ՀՀ կառավարությունը հրապարակել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ելույթը ԱԺ-ում Կառավարության 2026-2031թթ. ծրագրի քննարկման ժամանակ:
Ազգային ժողովի մեծարգո՛ նախագահ,
Նախագահի հարգելի՛ տեղակալներ,
Հարգելի՛ պատգամավորներ,
Կառավարության հարգելի՛ անդամներ,
Սիրելի՛ ժողովուրդ,
2026 թվականի հունիսի 7-ին Հայաստանի Հանրապետության ժողովուրդը քվեարկել է Իրական Հայաստանի գաղափարախոսության օգտին։ Ընտրությունների այս արդյունքը պատմական է, որովհետև վերաձևակերպում է Հայաստանի Հանրապետության գործառույթային նշանակությունը։ 1990 թվականին Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման հիմքում դրված էր այն փիլիսոփայությունը, թե պետությունը մեզ հարկավոր է պատմական արդարությունը վերականգնելու և այս ընկալումն արտահայտվել էր Ղարաբաղյան շարժմամբ։
Իրական Հայաստանի գաղափարախոսությունն արձանագրում է, որ Հայաստանի Հանրապետության գործառնական միակ նշանակությունն իր միջազգայնորեն ճանաչված 29 հազար 743 քառակուսի կիլոմետր տարածքում իր քաղաքացիների համար խաղաղություն, ազատություն, անվտանգություն, բարեկեցություն ապահովելն է, քաղաքացիների երջանկության համար միջավայր, ինչպես ժամանակակից կյանքում ընդունված է ասել՝ էկոհամակարգ ստեղծելը, ժողովրդի ինքնությունը պահպանելը և զարգացնելը։ Հենց այսպիսի պետության ու տեսլականի օգտին են քվեարկել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները 2026 թվականի հունիսի 7-ին, և այս տեսլականն է, որ անվանում ենք Չորրորդ Հանրապետություն։
Եվ այսպիսով կարող ենք արձանագրել, որ Չորրորդ Հանրապետությունը հիմնադրված է, Չորրորդ Հանրապետությունն իրականություն է։ Այն, որ հենց խաղաղ կյանքի պետությունն է մեր ժողովրդի ակնկալիքը, ինձ համար ակնհայտ է դառնում Երրորդ Հանրապետության պատմության հետահայաց վերլուծությամբ։ 2021 թվականին, օրինակ, այն պայմաններում, երբ ընդդիմությունը զարգացնում էր «պարտված իշխանությունը պետք է հեռանա» թեզը, ժողովուրդը վստահության քվե տվեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը։ Մինչդեռ 1994 թվականից ի վեր պատերազմում հաղթանակի թեզով կամ որպես հաղթական առաջնորդ հանդես եկած նախկին նախագահներից որևէ մեկն ընտրություններում չի ստացել ժողովրդի վստահության մանդատը և ստիպված է եղել բռնազավթել իշխանությունը կեղծիքների, ուժի կիրառման և/կամ սպանությունների ու ահաբեկումների միջոցով։ Այդպիսի մի փորձ էր, որ 2018 թվականին պսակվեց հեղափոխությամբ։ Այս ամենը մեկ բանի նշան է, որ մեր ժողովուրդը շատ ավելի վաղ է գլխի ընկել, որ Ղարաբաղյան հակամարտությունը թակարդ է, և առանց այս փաստի հետ առերեսվելու՝ հնարավոր չէ ունենալ իրապես անկախ պետություն, որտեղ կարելի լինի ազատ, անվտանգ և բարեկեցիկ կյանքը։
Այնուամենայնիվ, ինչպես հաճախ պատահել է մեր պատմության մեջ, ժողովրդի այդ ձգտումները քաղաքական ձևակերպում չեն ստացել, որովհետև մեր պատմական ավանդույթը, հոգևոր քաղաքական վերնախավերից ժողովրդին գաղափարներ պարտադրելն է և ոչ թե ժողովրդի ցանկություններից ու ձգտումներից քաղաքական գաղափարներ ու հայացքներ դուրս բերելը։ Եվ այս ավանդույթը շարունակվել է մինչև 2018 թվականի ժողովրդական, ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությունը։ Հեղափոխության առանցքային արդյունքը պիտի լիներ այն, որ քաղաքականությունների ու քաղաքական հայեցակարգերի ձևավորման վրա ժողովրդի ազդեցությունը մեծանար։ Այս երևույթը նախ ինտուիտիվ արտահայտություններ գտավ, ապա և ավելի ու ավելի հաստատուն և համակարգված տեսք ստացավ, և այսօր այստեղ տեղի ունեցողը հենց դրա արտահայտությունն է։
Եվ հետևաբար ինձ համար մեծ պատիվ է Ազգային ժողովից ներկայացնել Կառավարության 2026-2031 թվականների ծրագիրը, որով թևակոխում ենք Չորրորդ Հանրապետություն։ Ինձ համար մեծ պատիվ է ներկայացնել Կառավարության ծրագիրը, որը հիմնված է Իրական Հայաստանի գաղափարախոսության վրա։ Ինձ համար մեծ պատիվ է Կառավարության ծրագրի ներկայացման այս առիթով վերահաստատել իմ, Կառավարության և կառավարող մեծամասնության նվիրվածությունը 2018 թվականի Ժողովրդական, ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխության օրակարգին, որը 2026-2031 թվականներին պետք է հասնի իր լրումին։
Իսկ ո՞րն է հեղափոխության օրակարգը՝ արդարության միջավայրի հաստատումը, անպատժելիության և օլիգարխիայի բացառումը, ապօրինի ձեռք բերված գույքի վերադարձը պետությանը և ժողովրդին, հանրային լայն հնչեղության հանցագործությունների բացահայտումը և մեղավորներին պատասխանատվության կանչելը, կոռուպցիայից զերծ պետության հաստատումը, ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացումը, թափանցիկ և մասնակցային կառավարումը։ Այս բոլոր ուղղություններով 2018 թվականից ի վեր Հայաստանում էական զարգացումներ են տեղի ունեցել, բայց, այնուամենայնիվ, այդ օրակարգն անկատար է մնացել երկու հիմնական պատճառներով։
Պատճառներից մեկն այն է, որ ՔՈՎԻԴ-ի համաճարակից ի վեր Հայաստանի ղեկավարումը ստանձնած հեղափոխական թիմը ստիպված է եղել զբաղվել ճգնաժամային կառավարմամբ, և նրա ուշադրության և էներգիայի մեծ մասը կենտրոնացած է եղել հենց ճգնաժամային օրակարգերի վրա։ Երկրորդ և ոչ պակաս կարևոր պատճառն արտաքին և ներքին զարտուղի ազդեցություններն են մեր երկրի ինստիտուտների և նրանց գործունեության վրա։ Բայց ի հեճուկս այս ամենի՝ մենք ի վիճակի ենք եղել իրականացնել ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ, որոնք վստահություն են տալիս, որ ի վերջո, հեղափոխության կիսատ մնացած օրակարգը լրումին կհասնի, որովհետև այդ օրակարգի իրացումն ընթանում է ամբողջ ծավալով, այսօր է ընթանում։
Ապօրինի կերպով ձեռք բերված գույքի վերադարձի համակարգն արդեն իսկ գործում է լիարժեք կերպով։ Պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության համակարգին զուգահեռ արդեն իսկ շուրջ 304 միլիարդ 182 միլիոն դրամի գույք և դրամական միջոցներ են վերադարձվել պետությանը։ Սրանից բացի՝ Հայաստանի Հանրապետությունը մասնաբաժին ուզի Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում, Ամուլսարի նախագծում, «Վիվա Հայաստան»-ում։ Հազարավոր հեկտարներով հողեր, որոնք դե յուրե կամ դե ֆակտո ապօրինի կերպով սեփականաշնորհված էին, վերադարձվել են համայնքներին և Կառավարությանը, այդ թվում՝ բանակցությունների միջոցով։ Էլ չեմ ասում այն փաստի մասին, որ Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեի եկամուտները 2017 թվականի համեմատ 2025 թվականի արդյունքներով ավելի քան կրկնապատկվել են, և այդ մուտքերի մեջ, բացի տնտեսական աճից, էական դեր ունի ստվերի կրճատումը, որտեղ գեներացված ահռելի միջոցներ պետական բյուջեի փոխարեն հեղափոխությունից առաջ հոսում էին բոլորիս հայտնի մարդկանց գրպանները։
Կառավարության 2026-2031 թվականների գործունեության ծրագրում արձանագրված է մինչև 2031 թվականը շուրջ 2 միլիարդ դոլարի ապօրինի ծագում ունեցող գույքի պետությանը վերադարձնելու հրամայականը, և այն պրոցեսները, որոնք տեղի են ունենում ՀԷՑ-ի, «Արարատ ցեմենտ»-ի, Ծաղկաձորի ճոպանուղու շուրջ, վստահություն են տալիս, որ այս խնդիրն ի վերջո կլուծվի՝ ընդգրկելով ապօրինի ծագում ունեցող գույքի ավելի մեծ շրջանակ։

Выступление премьер-министра Армении Никола Пашиняна в парламенте по обсуждению программы правительства на 2026-2031 годы
Новости | 2026/08/25 00:02
Премьер-министр представил основные положения новой программы правительства
Правительство Армении опубликовало выступление премьер-министра Никола Пашиняна в парламенте по обсуждению программы правительства на 2026-2031 годы:
Уважаемый председатель Национального Собрания,
Уважаемые заместители президента,
Уважаемые депутаты,
Уважаемые члены правительства,
Дорогие граждане,
7 июня 2026 года народ Республики Армения проголосовал за идеологию Реальной Армении. Этот результат выборов исторический, поскольку переопределяет функциональное значение Республики Армения. В 1990 году основой провозглашения независимости Республики Армения была философия, согласно которой государство необходимо для восстановления исторической справедливости, и это восприятие было выражено в Карабахском движении.
Идеология Реальной Армении фиксирует, что единственное функциональное значение Республики Армения заключается в обеспечении мира, свободы, безопасности и благосостояния для своих граждан на международно признанной территории в 29 743 квадратных километра, создании среды для счастья граждан, как это принято говорить в современном мире — создание экосистемы, сохранение и развитие идентичности народа. Именно за такое государство и видение проголосовали граждане Республики Армения 7 июня 2026 года, и это видение мы называем Четвертой Республикой.
Таким образом, мы можем зафиксировать, что Четвертая Республика основана, Четвертая Республика — это реальность. То, что именно государство мирной жизни является ожиданием нашего народа, становится очевидным для меня при ретроспективном анализе истории Третьей Республики. Например, в 2021 году, когда оппозиция развивала тезис «пораженное руководство должно уйти», народ доверил свой голос партии «Гражданский договор». В то время как с 1994 года ни один из бывших президентов, выступавших с тезисом о победе в войне или как победоносный лидер, не получил мандат доверия народа на выборах и был вынужден захватить власть с помощью фальсификаций, применения силы и/или убийств и террора. Такой опыт был увенчан революцией в 2018 году. Все это является знаком того, что наш народ гораздо раньше осознал, что Карабахский конфликт — это ловушка, и без столкновения с этим фактом невозможно иметь действительно независимое государство, где можно жить свободно, безопасно и благополучно.
Тем не менее, как это часто происходило в нашей истории, эти стремления народа не получили политического оформления, потому что наша историческая традиция заключается в навязывании идей народу со стороны духовной политической элиты, а не в извлечении политических идей и взглядов из желаний и стремлений народа. И эта традиция продолжалась до 2018 года, когда произошла народная, ненасильственная, бархатная революция. Ключевым результатом революции должно было стать увеличение влияния народа на формирование политик и политических концепций. Это явление сначала нашло интуитивные выражения, а затем стало все более устойчивым и систематизированным, и то, что происходит здесь сегодня, является именно его выражением.
Поэтому для меня большая честь представить программу правительства на 2026-2031 годы от Национального Собрания, с которой мы вступаем в Четвертую Республику. Для меня большая честь представить программу правительства, основанную на идеологии Реальной Армении. Для меня большая честь в этот момент представления программы правительства подтвердить свою, правительства и правящей коалиции приверженность повестке дня Народной ненасильственной бархатной революции 2018 года, которая должна быть завершена в 2026-2031 годах.
Какова повестка дня революции? Установление среды справедливости, исключение безнаказанности и олигархии, возврат незаконно приобретенного имущества государству и народу, раскрытие преступлений с широкой общественной оглаской и привлечение виновных к ответственности, установление государства, свободного от коррупции, развитие демократических институтов, прозрачное и инклюзивное управление. Во всех этих направлениях в Армении произошли значительные изменения с 2018 года, но, тем не менее, эта повестка дня осталась незавершенной по двум основным причинам.
Одна из причин заключается в том, что с начала пандемии COVID-19 революционная команда, взявшая на себя управление Арменией, была вынуждена заниматься кризисным управлением, и большая часть ее внимания и энергии была сосредоточена именно на кризисных повестках. Вторая, не менее важная причина — это внешние и внутренние извне влияния на институты нашей страны и их деятельность. Но несмотря на все это, нам удалось осуществить институциональные реформы, которые внушают уверенность в том, что в конечном итоге незавершенная повестка дня революции будет завершена, потому что реализация этой повестки идет в полном объеме, сегодня она идет.
Система возврата незаконно приобретенного имущества уже полностью функционирует. Наряду с системой защиты государственных и общественных интересов уже возвращено государству имущества и денежных средств на сумму около 304 миллиардов 182 миллионов драмов. Кроме того, Республика Армения имеет долю в Зангезурском медно-молибденовом комбинате, проекте Амулсара, «Вива Армения». Тысячи гектаров земель, которые были незаконно приватизированы де юре или де факто, были возвращены общинам и правительству, в том числе через переговоры. Не говоря уже о том, что доходы государственного бюджета Республики Армения по сравнению с 2017 годом по результатам 2025 года более чем удвоились, и в этих доходах, помимо экономического роста, важную роль играет сокращение теневой экономики, где огромные средства, генерируемые до революции, уходили в карманы известных нам людей вместо государственного бюджета.
В программе деятельности правительства на 2026-2031 годы зафиксирована необходимость возврата государству незаконно приобретенного имущества на сумму около 2 миллиардов долларов до 2031 года, и процессы, происходящие вокруг Энергетической распределительной компании, «Арарат цемент», канатной дороги Цахкадзора, внушают уверенность в том, что эта проблема в конечном итоге будет решена, охватывая более широкий круг незаконно приобретенного имущества.