Հորմուզի նեղուցում «ծառայությունների մատուցման վճար կգանձվի»․ ՉԺՀ-ում Իրանի դեսպան
Չինաստանում Իրանի դեսպանը հայտարարել է, որ համաշխարհային մատակարարումների համար առանցքային Հորմուզի նեղուցով երթևեկող նավերից վճարներ կգանձվեն՝ ակնարկելով, սակայն, որ «բարեկամ» երկրները կօգտվեն հատուկ պայմաններից։
Պեկինում անցկացված Համաշխարհային խաղաղության համաժողովի ժամանակ Աբդոլռեզա Ռահմանի Ֆազլին հայտարարել է, որ Թեհրանը, Օմանի հետ «գործակցությամբ», աշխատում է ջրային ուղու «նոր կարագավորումների» ուղղությամբ։
«Որպես երկիր, որի տարածքային ջրերի մի մաս է Հորմուզը, մենք միանշանակ ծառայությունների մատուցման դիմաց վճարներ կգանձենք», - ասել է Ֆազլին՝ պնդելով, որ այդ վճարները «տուրք» չեն լինի։
Իրանցի դիվանագետը մանրամասնել է․ «Նոր կարգավորումները վերաբերելու են Հորմուզի նեղուցով երթևեկության անվտանգության ապահովմանը, նավերի անցման վերահսկողությանը... ինչպես նաև մեծ թվով նավերի առկայության էկոլոգիական հետևանքների․․․հասցեագրմանը»։
Նա հավելել է, որ հնարավոր է՝ հատուկ վերաբերմունք ցուցաբերեն բարեկամ երկրների, ինչպես նաև «դժվար ժամանակներում» Իրանի կողքին կանգնած երկրների նկատմամբ։
Նախքան պատերազմի մեկնարկը Հորմուզի նեղուցով էր անցնում աշխարհում սպառվող նավթի և գազի 20 տոկոսը։
ԱՄՆ-Իրան ատերազմին վերջ դնող փոխըմբռնման հուշագրի համաձայն՝ առևտրային նավերը 60 օր անվճար կանցնեն նեղուցով, սակայն դեռ հայտնի չէ, թե ինչ է սպասվում 60-օրյա ժամկետի լրանալուց հետո։ Վաշինգտոնից հետևողականորեն ընդգծում են՝ Թեհրանը չի կարող վճարներ գանձել նեղուցից օգտվող նավերից։

Посол Ирана в Китае заявил, что с судов, проходящих через Ормузский пролив, который является ключевым для мировых поставок, будут взиматься сборы, добавив, что «дружественные» страны получат особые условия.
На Всемирном конгрессе мира в Пекине Абдолреза Рахмани Фазли заявил, что Тегеран работает над «новыми правилами» для водного пути в сотрудничестве с Оманом.
«Как страна, часть территориальных вод которой составляет Ормуз, мы определенно будем взимать плату за услуги», - сказал Фазли, утверждая, что эти сборы не будут налогами.
Иранский дипломат уточнил: «Новые правила будут касаться обеспечения безопасности судоходства через Ормузский пролив, контроля за проходом судов... а также экологических последствий большого количества судов... адресации».
Он добавил, что возможно, что особое отношение будет предоставлено дружественным странам, а также странам, которые стояли на стороне Ирана в «трудные времена».
Перед началом войны через Ормузский пролив проходило 20% мирового потребляемого нефти и газа.
Согласно меморандуму о взаимопонимании, который положил конец войне между США и Ираном, торговые суда будут проходить через пролив бесплатно в течение 60 дней, но пока неясно, что произойдет после истечения этого 60-дневного срока. Из Вашингтона постоянно подчеркивают, что Тегеран не может взимать плату с судов, использующих пролив.