Հորմուզի նեղուցում «ծառայությունների մատուցման վճար կգանձվի»․ ՉԺՀ-ում Իրանի դեսպան
Չինաստանում Իրանի դեսպանը հայտարարել է, որ համաշխարհային մատակարարումների համար առանցքային Հորմուզի նեղուցով երթևեկող նավերից վճարներ կգանձվեն՝ ակնարկելով, սակայն, որ «բարեկամ» երկրները կօգտվեն հատուկ պայմաններից։
Պեկինում անցկացված Համաշխարհային խաղաղության համաժողովի ժամանակ Աբդոլռեզա Ռահմանի Ֆազլին հայտարարել է, որ Թեհրանը, Օմանի հետ «գործակցությամբ», աշխատում է ջրային ուղու «նոր կարագավորումների» ուղղությամբ։
«Որպես երկիր, որի տարածքային ջրերի մի մաս է Հորմուզը, մենք միանշանակ ծառայությունների մատուցման դիմաց վճարներ կգանձենք», - ասել է Ֆազլին՝ պնդելով, որ այդ վճարները «տուրք» չեն լինի։
Իրանցի դիվանագետը մանրամասնել է․ «Նոր կարգավորումները վերաբերելու են Հորմուզի նեղուցով երթևեկության անվտանգության ապահովմանը, նավերի անցման վերահսկողությանը... ինչպես նաև մեծ թվով նավերի առկայության էկոլոգիական հետևանքների․․․հասցեագրմանը»։
Նա հավելել է, որ հնարավոր է՝ հատուկ վերաբերմունք ցուցաբերեն բարեկամ երկրների, ինչպես նաև «դժվար ժամանակներում» Իրանի կողքին կանգնած երկրների նկատմամբ։
Նախքան պատերազմի մեկնարկը Հորմուզի նեղուցով էր անցնում աշխարհում սպառվող նավթի և գազի 20 տոկոսը։
ԱՄՆ-Իրան ատերազմին վերջ դնող փոխըմբռնման հուշագրի համաձայն՝ առևտրային նավերը 60 օր անվճար կանցնեն նեղուցով, սակայն դեռ հայտնի չէ, թե ինչ է սպասվում 60-օրյա ժամկետի լրանալուց հետո։ Վաշինգտոնից հետևողականորեն ընդգծում են՝ Թեհրանը չի կարող վճարներ գանձել նեղուցից օգտվող նավերից։

The Iranian ambassador in China has announced that ships passing through the key Hormuz Strait for global supplies will be charged fees, hinting that 'friendly' countries will benefit from special conditions.
During the World Peace Conference held in Beijing, Abdolreza Rahmani Fazli stated that Tehran is working on 'new regulations' for the waterway in cooperation with Oman.
'As a country whose territorial waters include Hormuz, we will definitely charge fees for services,' Fazli said, insisting that these fees would not be considered taxes.
The Iranian diplomat elaborated: 'The new regulations will pertain to ensuring the safety of navigation through the Hormuz Strait, controlling the passage of ships... as well as addressing the ecological consequences of the presence of a large number of vessels.'
He added that special treatment may be given to friendly countries and those that stood by Iran in 'difficult times.'
Before the start of the war, 20% of the world's consumed oil and gas passed through the Hormuz Strait.
According to a memorandum of understanding that ended the war between the US and Iran, commercial vessels will pass through the strait free of charge for 60 days, but it is still unclear what will happen after the 60-day period expires. Washington consistently emphasizes that Tehran cannot charge fees from vessels using the strait.