ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունը, որ Իրանով զինադադարն ավարտված է, առևտրականներին ստիպել է կանխատեսել նավթի գների աճ և ավիաընկերությունների բաժնետոմսերի անկում:
Սակայն կա մեկ մեծ բացառություն. ավիաընկերությունների բաժնետոմսերը բարձրացել են հակամարտության սկսվելուց ի վեր:
U.S. Global Jets ETF-ը չորեքշաբթի օրը նվազել է 4%-ով՝ շարունակելով երկու օր տևող անկումը, մինչդեռ խմբի բաժնետոմսերը 10%-ով բարձրացել են ԱՄՆ-Իրան պատերազմը սկսվելուց ի վեր:
Նավթի և ավիաընկերությունների բաժնետոմսերի առևտրի տվյալները ցույց են տալիս, որ սպառողները պետք է պատրաստ լինեն նոր հակամարտության պատճառով գների տատանումների:
Ըստ ThinkOrSwim և Cboe LiveVol տվյալների, JETS-ի բոլոր առևտրի 75%-ը կազմել է վաճառքի պատվերները:
«Սա լուրջ կարճ սեղմում է, որը տեղի է ունենում», - ասել է Phil Streible-ը, Blue Line Futures-ի գլխավոր ռազմավար:
Ներդրողները, ովքեր ցանկանում են պարզել, թե վերջին հակամարտությունը ինչ ազդեցություն կունենա ճանապարհորդության պահանջարկի և ավիաընկերությունների ծախսերի վրա, շուտով պարզություն կստանան, քանի որ Delta Airlines-ը կհրապարակի իր եկամուտները:

Заявление президента США Дональда Трампа о том, что перемирие с Ираном завершено, заставило трейдеров делать ставки на рост цен на нефть и падение акций авиакомпаний.
Однако есть одно большое «но»: акции авиакомпаний выросли с начала конфликта.
ETF U.S. Global Jets упал на 4% в среду, продолжая двухдневное снижение после достижения исторического максимума на прошлой неделе. Группа акций выросла на 10% с начала войны США с Ираном.
Данные по торговле опционами на нефть и акции авиакомпаний показывают, что потребителям стоит готовиться к новым колебаниям цен, вызванным конфликтом.
По данным ThinkOrSwim и Cboe LiveVol, покупка путов составила почти 75% от общего объема торгов в JETS во вторник.
«Это все признаки серьезного сжатия коротких позиций», - сказал Фил Стрибл, главный стратег Blue Line Futures.
Инвесторы, желающие понять, как обновление конфликта повлияет на спрос на путешествия и цены на услуги авиакомпаний, вскоре получат ясность, так как Delta Airlines представит свои отчеты о доходах.