппозиционного лидера Гагика Царукяна.
Ширголами также выразил надежду на компромиссное разрешение спора Царукяна с иранскими предпринимателями, который лежит в основе обвинений в мошенничестве и отмывании денег, выдвинутых против него сразу после его демонстративного ареста в понедельник.
Арест последовал за 12-часовым обыском, проведенным правоохранительными органами в его вилле. Они также провели обыски в десятках компаний, принадлежащих Царукяну, и приостановили их деятельность в рамках репрессий, широко связанных с повторными обещаниями премьер-министра Никол Пашиняна посадить в тюрьму и "лишить имущества" своих политических противников.
Следственный комитет Армении утверждает, что Царукян возглавлял "преступную группу", которая присвоила товары на сумму 22 миллиона долларов, поставленные его иранскими бизнес-партнерами с 2022 по 2024 год. Его адвокаты утверждают, что он сам был обманут иранцами и сообщил об этом правоохранительным органам.
Обвинения исходят от крупного иранского торгового центра, созданного в сентябре 2024 года компанией Царукяна Multi Group и иранской компанией ParsHilal Caspian Group.
Ширголами подчеркнул, что Иран не вмешивается во внутренние политические дела Армении, но также предостерег: "Когда внутри страны возникает определенное разделение под влиянием конкретного события, это никогда не приносит хороших результатов."