68-ամյա Սամվել Կարաբեկյանը, որ ամիսներ առաջ առողջության համընդհանուր ապահովագրության շրջանակում ռևմատոլոգի ծառայություններից օգտվելիս ոչինչ չէր վճարել, հունիսի 22-ին այց է ամրագրել հունիսի 26-ի համար։ Հիվանդանոցում տեղեկացել է, որ արդեն գործում է համավճար, և ծառայության արժեքի 25 տոկոսը պետք է վճարի ինքը։ Սակայն հենց այցի օրը պարզվել է, որ համավճարի չափն արդեն ավելացել է:
«Ասացին՝ «արդեն 50 տոկոս է, բայց քանի որ դուք գրանցվել եք այն պահին, երբ որ դեռ 25 էր, այդքանը վճարեք», - «Ազատությանը» փոխանցեց դասախոս Կարաբեկյանը:
Նա տարակուսած է՝ ինչո՞ւ մինչև ընտրություններն այդ համավճար չկար: «Նախընտրական քվեակորզիչ «օպերացիա» էր, որը թույլ տվեց ևս որոշ ժամանակ մնալ ղեկին», - ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր դասախոսը:
Կարաբեկյանի գրառմանը հիմնադրամի պաշտոնական էջով էին պատասխանել: Նախ խնդրել էին բժշկական կազմակերպության անունը նշել, որ ուսումնասիրեն խնդիրը։ Այնուհետև տեղեկացրել էին՝ համավճարի կիրառման կարգում փոփոխություն չի եղել, այն կիրառվում է օրենքով սահմանված կարգով, իսկ մատուցվող ծառայության արժեքը յուրաքանչյուր բուժկենտրոն ինքնուրույն է որոշում, բայց չի կարող գերազանցել սահմանված գնի կրկնապատիկը։ Ռևմատոլոգին այցի և խորհրդատվության համար էլ նախատեսված է համավճար:
«Ես էնտեղ պատասխան չտեսա, տպավորություն ունեցա, որ գուցե չատբոտ է, որը որոշակի արդեն տեքստերով պատասխանում է ցանկացած հարցին», - նշեց Կարաբեկյանը:
Սա, ասում է նա, միակ խնդիրը չէ: Իր բժիշկը անվճար կամ համավճար դեղերի ցանկում ներառված պրեպարատ է նշանակել, նույն ազդող նյութը պարունակող այլ դեղ կարողացել է գտնել, բայց՝ «դուրս են գրում բժիշկները, բայց էդ դեղորայքը չկա պարզապես դեղատներում»:
«Ազատության» ֆեյսբուքյան հարցմանն արձագանքած քաղաքացիներից շատերը գոհ էին ապահովագրությայն շրջանակում ստացած ծառայությունների որակից:
«Օգտվել եմ ու շատ գոհ եմ: Անչափ հոգատար վերաբերմունք են ցուցաբերում: Համավճար կա միայն խորհրդատվությունների ժամանակ 1000-3000 դրամ եմ վճարել: Անալիզներիս 99 տոկոսը՝ ՄՌՏ, սոնոգրաֆիա, մամոգրաֆիա, դուպլեքս՝ ամբողջը եղել է էս շրջանակներում՝ պետպատվերով», - գրել է մի կին:
Մեջբերում հարցմանն արձագանքած մյուս օգտատիրոջ գրառումից. - «Սա Հայաստանում անկախությունից ի վեր ամենամարդասիրական ռեֆորմն է: Ընտանիքիս մեծերը՝ մայրս, մորաքույրս, կինս շահառու են: Պետությունը իր քաղաքացու կողքին է: Աննկարագրելի է վիրահատական և լուրջ միջամտություններից օգտվող տատիկ-պապիկների ուրախությունը»:
Ծնողներից մի քանիսին նույնպես դուր չէր եկել այն, որ նախկինում ստացած անվճար ծառայության դիմաց հունիսից հետո իրենց ասել են՝ մի մասը պետք է վճարեն: «Մի՞թե ճիշտ էին լուրերը, թե ընտրություններից հետո ապահովագրության գումարները սկսելու են չբավարարել», - հարցնում էին նրանք:
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը նախորդ շաբաթ իր ասուլիսում նշել էր՝ այդ լուրերն են եղել պատճառը, որ մայիսին արհեստականորեն մեծացել էր դիմելիությունը:
«Մայիս ամսին քաղաքացիների մոտ աժիոտաժային վարքագիծ կար, որ հնարավորինս արագ գնալ, հնարավորինս արագ ստանալ ծառայություններ՝ վախենալով, որ գուցե հունիսից հետո ապահովագրության բարեփոխումը կանգ առնի: Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում մենք կարողացանք նաև դիմակայել այս դիմելիությանը», - հայտարարել էր Ավանեսյանը:
Առողջության համընդհանուր ապահովագրության հիմնադրամից «Ազատությանը» այսօր հարցազրույց չտվեցին՝ դրսից հյուր ունեին։ Բայց փոխանցեցին՝ համավճարն ընտրություններից հետո չի ներդրվել, այն նախատեսված էր դեռ նախնական հայեցակարգով, հետո ամրագրվել է օրենքով։
«Սպառվե՞լ են ապահովագրությանն ուղղված գումարները? Եթե ոչ, ապա ինչո՞ւ է Կառավարությունը նախորդ ամսվա որոշումներից մեկով հիմնադրամին 7.1 միլիարդ դրամ գումար հատկացրել». - այս հարցը թե՛ մամուլի էջերում է, թե՛ համացանցում:
Առողջապահության նախարարը նախորդ շաբաթ այս հարցին էլ է անդրադարձել. - «Ոչ թե որ ծախսերն են մեր սահմանվածից ավել եղել և կարիք է եղել հավելյալ գումարներ տալ, այլ օրենքով սահմանված ապահովագրված անձանց թիվը աճել է պետության կողմից սուբսիդավորվող խմբի, և պետությունը իր պարտավորությունը իրականացրել է»:
Հունվարին հայտարարված շահառուների թիվը 1.5 միլիոն էր, մեկ շաբաթ առաջ նախարարը նոր թիվ հրապարակեց՝ 1.7 միլիոն: Ըստ Ավանեսյանի՝ աճը պայմանավորված է ռեզիդենտների, 200 հազար դրամ և ավելի աշխատավարձ ստացողների ու անհատ ձեռնարկատերերի թվի ավելացմամբ։
Իսկ հունիսի տվյալներով՝ ապահովագրված 1.7 միլիոն քաղաքացիներից 842 հազար 750-ն արդեն օգտվել է առողջության ապահովագրության շրջանակում մատուցվող բժշկական ծառայություններից։ Ընդհանուր առմամբ նրանց մատուցվել է ավելի քան 8.3 միլիոն ծառայություն, այսինքն՝ մեկ շահառուն օգտվել է մի քանի ծառայությունից։
Այս թվերից զատ, դեռ մնում են դժգոհությունները՝ ինչո՞ւ են հիվանդանոցները սկսել ավելի շատ կիրառել համավճարը, և ոչ միայն ռևմատոլոգի, այլև մի շարք այլ ծառայությունների գծով:

68-летний Самвел Карабекян, который несколько месяцев назад не платил ничего за услуги ревматолога в рамках универсальной медицинской страховки, записался на прием 22 июня на 26 июня. В больнице ему сообщили, что теперь действует софинансирование, и он должен заплатить 25 процентов от стоимости услуги. Однако в день приема оказалось, что размер софинансирования уже увеличился.
«Сказали: «Теперь 50 процентов, но поскольку вы записались в тот момент, когда еще было 25, заплатите столько», - сообщил Карабекян в интервью «Азатутюн».
Он удивлен, почему до выборов этого софинансирования не было. «Это была предвыборная операция, которая позволила еще немного оставаться у власти», - написал он на своей странице в Facebook.
На запись Карабекяна ответили с официальной страницы фонда. Сначала попросили указать название медицинской организации, чтобы изучить проблему. Затем сообщили, что порядок применения софинансирования не изменился, оно применяется в соответствии с установленным законом порядком, а стоимость предоставляемых услуг каждая медицинская организация определяет самостоятельно, но не может превышать установленную цену в два раза. Также предусмотрено софинансирование для визита к ревматологу и консультации.
«Я не увидел там ответа, у меня сложилось впечатление, что это, возможно, чат-бот, который отвечает на любые вопросы уже определенными текстами», - отметил Карабекян.
Это не единственная проблема. Его врач назначил препарат, включенный в список бесплатных или софинансируемых лекарств, но он смог найти другое лекарство с тем же действующим веществом, но «врачи выписывают, но этого лекарства просто нет в аптеках».
На опрос в Facebook, проведенный «Азатутюн», многие граждане были довольны качеством услуг, полученных в рамках страховки:
«Я воспользовался и очень доволен. Очень заботливое отношение. Софинансирование есть только во время консультаций, я заплатил 1000-3000 драмов. 99 процентов моих анализов - МРТ, сонография, маммография, дуплекс - были предоставлены в рамках этого проекта за счет государства», - написала одна женщина.
Из комментариев другого респондента: - «Это самая гуманная реформа в Армении с момента независимости. Мои близкие - мама, тетя, жена - являются получателями. Государство рядом со своим гражданином. Невозможно описать радость бабушек и дедушек, которые пользуются хирургическими и серьезными вмешательствами».
Некоторым родителям также не понравилось, что им сказали, что часть услуг, которые они ранее получали бесплатно, теперь нужно будет оплачивать с июня. «Разве были правдивы слухи, что после выборов деньги на страховку начнут не хватать?» - спрашивали они.
Министр здравоохранения Анаит Аванесян на прошлой неделе отметила, что именно эти слухи стали причиной того, что в мае наблюдалось искусственное увеличение обращений.
«В мае у граждан было ажиотажное поведение, чтобы как можно быстрее получить услуги, опасаясь, что после июня реформы страхования могут остановиться. Благодаря предпринятым мерам мы смогли справиться с этим обращением», - заявила Аванесян.
Фонд универсальной медицинской страховки «Азатутюн» не дал интервью сегодня, так как у них были гости. Но передали, что софинансирование не было введено после выборов, оно было предусмотрено еще в первоначальной концепции, а затем закреплено законом.
«Исчерпаны ли средства, выделенные на страхование? Если нет, то почему правительство выделило фонду 7.1 миллиарда драмов одним из своих решений в прошлом месяце?» - этот вопрос обсуждается как в прессе, так и в интернете.
Министр здравоохранения на прошлой неделе также ответила на этот вопрос: - «Не то чтобы расходы превысили наши установленные, и понадобились дополнительные средства, а количество застрахованных лиц, установленное законом, увеличилось за счет группы, субсидируемой государством, и государство выполнило свои обязательства».
В январе число заявителей составляло 1.5 миллиона, а неделю назад министр озвучила новую цифру - 1.7 миллиона. По словам Аванесян, рост связан с увеличением числа резидентов, получающих зарплату 200 тысяч драм и более, а также индивидуальных предпринимателей.
По состоянию на июнь, из 1.7 миллиона застрахованных граждан 842 750 уже воспользовались медицинскими услугами, предоставляемыми в рамках медицинской страховки. В целом им было предоставлено более 8.3 миллиона услуг, то есть каждый получатель воспользовался несколькими услугами.
Несмотря на эти цифры, остаются жалобы на то, почему больницы начали чаще применять софинансирование, и не только по ревматологии, но и по ряду других услуг.