Իրաքն ու Սիրիան ստորագրել են համաձայնագիր նավթային խողովակաշարի վերականգնման համար
Իրաքն ու Սիրիան ստորագրել են համաձայնագիր վերականգնելու նավթային խողովակաշար, որը այլընտրանք կլինի Հորմուզի նեղուցին:
Իրաքը, որը OPEC-ի երկրորդ ամենամեծ նավթ արտադրողն է, զգալի վնասներ է կրել նավթատարների երթևեկության խափանման պատճառով Հորմուզի նեղուցում:
Խողովակաշարը, որը փակ է եղել 2003 թվականին ԱՄՆ-ի ներխուժման ժամանակ վնասվելուց հետո, ձգվում է Իրաքի հյուսիսից մինչև Սիրիայի Միջերկրական ծով:
Համաձայնագիրը ստորագրվել է Վաշինգտոնում տեղի ունեցած առևտրի պալատի գագաթաժողովի ժամանակ, որտեղ ԱՄՆ-ի էներգետիկայի նախարար Քրիս Ուրայթը նախագահել է ստորագրումը:
Խողովակաշարի անվանման հզորությունը 700,000 բարել է օրական, ըստ ԱՄՆ-ի էներգետիկայի տեղեկատվության վարչության:
Իրաքի նավթի արտադրությունը հունիսին նվազել է 50%-ով՝ հասնելով մոտ 1.9 միլիոն բարել օրական, ինչը կապված է ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից Իրանի վրա իրականացված հարձակումների հետ:
Մի քանի Արաբական պետություններ ցանկանում են ընդլայնել խողովակաշարերի հզորությունը՝ նվազեցնելու Հորմուզի վրա կախվածությունը:

Ирак и Сирия подписали соглашение о восстановлении нефтепровода, который станет альтернативой Ормузскому проливу.
Ирак, являющийся вторым по величине производителем нефти в ОПЕК, сильно пострадал от нарушений танкерного движения в проливе.
Нефтепровод, который был закрыт с 2003 года после повреждений во время вторжения США в Ирак, простирается от северного Ирака до средиземноморского побережья Сирии.
Соглашение было подписано на саммите Торговой палаты в Вашингтоне, где министр энергетики США Крис Урайт председательствовал на подписании.
Производительность нефтепровода составляет 700 000 баррелей в день, по данным Управления энергетической информации США.
Производство нефти в Ираке упало более чем на 50% до 1,9 миллиона баррелей в день в июне по сравнению с 4,2 миллиона баррелей в день в феврале, что связано с атаками США и Израиля на Иран.
Несколько арабских государств хотят расширить мощность нефтепроводов, чтобы снизить зависимость от Ормуза.