Իրաքն ու Սիրիան ստորագրել են համաձայնագիր նավթային խողովակաշարի վերականգնման համար
Իրաքն ու Սիրիան ստորագրել են համաձայնագիր վերականգնելու նավթային խողովակաշար, որը այլընտրանք կլինի Հորմուզի նեղուցին:
Իրաքը, որը OPEC-ի երկրորդ ամենամեծ նավթ արտադրողն է, զգալի վնասներ է կրել նավթատարների երթևեկության խափանման պատճառով Հորմուզի նեղուցում:
Խողովակաշարը, որը փակ է եղել 2003 թվականին ԱՄՆ-ի ներխուժման ժամանակ վնասվելուց հետո, ձգվում է Իրաքի հյուսիսից մինչև Սիրիայի Միջերկրական ծով:
Համաձայնագիրը ստորագրվել է Վաշինգտոնում տեղի ունեցած առևտրի պալատի գագաթաժողովի ժամանակ, որտեղ ԱՄՆ-ի էներգետիկայի նախարար Քրիս Ուրայթը նախագահել է ստորագրումը:
Խողովակաշարի անվանման հզորությունը 700,000 բարել է օրական, ըստ ԱՄՆ-ի էներգետիկայի տեղեկատվության վարչության:
Իրաքի նավթի արտադրությունը հունիսին նվազել է 50%-ով՝ հասնելով մոտ 1.9 միլիոն բարել օրական, ինչը կապված է ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից Իրանի վրա իրականացված հարձակումների հետ:
Մի քանի Արաբական պետություններ ցանկանում են ընդլայնել խողովակաշարերի հզորությունը՝ նվազեցնելու Հորմուզի վրա կախվածությունը:

Iraq and Syria signed an agreement to rebuild an oil pipeline that would provide an alternative to the Strait of Hormuz.
Iraq, the second-largest oil producer in OPEC, has suffered heavily from the disruption to tanker traffic in the strait.
The pipeline, which has been closed since it was damaged during the U.S. invasion of Iraq in 2003, stretches from northern Iraq to Syria's Mediterranean coast.
The deal was signed at a Chamber of Commerce summit in Washington, where U.S. Energy Secretary Chris Wright presided over the signing.
The pipeline has a nameplate capacity of 700,000 barrels per day, according to the U.S. Energy Information Administration.
Iraq's oil production fell more than 50% to about 1.9 million barrels per day in June compared to around 4.2 million bpd in February, linked to U.S. and Israeli attacks on Iran.